×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честният пояс на Пресвета Богородица пристига в Бургас на Кръстовден
  • Повечето германци се страхуват от руска атака срещу НАТО
  • След дроновете над Полша и Румъния: Зеленски обвини Русия в разширяване на войната
  • Над 100 хиляди души се събраха на антимигранстки митинг в Лондон
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Сгащиха крадци на пъпеши, на тях не им се вярва как


21 Август 2024, Сряда, 16:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Дронове по полетата намаляват посегателствата с над 70%

Една снимка от дрон на крадци на пъпеши в чуждите полета разбуни духовете в Панагюрище.

Тежки последствия за хората, решили да се възползват от чуждия труд – най-вече морални, но и не само. Това написа в профила си във Фейсбук Веселина Ралчева, която от дълги години се занимава с производство и преработка на етеричномаслени култури. Ралчева споделя как този случай е напомнил за един отдавнашен "обичай" – крадците били показвани пред обществото с откраднатата стока, окачена на шията им – за назидание. "Но снимката в социалните мрежи се разпространява стократно по-бързо", отбелязва тя, цитирана от Глас Нюз.

"От години знаем, че голяма част от продукцията на полето изчезва, преди да сме я прибрали. И ето – един грамотен технически човек реши въпроса. Григор Ватахов казва, че след случката няма нито една кражба. Липсите от моите полета намаляха със 70-80%. И двамата сме учудени колко голям добив имаме всъщност. Явно част от него е изчезвал във вечерните и ранните утринни часове. Сега проблемът ни се оказва реализацията", допълва Веселина Ралчева.

Това показва колко важно е да се вложат технологични средства за защита на земеделската продукция, особено в райони, където дългогодишният труд на земеделците често е застрашен от недобросъвестни хора.

"Надявам се след изразената готовност от Григор охранителният му дрон да прелита периодично и над нашите полета в с. Бъта и гр. Панагюрище, и след първата появила се снимка от него, кражбите и при нас да изчезнат окончателно. В крайна сметка в тези продукти са вложени средства, но също така трудът и усилията на много хора. И те очакват отплатата си за това на пазара, на сергията, в магазина... Отвратително е някой да се подиграва с този труд и да се снабдява с продукти наготово в полето по тъмни доби", отбелязва Ралчева.

Въпреки че става дума за единици хора, те могат могат да нанесат сериозни щети и да подкопаят усилията на производителите. Ралчева посочва, че огромното мнозинство от хората са честни и съпричастни с труда на земеделците: "Което се видя след опита с първата сергия без продавач на нашите колеги Дмитрий и Тодор в с. Баня и след последвалите ги наши сергии в с. Бъта и гр. Панагюрище", допълва тя.

Веселина Ралчева завършва с оптимистично послание, подчертавайки, че в Панагюрската община вече има все повече реални производители на плодове и зеленчуци: "В нашите сравнително бедни почви и планински терени това си е истинско геройство".

"И приканвам хората от общината, както и местните магазини, ресторанти и места за хранене – да пазаруват от местните производители. Продуктите ни са и вкусни, и достъпни!", завършва публикацията си тя.

Случаят в Панагюрище напомня на подобен в Европа.

През юни испански медии съобщиха, че полицията в провинция Кастелон е успяла да арестува двама души, които са крали пъпеши от поле в общината, благодарение на използването на дронове в операцията по наблюдение. Двамата били изправени пред правосъдието, след като са хванати на местопрестъплението.  Началникът на местната полиция Хавиер Наваро съобщи, че са засекли двама души да събират пъпеши без разрешение в един от полетите за наблюдение. Когато властите пристигнали на мястото, те заловили хората да крадат от 400 до 500 килограма пъпеши. Полетите с дронове на местната полиция се фокусират върху предотвратяването и откриването на кражби на реколта.

Веселина Ралчева е от Панагюрище. От дълги години се занимава с производство и преработка на етеричномаслени култури. Тя е сред основателите и първи председател на Асоциацията на биофермерите в България – Българска Асоциация Биопродукти (БАБ), създадена през 2009 г.  През годините Веселина Ралчева активно участва в различни национални и международни форуми и организира такива в страната, включително в Панагюрище. Тя има семейна биофирма и собствена дестилерия. 


В категории: Животът


Бързото хранене поскъпва
Бързото хранене поскъпва 14/09/2025, Неделя 20:20 0
Флагман.БГ Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа 14/09/2025, Неделя 19:39 0
Михаил ДИМИТРОВ Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас 14/09/2025, Неделя 18:40 0
Флагман.БГ Земетресение в район край... Земетресение в район край... 14/09/2025, Неделя 18:20 0
1
Коментара по темата
1.
НАБИРАМ РАБОТНИЦИ
21.08.2024 17:56:53
0
4
За бране на грозде....25 лв. на час.....работи се нощем от 23 ч. до 4 сутринта....
Ако ни хванат,не се познаваме...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бързото хранене поскъпва Бързото хранене поскъпва Посещенията падат Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Те ще имат по-интензивен цвят и се очаква да бъдат пуснати в обращение през следващите месеци на 2026 г. Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа Случаят отново поставя фокус върху слабия контрол върху водачи с чуждестранна регистрация, Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Жаждата е ясен знак, но организмът обикновено подава по-дискретни сигнали, които лесно могат да останат незабелязани Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Зад волана на автомобила е бил 56-годишен Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Мъжът е постъпил в спешното отделение на ямболската болница с ампутирана ръка, вследствие на инцидент в домашни условия при рязане на дърва Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас Премиерата на романа на Катрин Ди, с който спечели наградата "Кризалис" на европейския фантастичен фестивал Еврокон 2025 в Оланд, ще е в библиотека "Пейо Яворов" Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Започва литийно шествие по ул. „Александровска“ и ул. „Успенска“ до храм „Св. Богородица“, където ще бъде отслужена Архиерейска празнична вечерня Трескава подготовка за първия учебен ден - в магазините не може да падне карфица Трескава подготовка за първия учебен ден - в магазините не може да падне карфица Родители и ученици щурмуват хипермаркетите и книжарниците в последния момент Страшна напаст всява страх - ухапе ли ви, ще пищите Страшна напаст всява страх - ухапе ли ви, ще пищите Те са хищници, хващат своята плячка с помощта на първата двойка израстъци, в тях се намират и отровни жлези, от които се впръсква в жертвата
Земетресение в район край... Земетресение в район край... Епицентърът е локализиран на 55 километра източно от град Брашов НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те Ръководителят на американската космическа агенция очерта графика за завръщането на Луната, което ще послужи като трамплин за достигане до Червената планета Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Президентът Тръмп одобри удължаването на съществуващите мита върху китайски стоки (около 55%) до 10 ноември Българин стана кмет в Англия Българин стана кмет в Англия В продължение на година Мариан Несторов успешно ръководи област с население от 285 000 души Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Никой не го е виждал от месеци, върви слух, че е ликвидиран от наркокартела, който му бе издал смъртната присъда Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив ържавата не е отпуснала обещаните средства, а застрахователят – не е изплатил щетите НАСА проучва планета, подобна на Земята НАСА проучва планета, подобна на Земята Тя е една от седемте планети с размерите на Земята, които орбитират около червеното джудже Джебчийките във Венеция подават сигнали срещу граждани, че ги преследват и снимат Джебчийките във Венеция подават сигнали срещу граждани, че ги преследват и снимат Градът е препълнен с посетители и се наблюдава вълна от "удари" на прословутите „джобни крадци“ Беше като при земетресение, разказва свидетел на взрива в мадридското кафене Беше като при земетресение, разказва свидетел на взрива в мадридското кафене Първоначално гледахме от стаите си, а когато се случи експлозията, всичко се разклати, добавя той Не чакайте десетки "Шахеди" и балистични ракети, за да вземете решение, зове Зеленски лидерите на ЕС Не чакайте десетки "Шахеди" и балистични ракети, за да вземете решение, зове Зеленски лидерите на ЕС Руските военни са знаели точно къде летят дроновете им и това не е било своеволно решение на някакви командири от по-ниско равнище, заяви той
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня – Докторе, чувам гласове!
– А какво ви казват?
– Че съм луд.
– Ами, слушайте ги – те явно ви познават!
Виц на деня Виц на деня Дядо с внучето гледат снимки от сватбата му:
– Дядо, защо си тъжен на снимката?
– Защото съм разбрал, че вече е късно да избягам…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истински мъж никога не пита за посоката… той просто кара, докато жената вика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори