Министърът Цоков обеща професорите да не получават заплати като хигиенисти
Разпределението на парите на университетите обаче няма да се дават на калпак, увери той
Промяна в Закона за висшето образование ни задължи да направим ново разпределение на парите, които са нужни за увеличени на заплатите в университетите. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.
След като водещият Златимир Йочев го пита дали ще направи така, че професори и академици да не получават възнаграждение като хигиенисти, той отговори с „абсолютно“ и дори изтъкна, че работи по този въпрос. „Подготвяме подзаконовите нормативни документи, за да се случи това. Ако се осигурят нужните средства през следващата седмица, това ще бъде постигнато“, коментира министърът.
„На вчерашната среща при премиера бе направена първата стъпка за разрешаване на проблема, защото това, което се случи при обсъждането на разпределението на тези 39 млн. лева, за които вчера решихме веднага да бъдат отделени за университетите е една промяна в Закона за висшето образование. Тя ни задължи да направим ново разпределение на парите, които са нужни за увеличени на заплатите“, обясни той.
„В закона е записано, че възнагражденията за най-ниската академична длъжност асистент, трябва да е 125% от средната брутна работна заплата за миналата година, което е 2516 лева. Освен това и заплатите на специалисти с висше и средно образование също трябва да са фиксирани. Работим по промените в закона, като тези 39 млн. лева бяха предвидени за увеличаване на заплатите до 2100 лева от януари до 1 април, защото според промените, трябваше да се случи от тази дата“, заяви проф. Цоков.
„Те бяха подготвени в заключителните разпоредби на едно постановление, което отправихме към финансовото министерство, от където не получихме финансова обосновка нито от бившия, нито от служебния министър“, добави той.
„За най-ниската академична длъжност заплатата е 125% от средната брутна заплата от предходната година, а за всичко останали представители на общността и преподаватели е 180 процента, но това разпределение няма да бъде на калпак. То ще бъде извършено на базата на увеличение на стандартната издръжка на студенти, на коефициентите за издръжка в определени професионални направления и на базата на оценката за качество на обучението в съответното висше училище“, заяви професорът.
„В 11 часа има среща при министъра на финансите. Ще се дискутира вероятността за преструктуриране на бюджета в определени параметри. След започване на работа на новия парламент тези средства трябва да бъдат гласувани и осигурени“, добави той.
Тази година по отношение на матурите няма да има съществени промени, каза министърът.
„Дава се възможност на ученикът, завършил през миналата година, да се яви на държавен зрелостен изпит за повишение на оценката и с това удостоверение да кандидатстват във ВУЗ“, добави той.
„Кандидатите за тази година са шестима. Петима са по български език и един по математика“, каза още проф. Цоков.