×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Петър Кънев подкрепи създаването на еврофонд за чипове: Нужна е еманципация от Китай


Петър Кънев подкрепи създаването на еврофонд за чипове: Нужна е еманципация от Китай
„Ние трябва да намерим начин да живеем понякога и без Китай“
12 Април 2024, Петък, 12:00 ч.
Автор: Флагман

„Made in China” е най-употребяваното английско словосъчетание, обясни бургаският депутат

Икономическата комисия в Народното събрание даде единодушна подкрепа на законопроект за ратифициране на Административно споразумение между Съвместно предприятие „Интегрални схеми“ и Министерството на иновациите и растежа на Република България. Предложението е на вече отишлото си правителство на Николай Денков. То е свързано с регламент за създаване на съвместни предприятия в рамките на „Хоризонт Европа“ - програма на Европейския съюз (ЕС) в областта на научните изследвания и иновациите за периода 2021 – 2027 г.

В случая акцентът е върху производството на чипове.

„Интегралните схеми са градивен елемент на техническия прогрес. Недостигът на полупроводници в последно време в световен мащаб доведе до затваряне на заводи в редица сектори — от автомобилостроенето до производството на медицинско оборудване. Това показа изключителната глобална зависимост на веригата за създаване на стойност в областта на полупроводниците от много ограничен брой участници в сложен геополитически контекст и демонстрира колко важни са полупроводниците за цялата европейска промишленост и общество и в частност за България, която има изграден професионален капацитет в сферата“, се посочва в мотивите към законопроекта.

„Финансовият ресурс е 3,3 млрд. евро от ЕС, които ще бъдат допълнение с частно финансиране и от участващите държави членки. Инвестициите ще подкрепят дейности, като създаването на модерни пилотни производствени линии за ускоряване на иновациите и технологичното развитие, създаване на нов тип центрове за компетентност; разработването на платформа за проектиране, базирана на облачни технологии, създаването на центрове за компетентност, разработването на квантови чипове, както и създаването на Фонд за чипове, който да улесни достъпа до дългово финансиране и собствен капитал“, пише още там.

На заседанието на икономическата комисия тази седмица бургаският депутат от „БСП за България“ Петър Кънев заяви: „Искам да почнем само с това: знаете ли кое е най-употребяваното английско словосъчетание? „Made in China”! Затова съм категорично „за“. Всяка втора стока в България в момента е с произход Азия. Скъсаха се веригите. Знаете, че аз също се занимавам с определени производства и ние внасяхме чипове и от там. Драмата е категорична и силна. Категорично „за“ съм, това трябва да стане. Ние трябва да намерим начин да живеем понякога и без Китай. Не винаги, това е абсурдно невъзможно. Но отделна еманципация - донякъде, технологична, трябва да има. Ние ще подкрепим.“

Председателстващият заседанието Александър Иванов от ГЕРБ се съгласи: „Естествено, в модела на глобалната икономика трябва да има връзки. Но когато видяхме и с постковид кризата, и след това, че такива връзки могат да бъдат използвани като икономически инструменти, смятам, че всяка самостоятелна икономическа общност трябва да изгради такива инструменти, които да може да прилага в сигурността и развоя на своите икономики, естествено в защита на общностно-икономическите си интереси. Естествено, както подчерта и колегата Кънев, не трябва да се къса връзката със света, но не трябва да се разчита пък изцяло на изнесени такива компетенции на други държави и икономически елементи.

При гласуването всички депутати от икономическата комисия подкрепиха законопроекта. Предстои окончателното решение на пленарно заседание на Народното събрание.


В категории: Бизнес , Политика


България Всички новини
Затъмнението е Испания сложи край на мита за ефективните вятърни турбини Затъмнението е Испания сложи край на мита за ефективните вятърни турбини Там, където светофарите не работят, влаковете не се движат, не можеш да бъдеш обслужен в банка или болница, липсва вода - има проблем. И то голям! Прибра 3 милиона за 15 часа в София Прибра 3 милиона за 15 часа в София Доналд Тръмп - младши участва във форум на уж либералите от Nexo и получи хонорар от 200 000 лева на час Галена избра Би Ти Ви пред Маги Халваджиян Галена избра Би Ти Ви пред Маги Халваджиян Тя отказа да се включи в „Капките“ и става част от „България търси талант“ Рецидивист разкри кои са убийците на Васил Илиев Рецидивист разкри кои са убийците на Васил Илиев 30 години държавата не успя да разкрие кой поръча и извърши покушението над боса на ВИС Ето кои ще играят Лили Иванова във филма на Иван и Андрей Ето кои ще играят Лили Иванова във филма на Иван и Андрей Филмът ще е с рекорден бюджет от 10 милиона лева и се очаква да надмине успеха на "Гунди" БАПФ, БАПЗГ и БСЛАФ с позиция до властите БАПФ, БАПЗГ и БСЛАФ с позиция до властите Медицински лица считат, че има неетични изказвания за професионалните им качества България подписа споразумение със Световната организация по туризъм България подписа споразумение със Световната организация по туризъм Пловдив ще приеме най-елитните експерти във винения туризъм на Деветата глобална конференция на UN Tourism Помориец чака с месеци да му върнат колата след фалшиво положителен тест за дрога Помориец чака с месеци да му върнат колата след фалшиво положителен тест за дрога Синът на потърпевшия самокатастрофира при лошо време през 2023 година Пожар изпепели трактори за милиони Пожар изпепели трактори за милиони Собственикът е убеден, че става дума за умишлен палеж Любопитно събитие утре в Руен Любопитно събитие утре в Руен Мероприятието ще е с историческа насоченост
Вучич изригна за ЕС: Не знаят какво да правят с Украйна, нямат ток, но... Вучич изригна за ЕС: Не знаят какво да правят с Украйна, нямат ток, но... Сръбският президент счита, че в Европейския съюз отдават прекалено голямо значение на визитата, която ще направи в Москва Екшън в Киев: Руска агентка опита да ликвидира виден украинец Екшън в Киев: Руска агентка опита да ликвидира виден украинец "Имам огромен късмет, че съм жив", сподели нападнатият Серхий Стерненко Тръмп с поредица от интересни решения Тръмп с поредица от интересни решения Ето какво направи президентът на САЩ От Белия дом разкриха какво се случва с преговорите за мир между Русия и Украйна От Белия дом разкриха какво се случва с преговорите за мир между Русия и Украйна Джей Ди Ванс не е оптимист, че войната ще свърши скоро Фатална лекарска небрежност: Осъдиха УМБАЛ Бургас заради смъртта на пациент Фатална лекарска небрежност: Осъдиха УМБАЛ Бургас заради смъртта на пациент Съдът е категоричен, че пациентът е имал шанс за оцеляване при своевременна и адекватна медицинска намеса, но тя е била пропусната Служители на БЧК са тримата загинали в катастрофата край Монтана Служители на БЧК са тримата загинали в катастрофата край Монтана Таксиметров автомобил, движил се в посока Враца, прави обратен завой към Монтана и е ударен от сметоизвозващ камион на Общинското предприятие в Монтана Първо уволнение в кабинета на Тръмп - заминава си един от топ съветниците му Първо уволнение в кабинета на Тръмп - заминава си един от топ съветниците му Името на Уолц, попадна под вниманието на медиите при скандала, в който журналист беше вкаран в общ чат в приложението Signal, в който се обсъждат планове за предстояща военна операция срещу хутите в Йемен Китайски турист обезвреди крадлив арабин в Барселона (Видео) Китайски турист обезвреди крадлив арабин в Барселона (Видео) Наместо да се уплаши, той му приложи задушаваща хватка. Околните ръкопляскаха Важно: Това са най-търсените професии и умения у нас Важно: Това са най-търсените професии и умения у нас През 2025 г. пазарът на труда в Европа и България претърпява сериозни трансформации 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб Най-силният трус е бил с магнитуд от 4.2 по скалата на Рихтер
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Вашето куче ме ухапа. Искам компенсация!
- Тихо, тихо, не викайте. Аз сега ще го хвана, а вие го хапете.
Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бракът е като обществена баня - веднъж влезеш ли, трябва да се примириш с каквото има.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори