×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Изборите ще се проведат в първата неделя след Великден - на 19 април.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Предупреждението за опасност, което предизвика паника, свързано с машините за гласуване?


Предупреждението за опасност, което предизвика паника, свързано с машините за гласуване?
Експертът по киберсигурност Явор Танев обвърза „грешката“ с предупреждението за опасност с машините за гласуване
02 Ноември 2023, Четвъртък, 08:35 ч.
Автор: Флагман.Бг

Това намекна експертът по киберсигурност Явор Танев, а гл. комисар Александър Джартов не изключва, че това е възможно

Предупреждението за опасност, което стресна абонатите на Виваком, е човешка грешка. Това обяви в „Тази сутрин“ по бТВ шефът на главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Александър Джартов, а малко по-рано в експертът по киберсигурност Явор Танев намекна, че съобщението, предизвикало паниката, е свързано с машините за гласуване. 

„Представете си всички сценарии в главата, които идват на обикновените хора, но и на специалиста по киберсигурност – дали този човек сбърка сам или някой не го накара покрай цялата лудница с машините, дали някой не е хакнал човека или системата“, каза спецът в ефира на бТВ.

„Нарушени са всички добри практики – работено е в реална среда, един човек е успял да направи съобщение, което е изцяло извън контекста и да го адресира от президента, а след това не е имало някой, който да го верифицира или потвърди. Без знанието на телеком или МВР някой е използвал тяхното влияние и система, за да изпрати съобщението“, добави той.

Виваком стресна цяла България с предупреждение за опасност

По думите му при вчерашните тестове на BG-ALERT не е спазен нито един от стандартите за мрежова сигурност. 

„Съобщение с текст „test test“, в което е забъркан и държавният глава може да бъде изпратено от един човек до една трета или повече от населението. Имаме страхотния късмет да видим колко зле е направена тази организация за управление на съобщенията и как един човек може да изпрати съобщение до всички“, заяви Танев. 

Според него при инциденти трябва да се анализира коренната причина. 

„Трябва да се разбере как това се е получило, кой е оторизирал съобщението да премине през защитните процеси, имало ли е въобще такива. Някой трябва да поеме отговорността, защото усещането, че това работи, дори и тестово, не е вярно. Истината е, че тази система не работи въобще, защото който е решил, е пратил съобщение“, каза той. 

Подобни тестове се правят в локална среда, категоричен е киберекспертът. 

„Нито един програмист или тестер не би трябвало да извършва реални тестове в система, която е свързана с живите устройства. Ако се правят тестове в реална среда, трябва населението да бъде информирано, а не всеки да си прави тестове, когато прецени. Когато имаме критични съобщения, нормално е някой да ги валидира“, допълни той.

По думите му в рамките на три минути 40 души са му звъннали, за да му кажат, че са им хакнали телефона.

Не е ясно кой е човека, който е подал сигнала, каза гл. комисар Александър Джартов

„Днес се надявам да знаем малко повече след срещата, която ще проведем с тях. Всички версии ще бъдат изследвани, защото всичкия труд от последните няколко години, за да имаме такава съвременна система, се обезценяват и омаловажават“, каза пък гл. комисар Александър Джартов, след като водещият Златимир Йочев го пита дали е възможно да има умисъл в действията на виновника за паниката, а да не става въпрос за неволна грешка. Казвам го в контекста на случващото се с машините за гласуване, уточни водещият. 

Той съобщи, че има българи, напуснали домовете си, след като са получили сигнала за опасност по своя телефон.

„Фирмата, която е ангажирана с разработване на софтуера BG-ALERT и нейното интегриране с мобилните оператори, при извършването на тест, който е част от подготовката за официалното тестване, вместо в тестовата среда изпраща съобщението в реалната“, заяви Джартов. 

Не е ясно кой е човека, който е подал сигнала, добави той.

Грешката е с последици и ние държим да знаем защо се стигна дотам, изтъкна шефът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Истинското предупредително съобщение ще изглежда по много по-различен начин и ще бъде представено в понеделник, каза още той. 

Очаква се системата за оповестяване на опасности да бъде готова до края на годината и от следващата да започне да се използва разумно. Официалните тестове на BG-ALERT ще започнат от 7 ноември в област Габрово и ще завършат с национален тест на 29 ноември.


В категории: Животът


12
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Колко са работещите бедни в Европа Колко са работещите бедни в Европа 04/02/2026, Сряда 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ АЕЦ "Козлодуй" ще внася продукти от Русия АЕЦ "Козлодуй" ще внася продукти от Русия 04/02/2026, Сряда 19:20 5
12
Коментара по темата
12.
Go40
02.11.2023 11:07:30
3
9
Прост народ, слаба държава... ходят с телефони за 2-3 000 лв. а не могат да ползват и 0,5% от капацитета им....тъпанииии неграмотни, специално за Вас........Влизаш в Настройки; Безопасност и спешни случаи; Безжични сигнали при спешни случаи.... най-отгоре излиза BG-ALERT...следващия ред е Разрешаване на сигналите.... правиш отметка: Вкл. или Изключено.....и готово...НИКОГААА няма да се оправи тази територия.....самите индивиди са тъпи(повечето:).....спускаме се бавно и мъчително към тоталнен крах на всичко.....иначе имат претенции за всичко...могат разбират от всичко и по много..... нещастни хора.Амин Българийо.
11.
12
02.11.2023 10:02:02
1
10
Този експерт по киберсигурност сигурно е завършил селскостопански колеж в Англия.
10.
Старите
02.11.2023 09:53:09
0
11
са забравили, а младите не знаят каква паника създадоха "Ку-Ку" навремето с едно предаване (шоу) , че АЕЦ Козлодуй е гръмнала !
А по-начетените пък сигурно знаят историята с английското радио, което побъркало всички с излъчването на пиеса "Война на световете" по роман на Хърбърт Уелс !
Всяка маса хора може да бъде моделирана по съответен начин поради различния начин на мислене, въображението, страховете, няма нищо чудно в това!
9.
представяте ли си
02.11.2023 09:39:47
6
7
как биха реагирали хора със слаба нервна система?Ами децата?Този случай трябва да се разследва до посочване на сонкретни виновници.
8.
Не бе
02.11.2023 09:33:00
5
6
Този тест за опасност показа, че София ще бъде зарината от мигранти!
7.
Малииии
02.11.2023 09:30:05
1
13
Да се смееш ли, да плачеш ли. Пак машините им виновни. Ток ги удря когато заговорят за тях.
Хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха
6.
5
02.11.2023 09:28:38
3
13
Това е поредната гавра с този прост народ ---- опитни зайчета !!!!
5.
трИвогааааа ! Лично от Президента !
02.11.2023 09:26:01
0
12
Аз пък се шашнах толкова много и си казах : КРАЙ ! Путин ни нападна !
Ноооооооо ... веднага се сетих , че пак в едни такива масови фейкове го обявиха за умрял , та се успокоих .
4.
Уахаххаа
02.11.2023 09:24:04
2
12
Яко наплашени овцеееееееее
3.
Хахахаха
02.11.2023 09:11:15
1
17
Бах мааму, тоя народ нацяло изчатка.
2.
Tsatsata
02.11.2023 09:05:01
0
18
Покрай всичкия талаш , изречен от тези двамата , не става ясно, ще търсят ли човека, който стои зад тази "човешка грешка "??!
Някой все пак трябва да е въвел адрес в полето на адресите и да е натиснал бутона "Ентер"!!
1.
ГРАЖДАНИН
02.11.2023 08:59:33
5
17
СЪД И НАКАЗАНИЕ ЗА ВИНОВНИЦИТЕ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Парадокс с тока: Баби в селата го ползват само за осветление, но плащат все повече Парадокс с тока: Баби в селата го ползват само за осветление, но плащат все повече Топлят се и готвят на дърва, но вместо сметките да намаляват, куриозно се увеличават и то с много Опасна находка в Бургас: Военните обезвредиха граната, намерена в гараж Опасна находка в Бургас: Военните обезвредиха граната, намерена в гараж Силно корозираният боеприпас е втори подобен в града за дни Зловещите тайни в българския „Туин Пийкс”, маскирани с истории за секта и педофилия Зловещите тайни в българския „Туин Пийкс”, маскирани с истории за секта и педофилия Аналогията със сериала на Дейвид Линч с фразата „Совите не са това, което са“ направи Борислав Сарафов, но защо бяха убити юрист, счетоводител и компютърен спец? Андрей Янев поема Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ (ОБНОВЕНА) Андрей Янев поема Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ (ОБНОВЕНА) Георги Динев оставя следа, но не само като изключителен художник, а и като човек, който вдъхновява и обединява, каза кметът Димитър Николов Сандов подписва, Терзиев спонсорира: зелената частна армия в планината Сандов подписва, Терзиев спонсорира: зелената частна армия в планината Това е една история, която не започва с престъпление, а с политическо решение Катастрофа в Айтос остави ромската махала без ток Катастрофа в Айтос остави ромската махала без ток Лек автомобил с младо семейство се удари в електрически стълб на ул. „Славянска“ Баба Ванга: През 3005 г. Земята ще воюва с Марс Баба Ванга: През 3005 г. Земята ще воюва с Марс Някои прогнози са апокалиптични, други сюрреалистични, но всички имат обща характеристика - разпространяват се със скоростта на социалномрежов грип. Обявиха оранжев код в Бургаско за 5 февруари, чакат ни валежи и силен вятър Обявиха оранжев код в Бургаско за 5 февруари, чакат ни валежи и силен вятър Опасно време в цялата страна, в южните части на страната кодът е червен Изтъкнат биолог предлагал на Епщайн хормонални експерименти с деца Изтъкнат биолог предлагал на Епщайн хормонални експерименти с деца Робърт Трайвърс искал момченцата да стават по-женствени, а момиченцата – по- сексуализирани Ето защо, след изтеклите порно записи от Бургас, двата салона за епилация не е нужно да спират работа Ето защо, след изтеклите порно записи от Бургас, двата салона за епилация не е нужно да спират работа Прокуратурата не разследвала собствениците и персонала на "Тифани" и "Инфинити", защото нямала основание да ограничи услугата, само блокирала излъчването на видеата в порно сайтовете
Масови евакуации и транспортен хаос в Испания и Португалия заради бурята „Леонардо" Масови евакуации и транспортен хаос в Испания и Португалия заради бурята „Леонардо" Над 3000 души са евакуирани в Андалусия, затворени са училища и железопътни линии, а властите предупреждават за риск от тежки наводнения и свлачища Киър Стармър призна: Знаех за връзката Манделсън - Епщайн при назначаването му Киър Стармър призна: Знаех за връзката Манделсън - Епщайн при назначаването му Премиерът е под натиск на бунт в Лейбъристката партия и обвинения в прикритие Ким Кардашиян и Луис Хамилтън навлизат в нов етап Ким Кардашиян и Луис Хамилтън навлизат в нов етап Риалити звездата и пилотът от Формула 1 прекарват все повече време заедно, твърдят източници на британския таблоид SUN И в Гърция ситуацията не е розова, домакинства се борят да свържат двата края И в Гърция ситуацията не е розова, домакинства се борят да свържат двата края Шест от всеки десет семейства остават без пари две седмици преди края на месеца Дубайски "принц" отмъкна 2,5 млн долара от румънска бизнесдама, ето как я оплете в мрежите си Дубайски "принц" отмъкна 2,5 млн долара от румънска бизнесдама, ето как я оплете в мрежите си Жената ипотекирала дома си, за да финансира фиктивен хуманитарен проект с мъж, представял се за престолонаследник на Дубай 22-годишна увисна във въздуха и получи сърдечен арест 22-годишна увисна във въздуха и получи сърдечен арест От ръководството на курорта обясняват, че раницата е останала плътно закрепена за тялото ѝ, тъй като гръдната катарама на раницата е била закопчана, което допълнително затруднило освобождаването ѝ Китай залива Европа с опасни и забранени пептидни лекарства Китай залива Европа с опасни и забранени пептидни лекарства Фиктивни фирми, криптоплащания и социални мрежи движат сивия пазар на вещества без медицински контрол Румънска бизнесдама измамена с 2,5 милиона долара от мнима хуманитарна фондация Румънска бизнесдама измамена с 2,5 милиона долара от мнима хуманитарна фондация Жената е била убедена да инвестира заедно с лице, представящо се за престолонаследник на Дубай Перфектният план – Тръмп превзема Гренландия с гумени лодки, Дания му плаща милиарди Перфектният план – Тръмп превзема Гренландия с гумени лодки, Дания му плаща милиарди Как с европейски ценности, НПО кораби и социални помощи Вашингтон може да получи парче от Арктика без нито един изстрел Жертва на джендър пропаганда спечели дело заради сменения си пол Жертва на джендър пропаганда спечели дело заради сменения си пол Магистратите присъдиха $2 млн. на Фокс Варианчели, превърнала се в момче на 15 г..
Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Цените се покачват и това притеснява хората
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, какво да ти сготвя за обед?
- Ами, не знам миличка, направи нещо вкусничко.
- Ти кво бе тъпанар такъв, пак ли ме обиждаш?
Виц на деня Виц на деня - Сашко, какъв искаш да станеш като порастнеш?
- Полицай.
- А ти, Иванчо?
- Бандит, за да можем пак да си играем заедно.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не страдай от психично разстройство — наслаждавай му се
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори