Икономическото министерство обяви конкурси за търговски представители на България в 23 държави
Кандидатите трябва да притежават висше образование - магистър, свободно да владеят общоприетия език на държавата
Министерството на икономиката и индустрията обявява конкурс за 23 свободни позиции за търговски представители в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ) на Република България. От тях 8 са в европейските държави, 13 - в държавите извън ЕС и 2 - в страни от ОНД. Крайният срок за подаване на документи е до 3 ноември, включително - 15 работни дни от публикуване на обявата на официалната страница на Министерството на икономиката и индустрията, съобщиха от министерството.
"Създадохме условия за провеждането на прозрачни процедури на конкурентен принцип. Обявяваме конкурсите пред цялата общественост, за да могат да кандидатстват всички подготвени хора с експертиза. Вярвам, че новите лица ще допринесат за това България да стане все по-разпознаваема като инвестиционна дестинация за развитие на бизнес, както и за подпомагане на износа на българските компании към чужди пазари", коментира министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
В оценяващата комисия за първи път се осигурява участие на представители на Министерството на външните работи, на национално представените работодателски организации, на експерти от научните среди, на образователните институции и на неправителствените организации, посочват от Министерството. Всички те са с доказан опит и експертиза в областите на външноикономическото сътрудничество, търговията, инвестициите, бизнес средата, международното право и други, с оглед предмета на дейност на СТИВ.
Според изискванията на обявения конкурс за търговски представители, кандидатите трябва да притежават висше образование - магистър, свободно да владеят общоприетия език на държавата, за която кандидатстват, както и задължително да владеят английски език. В критериите са заложени още дигитална компетентност, трудов или служебен стаж от минимум 6 години и доказан опит в областта на външноикономическите и търговските отношения.
Заложени са и специфични изисквания включващи познания относно икономическото развитие на страната, за която се кандидатства, както и на двустранните отношения на страната ни с нея. Също така познания върху нормативната уредба и върху международните задължения на България, свързани със спецификата на работата в СТИВ.
Кандидатите, които бъдат допуснати до следващия етап от процедурата, ще трябва да представят анализ на съществуващите двустранни външноикономически и търговски отношения на България с държавата, за която се кандидатства. Акцент следва да бъде поставен върху потенциалните възможности за развитие, инвестиции и търговия през следващите 4 години.
Проверката на чуждоезиковата подготовка ще бъде извършена чрез специализиран изпит за установяване на съответното ниво, а дигиталната компетентност ще бъде проверена чрез полагането на специализиран тест.
Обявените 23 свободни позиции за търговски представители в Службите по търговско-икономически въпроси са както следва - за 8 европейски града - Берлин, Копенхаген, Лисабон, Осло (с акредитация за Исландия), Братислава, Истанбул, Прага и Берн (с акредитация за Лихтенщайн); 13 позиции за държави от Азия, Африка и Америка, които включват Алжир, Делхи, Джакарта (с възможна акредитация за Сингапур и Малайзия), Техеран, Аман, Отава, Доха, (с акредитация за Кувейт и Оман), Пекин, Хавана, Дубай, Вашингтон и Чикаго; и две позиции за страните от ОНД, които включват Баку (с акредитация за Туркменистан) и Алмати (с възможна акредитация за Киргизстан).
И колите на доброволците ще могат да ползват лампи и сирени на пътя, но само при кризи
Плащаме над хилядарка за хижа на Коледа
Украйна атакува още един танкер в Черно море
Райънеър се оплака, че посредници продавали билетите им с 50 % по-скъпо
Спортна легенда стана на 77 години
Кой наследи милионите на Косьо Самоковеца
Разкриха шофьора на дрифтиращия Мерцедес по българските пътища
Най-малко 12 души са убити на плаж в Австралия
Пловдивчанин превъртя играта, иска близо 1 млн. лв. за това чудо!
Политик уби любовницата си, закла я като пиле
Голям бой пред дискотека в Разград
Българинът е песимист по природа, смята психолог
