В Турция не си поплюват, осъдиха криптоизмамник на 11 хил. години затвор
В бърз процес в Истанбул за виновни по същите обвинения бяха признати и сестра му Серап и брат му Гювен
Турският съд осъди основателя на крипто борсата Thodex на 11 196 години затвор. Фарук Фатих Йозер, рат му и сестра му са осъдени на по 11 196 години затвор за измама на инвеститори за милиони долари. 29-годишният Йозер избяга в Албания през 2021 г. с активите на инвеститорите, след като неговата борса Thodex внезапно се срина. През юни той беше екстрадиран в Турция и признат за виновен за пране на пари, измама и организирана престъпност.
Йозер е заявил пред съда, че "не би действал толкова аматьорски", ако намерението му е било престъпно. "Достатъчно умен съм, за да ръководя всяка институция на Земята", цитира думите му агенция Anadolu. "Това е видно от тази компания, която създадох на 22-годишна възраст."
В бърз процес в Истанбул за виновни по същите обвинения бяха признати и сестра му Серап и брат му Гювен. Прокурорите бяха поискали Йозер да бъде осъден на 40 562 години затвор.
Подобни извънредни присъди са често срещани в Турция след премахването на смъртното наказание през 2004 г., за да се подпомогнат усилията за присъединяване към Европейския съюз.
През 2022 г. Аднан Октар, проповедник на телевизионна секта, е осъден на 8658 години затвор за измами и сексуални престъпления. Същата присъда получиха и десет негови последователи.
Турците започнаха да използват криптовалути като защита срещу големия срив на лирата, който започна преди повече от две години. Thodex, основана през 2017 г., е една от най-големите борси за виртуални валути в страната.
Йозер придоби национална слава като финансов специалист и си проправи път, като се сприятели с видни проправителствени фигури. През април 2021 г. обаче платформата внезапно се срина. Активите на инвеститорите изчезват, а Йозер се укрива.
250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15%
Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро
Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши
Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август
Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене
Бургас се превърна в център на бойните спортове
Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй
30/07/2026, Четвъртък 19:00
0
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
30/07/2026, Четвъртък 18:00
3
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България
30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои
