×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

14 нови български филма ще представи десетото издание на „Златната липа“ 2023


14 нови български филма ще представи десетото издание на „Златната липа“ 2023
В програмата ще видим и съвсем пресния филм на Мариан Вълев „Чалга“
Тема в развитие
виж още
скрий
20 Май 2023, Събота, 12:40 ч.
Автор: Флагман.бг

В извънконкурсната програма ще имаме възможността да гледаме нашумелия филм на аниматора Теодор Ушев „Фи 1.618“

Шест документални, два анимационни и пет игрални филма от България ще покаже в извънконкурсната си програма кинофестивалът „Златната липа“, който започва в Стара Загора на 27 май и ще продължи пет дни. Заедно с филма на Иван Павлов „Пролетно равноденствие“ (2022), който ще се бори за награда в конкурсната програма, българските ленти стават общо 14.

„Този факт още веднъж показва ангажираността на „Златната липа“ към българското кино и стремежа то да бъде акцент във всяко едно от изданията на фестивала“, посочва неговият основател Магдалена Ралчева.

„Пролетно равноденствие“ съчетава по прекрасен начин три хумористични истории, чийто послевкус обаче нагарча. Това е филм за малките хора, които трябва да открият приемлив начин да понесат с достойнство своите тревоги, несправедливото отношение и лични драми.

В извънконкурсната програма ще имаме възможността да гледаме нашумелия филм на аниматора Теодор Ушев „Фи 1.618“, с който режисьорът бунтар наскоро спечели „Златна палма“ от кинофестивала в Бевърли Хилс (да не се бърка с Кан), както и награда от Московския фестивал, която той отказа в знак на протест срещу войната на Русия в Украйна. Филмът на аниматора предлага майсторска визия и изящни детайли, следвайки логиката на числото на хармонията 1.618, известно още като „златното сечение“.

В лентата ще видим Деян Донков, Мартина Апостолова, Китодар Тодоров и други обичани български актьори. Теодор Ушев има две номинации за „Оскар“ с анимационните си филми „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“ по произведения на Георги Господинов. В програмата ще видим и съвсем пресния филм на Мариан Вълев „Чалга“ (2023), която преминава при голям интерес в киносалоните на страната.

Известен е фактът, че филмът е сниман с телефон. Това допринася атмосферата на неговата история да бъде усетена още по- добре. „Шекспир като улично куче“ (2022) на режисьора, актьор, а в случая и сценарист Валери Йорданов също влиза в програмата на „Златната липа“ още топъл-топъл от киносалоните. Авторът на „Кецове“ (2009) отново обръща поглед към вълненията на младите хора. Главният герой има два големи таланта, които проявява на театралната сцена и на боксовия ринг. Той трябва да избере кой от тях е подходящият, за да спаси живота на близък човек. Следващите два игрални български филма в извънконкурсната програма са ориентирани към детската и младежка аудитория. Дебютният филм на театралния режисьор Петринел Гочев се казва „Български кораб потъва в бурно море“ (2022) и разказва за безгрижните приключения на група деца, които прекарват лятната си ваканция в живописно черноморско селце.

„Случаят Тесла“ (2022) на Симеон Хадживасилев е занимателна история за ученици, които заминават за скаутски лагер. Там децата се сблъскват с първите трепети на любовта, със съперничеството и с куп интересни фантасмагории, които могат да се родят само в непредсказуемите тийнейджърски глави. Детската аудитория на „Златната липа“ ще има удоволствието да гледа и пълнометражната анимация „Меко казано“ (2022) по приказката на Валери Петров, режисирана от Анри Кулев.

Фестивалът ще представи и изящната пълнометражна анимация за възрастни „Флорентинска нощ“ (2022) на Сотир Гелев и Пенко Гелев. Това е красива история за странните проявления на любовта, вдъхновена от текстове на Хайнрих Хайне и Жерар дьо Нервал. Стигаме до документалното кино от български автори. „Златната липа“ тази година ще ни предложи интересен букет от документални ленти, посветени на няколко вдъхновяващи личности – актьорът Григор Вачков, писателят Николай Хайтов, духовният водач Ваклуш Толев и световният и олимпийски шампион по борба и страстен колекционер на произведения на изкуството – Боян Радев.

„Ваклуш“ (2022) на Николай Василев е сниман продължение на почти четвърт век – от 1998 до 2022 година и съдържа непоказвани архивни кадри от живота на духовния водач и Учител – Ваклуш Толев. Посветен е на 100 години от неговото рождение.

„Гладиатор“ (2022) също е режисиран от Николай Василев и разказва изпълнената с премеждия, борба и победи на волята и мисълта на една от големите съвременни български личности – Боян Радев. Режисьорът Юрий Дачев също ще представи два документални филма, създадени през миналата година.

„Лазар и Григор“ (2022) е посветен на големия български актьор Григор Вачков. Очаква се на представянето на филма да присъства както авторът на лентата, така и дъщерята на Григор Вачков – Мартина Вачкова.

Документалният филм „Хорото вътре в мен“ (2022) e портрет на един от най-обичаните български писатели – Николай Хайтов. Филмът дълбае тревожните въпроси за отговорността ни пред паметта за Левски, за приобщаването ни към света и за самочувствието, с което крачим в него. Без съмнение много приятни емоции ще предизвика документалната лента на Костадин Бонев „Оловният войник“ (2023) в който звучат любими стихове и песни, променили мисленето на цели поколения българи.

Във филма ще чуем откъси от най-запомнящите се български рок хитове с участието на музиканти като Иван Лечев, Йордан Караджов, Стенли, Митко Кърнев, Кирил Маричков и много други. „Превал“ (2022) e документален филм на режисьора Михаил Мелтев, който разказва за достойните хора от Северозападна България, които не се огъват нито от политически и социални несгоди,нито пред природни бедствия. Филм за мистични вярвания и съвремие, за оцеляване и духовност.

Откриването на Десетото издание на МФФ „Златната липа“ ще започне с тържествена церемония в 17,30 часа на 27 май пред западния вход на Държавна опера Стара Загора. Филмите ще се излъчват както в залата на операта, така и в залите на РБ „Захарий Княжески“ и Културен център „Стара Загора“.

Входът за всички филми ще бъде напълно безплатен с подкрепата на Община Стара Загора.


В категории: Стара Загора


Коментари
Владислав БОНЕВ Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Макрон подписа закона за евтаназия във Франция 19/08/2026, Сряда 15:30 0
Владислав БОНЕВ Жълт код за горещини в 25 области Жълт код за горещини в 25 области 19/08/2026, Сряда 13:30 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Стоян Колев твърди, че 2000 евро са изчезнали от сметката му, докато бил задържан Стоян Колев твърди, че 2000 евро са изчезнали от сметката му, докато бил задържан Банката му предложила възстановяване на около 500 евро, а произходът на останалите спорни операции засега остава неясен 124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС 124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС Делът им достига 13,8%, а демографът проф. Спас Ташев настоява за дългосрочна национална политика Кметът на Найден Герово: Митко обирал Тодор Лапков поне три пъти, веднъж го ударил с дърво Кметът на Найден Герово: Митко обирал Тодор Лапков поне три пъти, веднъж го ударил с дърво Атанас Арабаджийски твърди, че младият мъж нападал и самотни пенсионерки, а полицията многократно се отзовавала на сигнали за кражби Побеснял дядо с пушка заплаши инкасатори в Каблешково, опита да ги спре да му отчетат водомера Побеснял дядо с пушка заплаши инкасатори в Каблешково, опита да ги спре да му отчетат водомера 73-годишният каблешковец налетял на работниците с пневматичното оръжие още от входната врата БФВ наказа братя Братоеви след екшъна на корта в Бургас БФВ наказа братя Братоеви след екшъна на корта в Бургас Дисциплинарната комисия прие, че Валентин е проявил неспортсменско поведение, а Георги е нахлул на корта и е направил опит за физическа саморазправа 75-годишна румънка се удави пред спасителен пост в Слънчев бряг 75-годишна румънка се удави пред спасителен пост в Слънчев бряг Трагедията се разиграла на Северния плаж, а полицията в Несебър започна разследване Жълт код за горещини в 25 области Жълт код за горещини в 25 области Само Бургас, Варна и Добрич остават извън предупреждението, а по Черноморието температурите ще се задържат до 30 градуса Демерджиев след заплахата от Иран: Безмер е защитен за много по-високо ниво атаки Демерджиев след заплахата от Иран: Безмер е защитен за много по-високо ниво атаки В базата има антидрон системи, ракетни комплекси и радари, експерт допуска рискове от ирански ракети и дронове 32-годишна бургазлийка блъсна три паркирани коли пред бл. 92 в ж.к. “Меден Рудник”, дрегерът отчел 2.53 промила 32-годишна бургазлийка блъсна три паркирани коли пред бл. 92 в ж.к. “Меден Рудник”, дрегерът отчел 2.53 промила Шофьорката първоначално напуснала мястото на произшествието, но час по-късно се върнала и заявила пред полицаите, че тя е управлявала автомобила Новият акциз стигна до рафта: По-скъпите цигари вече заменят старите партиди Новият акциз стигна до рафта: По-скъпите цигари вече заменят старите партиди Промяната от 1 август се усеща постепенно в магазините, а следващото увеличение на налога е насрочено за март 2027 г.
Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Пълнолетни с тежки и нелечими заболявания ще получат достъп до смъртоносно вещество при строго определени условия Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Били Гибънс се сбогува с дългогодишния си приятел и обяви, че групата ще продължи напред, както Биърд би искал Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Само шест товарни кораба са преминали през Ормуз вчера, а напрежението изстреля Brent над 91 долара за барел Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Писателката впечатли международното жури със стихотворението „Живец“ от книгата си „Морето ми каза“ Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open Сред участниците са Михаил Гочев, Радослав Владимиров, Иван Притъргов и Марк Хаджижеков Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина Българинът получи покана за празника на „виолетовите“, а на „Артемио Франки“ се събират Батистута, Баджо и още големи имена от историята на италианския футбол Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия Избирателната комисия обяви действащия държавен глава за победител, докато европейските наблюдатели отчетоха неравни условия в кампанията Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта Президентът на САЩ се върна към идеята си дни след първото изявление, а този път публикацията му в Truth Social изглежда далеч по-малко като шега Лавров за Румен Радев: Познавам го добре - някои устояват на натиска, други се пречупват Лавров за Румен Радев: Познавам го добре - някои устояват на натиска, други се пречупват Руският външен министър коментира отказа на България да участва в Коалицията на желаещите и постави позицията на премиера през призмата на националния интерес
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Клиент към сервитьора:
- До сега не бях ял нещо по-твърдо, от това пиле!
- Тогава Ви съветвам да опитате нашите пръжоли...
Виц на деня Виц на деня Една тинейджърка се приготвя за дискотека и майка и казва:
- Никъде няма да ходиш, обличай се и си лягай...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук ърся си работа като 'наблюдател на багери'. Имам 15 години опит в гледане на строежи през оградата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори