Профилът на хората, които мамят НОИ: Българин без стаж, който е регистриран като земеделски стопанин и не живее у нас
През 2021 г. са направили 5 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 40 965,46 лв. само в Разград
Българин без стаж, който е регистриран като земеделски стопанин и не живее у нас. Това е най-честият профил на нарушителите в Разград, които се опитват да излъжат НОИ, за да вземат пенсия или обезщетение.
През последните четири години поделението на института в Разград е проверило 187 пенсии след сигнали от МВР. След тези проверки през 2019 г. са постановени 8 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 51 975,30 лв. През следващата година са издадени още 3 разпореждания за възстановяване на 7266,51 лв. Инспекторите в Разград през 2021 г. са направили 5 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 40 965,46 лв.
А през миналата година са 6 за общо 15 985,15 лв. Всички те имат постановена присъда от Районен съд - Разград. Има случаи, при които документите са със специфично съдържание и изискват медицински познания – експертни решения на ТЕЛК, пишат от НОИ в бюлетина си.
През 2012 г. е получено писмо от Районна прокуратура за образувано досъдебно производство срещу неизвестно лице за това, че в условията на продължавано престъпление е съставило неистински официални документи - експертни решения на ТЕЛК, за да се отпуснат пенсии. Списъкът съдържа информация за 267 души. Експертите в поделението веднага са спрели пенсиите на тези от тях, които ги получават.
Полицията пък започва разследване, а част от хората признават веднага вината си и сключват споразумение с Районна прокуратура. Останалите са осъдени да възстановят на НОИ получените суми за пенсии, но с лихва.
„Клечка кибрит“ на дует Paradox не гори, а пламти на върха на БНТ2
Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко
Мис Андреа „надебеляла“ за една нощ
Кой поръча Митко Маймуняка и защо убийството още не е разкрито
Цял регион е пред екокатастрофа, голям язовир е на път да пресъхне
Спортно училище „Юрий Гагарин“ отличи своите шампиони за 2025 г.
Вечеряйте между 17 и 19 ч. през зимата, за да сте здрави
Ромина скъса с русото: Вече е фатална брюнетка
Важна новина за тези, които планират да направят инвестиции в имоти
Общински съветник от СДС стана председател на БСП - Видин
Откриха паметник на Левски в Италия
Уникално представление отбелязва 100 години на Георги Парцалев
