×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 3170 евро за ток: Възрастно семейство от софийско село плати рекордна сметка
  • Рекорд: 54% от депутатите влизат в НС за първи път, почти всички - от „Прогресивна България”
  • Запалил се камион затруднява движението по източния обходен път на Пловдив
  • МЗ изпълни обещание към младите лекари: Създаде портал за специализанти
  • Червен и жълт код: Днес температурите падат рязко, идат дъжд, сняг и силен вятър
  • Полет от Турция за Лондон кацна извънредно в София заради скандал на борда
  • Вдигнаха близо 100 трошки в София
  • 20% намаляване на потреблението на горива отчитат бензиностанции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Напук на Путин, газът в Европа драстично поевтиня


18 Февруари 2023, Събота, 13:41 ч.
Автор: Флагман

Делът на руския газ в европейския внос падна от над 50% на под 13%

Надеждите на руския президент Владимир Путин, че ще нанесе удар по европейската солидарност с Украйна с високите цени на природен газ, продължават да не се сбъдват. Тенденцията е точно обратното - цените да падат все повече. Отделно от това, делът на руския газ в европейския внос падна от над 50% на под 13%

Европейските фючърси на природния газ поевтиняха в петък под 50 евро за мегават час за пръв път от 17 месеца насам с оглед на отшумяващата най-сериозна енергийна криза в региона от десетилетия насам, но се появяват сигнали, че по-нататъшни спадове на цените са малко вероятни, предава БНР.

Продължаващото поевтиняване на синьото гориво е в резултат на по-мекото от обичайното за този период на годината време, все още значителните запаси в европейските газови хранилища към края на зимата и рекордния внос на втечнен природен газ (LNG).

Краткосрочните фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняха с 5% към 49,40 евро за мегаватчас, достигайки най-ниски ценови нива от септември 2021 г. 

Цените вече бележат спад с над 80% от рекордния връх в края на август 2022 г. малко под 350 евро за мегаватчас, когато намаляващите доставки на руско синьо гориво засегнаха Европа, навреждайки на икономиката в региона и тласкайки инфлацията до най-високите нива от десетилетия. Сега обаче старият континент е свидетел на рязък обрат с оглед на сравнително мекото зимно време, усилията за намаляване на енергийното потреблението и силните притоци на втечнен природен газ от САЩ до Катар. 

В същото време, с приближаването на Европа към края на зимния сезон газохранилищата са пълни на около 65% - доста над 10-годишната осреднена стойност от 54% за този период на  годината. Има и нарастване на производството на електроенергия от алтернативни енергийни източници, включително вятърна и ядрена енергия. Освен това усилията за пестене на енергия от домакинствата и предприятията помогна да се избегне енергиен дефицит. Нови данни показват, че търсенето на газ в Германия е било с около 8% по-ниско в началото на февруари от четиригодишната средна стойност, докато през 2022 г. Междувременно Европа продължава да търси алтернативи на доставките на руски газ, включително от Катар и Оман, докато вторият по големина износител от САЩ на втечнен газ Freeport възобнови доставките след няколко месеца на прекъсване заради пожар.

Анализаторите обаче се съмняват дали спадът в цените ще продължи още дълго. С наближаването на края на зимата и намаляването на търсенето на отопление, по-ниските цени могат да направят газа по-икономичен за производството на електроенергия в Европа от алтернативи като въглища.

'Цените на газа паднаха до диапазон, който предполага, че сега е по-изгодно да се управляват газови инсталации с най-висока ефективност в сравнение с най-нискоефективните въглищни инсталации“, отбеляза Щефан Улрих, анализатор в агенция Блумбърг.

Също така се повишава търсенето на газ от Индия до Китай. Цените могат да се повишат, ако има и продължително студено време преди края на зимата или ако има прекъсвания на доставките.


В категории: Войната в Украйна


10
Коментара
Тервел ИЛИЕВ 55-годишна с гадже по-младо от сина си 55-годишна с гадже по-младо от сина си 30/04/2026, Четвъртък 21:57 0
Тервел ИЛИЕВ Известен актьор припадна в ресторант Известен актьор припадна в ресторант 30/04/2026, Четвъртък 21:20 1
Тервел ИЛИЕВ Най-щедрите зодиакални знаци Най-щедрите зодиакални знаци 30/04/2026, Четвъртък 20:25 0
10
Коментара по темата
10.
Голата истина
19.02.2023 14:20:47
0
0
Интересно съждение. Напук на Путин?
След като гръмнаха северните потоци въпросния Путин на практика е продава газ ЕС. Падането на цената основно се дължи на намаленото потребление- студени домове,закрити заводи и басейни с неопренов костюми. Също и препълнени газохранилища с газ купена на тройна цена,която сега е непродаваема.
Ако това е НАПУК то всичко останало е детска игра.
9.
8 до 7
18.02.2023 16:32:09
0
0
Шегувам се, разбира се! Няма, как някой да коментира мойта личност, при положение, че дебатите, мненията и изразаяването на мисли в писменна форма, тук са анонимни. Може да се коментира, да се спори и иронизира написаното, но при тази анонимност да се говори за личност при неизвестна личност, това може да го твърди, само...... Обратното би означавало, че аз, трябва да си пия хапчетата.
8.
До 7
18.02.2023 16:10:22
1
2
Колко много думи за моята скромна личност.
Вълнувам ли те ?
Мислиш ли за мен ?
Но щом те правя щастлив тогава коментирай мен а не статията.
Жив и здрав да си !
И не забравяй да си вземаш хапчетата редовно.
7.
Сорос се е надървил от кеф!
18.02.2023 15:39:32
5
5
И да добавя! Прочетете какво съм написал и не питайте, дали съм куку и питомствено проЗ! Аз съм от тези, които чакаха ЕС и България да загинат тази зима, понеже хич не съм проЗ, та сега отново съм икономист, финансист и капацитет. Не ме питайте, като падна произвидството в Европа и загива, колко от близките ми и познатите ми се върнаха дричави и гладни и отпрашиха за Русия?
Ще ударя бутилка домашнярка и ше ви кажа, че всички се върнаха и заминаха за мойта Русия.
Руски не знам и за Русия не знам нищо, обаче, нали виждате, че за България и ЕС, знам всичко.
Дали съм единствения изпростял русофилустик в родата ни?
Абсурд! Такава простотия в едно поколение не се култивира. Ще напиша още коментари и по пристотията, ще ме познаете, защото, когато е въпиюща, е отличителна, като ДНКто и пръстовия отпечатък!
6.
1122
18.02.2023 15:25:15
4
11
Дайте да видим и графика на търсенето...да не излезе,че и то е паднало и затова цените са надолу. Щот ми се струва,че това се случва...на потъваща икономика и производство газ не и трябва ;)
5.
мда
18.02.2023 15:20:59
4
7
Шок и ужас за Z-патротете. Не стига, че светът оцеля без руския газ, без който животът е невъзможен, ами и цените са надолу. Миризливия зелен чорап, гълъбарника му и останалите руски подлоги чакат да им спуснат следващата опорка, с която да плашат бабите.
4.
Сорос се е надървил от кеф !
18.02.2023 15:10:17
11
7
Кога ще е денят на Победата над Путин ?
Смешно е и тъжно.
Поради неконкурентната среда в ЕС всичко икономическо активно се изнесе от тук.
Индустрията баталясва. Търсенето на газ пада и от там и цените.
Какво значи тук някакъв си Путин ?
На Путин след една година му дреме на путинката за съсипана Европа караща в цялата си икономика на дотации.
Германия я унижиха публично като и взривиха газопровода а тя дори не смее да гъкне затова.
А Германия е основата и лицето на ЕС.
А лицето на ЕС се оказа .. задник.
Печатниците на евро работят в непрекъснат режим за да плащат сметката Украйна.
Хартия след хартия ... инфлация, стагнация.
Диви и щастливи.
3.
Баба ви
18.02.2023 14:41:29
2
12
“Ще се мре без РуZки газ”- бяха прогнозите за тая зима( която свърши )
2.
Пфффф
18.02.2023 14:35:28
4
14
Ни гъ вярвам таз работа, ни мое да бъде! Без мойтъ Русоспия, свитът шъ загини. Щом обещават по 150 000 рубли - 2 000 долара общо за 6 месецъ на някой руцки войници, ако оживеят, начииии пара бол, богата работа. Нищо че в ЕС един тираджия на месец зима 3 000 евро хахаха. Русоробо тъпир съм и се вярвъх чи Русоспия която не произвежда нищо технологично и въобще нищо, а само изнася ресурси без да ги превръщъ в продукция, ще цъфтииии кът майска роза. Даже и когато спрът да и купуват енергиресурсити. Дажи съ учудих от изявлението на Росийская МинФин, която обяви че за януари 2023г има 46% спад в износа на енергоизточници в сравнение с януари 2022г А общия дефицит в бюджетъ е 34%.
Ни мъ интирисува имам идин пузнат руснак, той каза че Русоспия цъфти и той знае по-добре от Финансовото министерство на пРосия.Само той и ний полугръмотнити русфилидиоти, знаем по-добре!
1.
Продължаваме Педерастията
18.02.2023 14:21:53
15
6
А сметките на всичко кога?. Мижи да те лъжем сте
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Ризортът, предназначен само за възрастни, отново бе удостоен с наградата „HolidayCheck Award“, което затвърждава позицията му като едно от най-популярните места за настаняване в света До 13 000 евро на новородено и бюджет без дефицит иска от Радев бивш царски министър До 13 000 евро на новородено и бюджет без дефицит иска от Радев бивш царски министър Парите обаче трябвало да се дават на работещи родители с висок образователен ценз ПП-ДБ се разцепила заради еволюцията, а Асен Василев се оправда за заемите ПП-ДБ се разцепила заради еволюцията, а Асен Василев се оправда за заемите Парите от тях не били изядени Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия Инициативата се проведе за втора поредна година и постави фокус върху Private 5G решенията за индустрията Празнично работно време на магазините на А1 през май 2025 Празнично работно време на магазините на А1 през май 2025 Различия в работното време на магазините на А1 по време на празничните дни през май 2025, включително специални часове за търговски обекти и супермаркети „Кауфланд“ Иранският лидер се закани на САЩ след заплахите: Чака ни светло бъдеще без вас! Иранският лидер се закани на САЩ след заплахите: Чака ни светло бъдеще без вас! Хаменей описва нов етап в отношенията в региона след провал на американската политика Кирил Петков: Разделянето на ПП и ДБ не е грешка, така ще разширим подкрепата Кирил Петков: Разделянето на ПП и ДБ не е грешка, така ще разширим подкрепата Свободните българите не се изчерпват с избирателите на ПП-ДБ, написа бившият премиер и съпредседател на ПП Започна мащабен проект, който ще промени Ново Паничарево Започна мащабен проект, който ще промени Ново Паничарево Този проект е очакван повече от десетилетия и е важна стъпка за подобряване на жизнените условия в нашето село, каза кметът Иван Гайков Евродепутат разкритикува раздялата на ПП и ДБ Евродепутат разкритикува раздялата на ПП и ДБ Според Никола Минчев решението на доскорошната коалиция е "безкрайно несериозно" Бургас посреща мощи на свети великомъченик Георги Победоносец Бургас посреща мощи на свети великомъченик Георги Победоносец Светинята пристига в катедралния храм „Св.св. Кирил и Методий“ по покана на Сливенския митрополит Арсений
Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Министърът на отбраната на САЩ Хегсет е изправен пред „остри въпроси“ от демократите в Сената относно войната с Иран Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Тази визита е само част от многобройните културни инициативи, които се реализират в контекста на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Продукцията залага на международен формат, в който водещият задава въпроси на улицата, а участниците трябва да открият правилния човек сред тълпата, който да отговори вместо тях Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Голяма част от сделките са инвестиционни Автобус падна в Сена - за шофьорката това бил първи работен ден Автобус падна в Сена - за шофьорката това бил първи работен ден Четирима души са спасени Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния След дъжд и киша, зимата се завърна в края на април със сняг в съседни Румъния и Сърбия Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Обединеното кралство и девет други нации формират съвместни военноморски сили в Северна Европа, които ще подкрепят НАТО
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори