×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Учителите в стачна готовност


Учителите в стачна готовност
Около 70% от учителите напускат професията още през първата година. Трябва да направим една национална политика за задържането им в училищата, каза Юлиан Петров
17 Февруари 2023, Петък, 09:50 ч.
Автор: Флагман.БГ

Те ще протестират не заради обидните думи на Асен Василев, а заради недофинансирането на българското образование

Учителите са в стачна готовност, но не заради думите на Асен Василев, а поради недофинансирането на българското образование. Това каза в „Тази сутрин” по бТВ председателят на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров.

„Асен Василев каза две неща, като едното от тях е абсолютно вярно – за недофинансирането на българското образование. То обаче не е от 10 години, а от много повече. Не това обаче разгневи българските учители. Според нас е недопустимо по този начин да се определя една общност - една професия, която е престижна в целия свят, и да се говори публично в този стил“, обясни той.

Според него политиците са възприели един такъв „по-атрактивен“ начин на говорене, който мултиплицираха бързо. „Но ние като учители сме затова – да кажем, че това не е нормално. Не е допустимо, не може по този начин да се изразяваме и да очакваме българското общество да бъде по-различно или да се подобрява, да стане по-възпитано“, каза още д-р Петров.

Той определи загрижеността на политиците като странна. Отчете обаче, че през последните четири или пет години е имало положително отношение към учителите. „Учителят е един фундамент, една икона – не може по този начин да се говори за него. За какви дупки говорим? Това уважение към българския учител не се усеща и ние мислим, че то трябва да бъде водещо. Ние няма учители именно заради липсата на този кредит на доверие, уважение и респект“, заяви д-р Петров.

Проучване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ показва, че около 70% от учителите напускат професията още през първата година, а тези под 35-годишна възраст често се преквалифицират. „Това е нещото, което трябва да ни светне червената лампичка и да направим една национална политика за задържане на учителите в училищата. Това започва с финансирането, но продължава с второто – уважението, за което говоря“, каза още д-р Петров.

Междувременно председателят  на Синдиката на административните служители „Подкрепа“ Кремена Атанасова каза в „Твоят ден“ по NOVA NEWS, че в държавната администрация има брутни заплати под 1000 лв. 

„Това категорично не може да се приеме като добра заплата, с оглед инфлацията в страната и компетенциите на служителите. Не се спазва Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация. Успяваме да увеличим някъде заплатите в конкретни администрации, сега се борим за други”, добави тя.

Атанасова коментира, че в администрациите има хора в над трудоспособна възраст.

По нейни думи има структури с дублиращи функции, което трябва да се премисли.

Тя каза, че в момента се формулират исканията, преди да се излезе на протест. „Нашите искания са насочени към МС, ние знаем, че в самите администрации няма пари“, допълни тя.

Атанасова каза, че са сигнализирали инспекцията по труда, защото се налага служителите в някои администрации да работят и в почивните дни.
 


В категории: Просвета


13
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Голям празник е! Вижте кого може да поздравите Голям празник е! Вижте кого може да поздравите 11/05/2026, Понеделник 07:29 0
Тервел ИЛИЕВ Продадоха легендарен завод за алкохол Продадоха легендарен завод за алкохол 10/05/2026, Неделя 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Правилната диета за вас Правилната диета за вас 10/05/2026, Неделя 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Как да направим домашен хляб Как да направим домашен хляб 10/05/2026, Неделя 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Кметът на София с коментар за Джирото Кметът на София с коментар за Джирото 10/05/2026, Неделя 19:23 1
13
Коментара по темата
13.
Haha
17.02.2023 14:03:54
1
11
Какво образование бе образ 80% неграмотни
12.
Гост
17.02.2023 12:06:36
15
17
Само за пари реват учителите, сто пъти им увеличиха заплатите и колко допълнителни вземат/ проектчета и т.н./. Как един път не излязоха да протестират срещу делигираните бюджети/плаща се на брой деца/. Учениците не ходят на училище, но завършват и то със завиден успех, без да са показали грам знания.
11.
Само
17.02.2023 11:23:30
0
32
Учителите да протестират против делегираните бюджети/това ги направи търговци и държат куцо, кьораво и сакато в училище/, против неповтарянето до 4 клас, против преминаването в по горен клас, въпреки че вече в 11 името си още не може да напише. И когато спре нуждата от частни уроци, защото по мое време получавах знание в училище, тогава да протестират.
10.
Абе
17.02.2023 11:23:14
20
35
Работят половин ден, цяло лято почиват, заплатите им по високи от всички други държавни служители. И още искат! Е това е наглост!
А когато продаваха онлайн, всички родители ги разбраха, че за нищо не стават.
9.
Истината
17.02.2023 11:17:57
3
16
Къде напускат учители,че не знам ???Натискат си парцалите,педагогическите специалности са запълнени в университетите първи. Образованието в момента е тотал щета ,излизат пълни тъпунгери. Учителите си взимат заплатката,думкат частни уроци -за които не плащат данък,всичко им влиза чистичко. Лятото пекат дупарата с голямата отпуска,нормалните граждани блъскаме с 20 дена отпуска.
8.
Напълно вярно
17.02.2023 11:02:32
18
29
Учителите взимат най-високите заплати в България.Какво искат още?На тези заплати никой не напуска системата и млади ,и
пенсионери.Обаче знанията на учениците са нулеви-последни в Европа.За учителите са важни парите,а не знанията на децата.Това е истината.
7.
www
17.02.2023 10:48:23
15
39
Активираха ги предизборно без да има никаква причина. Не го харесвам Василев, но казал, че учителите преди нямали пари за дрехи, а сега имат и му искали оставката от партията?!

След 12 години управление на една партия, нали прекрасно знаем всички директори, целият административен персонал и 90% от учителите на кой са назначения?

Тъжното е, че няма да видим учителски протести за по-добро образование, а само за заплати и когато им наредят предизборно да създават суматоха и да атакуват определени партии. Дори и свестните учители ще си мълчат и няма да споменат, че от този синдикат никой не ги е питал, защото заплаткитке са добри, отпуската още по-добра и на никой не му пука за нищо.
6.
Коалицията на дупките
17.02.2023 10:38:19
2
32
Шайка от наркомани и престъпници!
Тези хора, по подобие на покровителите си зад Океана, са троцкисти,
неомарксисти и неокомунисти.
Понякога си мисля, че те са по - токсични, жестоки и опасни от зловещите сталинисти, каквито са били дядовците им.
5.
АЗ
17.02.2023 10:38:07
21
44
Учителите взимат най-високите заплати в България.Какво искат още?На тези заплати никой не напуска системата и млади ,и
пенсионери.Обаче знанията на учениците са нулеви-последни в Европа.За учителите са важни парите,а не знанията на децата.Това е истината.
4.
….
17.02.2023 10:37:37
21
20
Герберски помияр!
3.
Бургас
17.02.2023 10:27:28
16
39
Тея връзкари кво искат още???Ами да напускат че да може и някой кадърен без връзки да се вреди, боклуци алчни !!!
2.
Трол
17.02.2023 10:11:34
13
58
Кои учители? Ония с магистратурата педагогика, завършили нещо друго преди това? Или онези, които влизат в професията заради многото отпуска, малкото работни часове и абсолютна незсинтересованост за децата? После, като се сблъскат челно със системата бягат много бързо. Първо си погледнете учебниците, учебните програми, програмите на децата в училище, количество и качество на помагалата, пък тогава нека пак говорим за пари! От образованието печелят издателствата, онлайн платформите, частните учители и школи и изобщо паралелното образование. Отворете си очите и вижте истинските проблеми!
1.
?
17.02.2023 10:01:28
20
51
Учителите са по-неграмотни от учениците!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Трябва ли да има забрана на социалните мрежи за по-малките (ВИДЕО) Трябва ли да има забрана на социалните мрежи за по-малките (ВИДЕО) Според мнозина е време да се наложат по-сериозни ограничения Мъж не е виждал 11-месечната си дъщеря заради отказ за виза Мъж не е виждал 11-месечната си дъщеря заради отказ за виза Той е роден в България, но няма гражданство Пол Мание отново грабна титлата в третия етап от Джиро д’Италия, този път в София (ВИДЕО/СНИМКИ/ОБНОВЕНА) Пол Мание отново грабна титлата в третия етап от Джиро д’Италия, този път в София (ВИДЕО/СНИМКИ/ОБНОВЕНА) Финалът на третия етап от престижната надпревара финишира в българската столица Правят се важни промени при пробите за алкохол и дрога на пътя Правят се важни промени при пробите за алкохол и дрога на пътя Измененията се отнасят до вземането, изследванията, резултатите, отказите, лабораториите Цветан Василев заговори за връщане в България Цветан Василев заговори за връщане в България Намиращият се вече 9-та година в Белград бивш банкер честити на Радев и новото правителство Щерките на известен БГ финансист наследиха купища имоти от Ружа Игнатова Щерките на известен БГ финансист наследиха купища имоти от Ружа Игнатова Схемата на криптокралицата от Плевен ощети с над 4 милиарда долара инвеститори от цял свят, които искаха да печелят от Onecoin Ерос Рамацоти поканил Дара на гости в Италия Ерос Рамацоти поканил Дара на гости в Италия Не исках Bangaranga да е перфектна, а да е жива, призна изпълнителката Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово Отговорът се крие във факти отпРозовият цвят – или прочутата Maglia Rosa – е официалният символ на лидера в генералното класиране реди повече от век Катастрофи и тапи в столицата, София е Giro - обяви кметът Катастрофи и тапи в столицата, София е Giro - обяви кметът Движението, и без инцидентите, е усложнено заради ограничения, свързани с провеждането на финала на третия етап на Обиколката на Италия. Лекари скочиха срещу наредбата за диагноза по Вайбър и Месинджър Лекари скочиха срещу наредбата за диагноза по Вайбър и Месинджър Според д-р Гергана Николова това ще прекъсне връзката между медиците и пациентите
Легендарният отряд „Азов“ се завръща Легендарният отряд „Азов“ се завръща Бойците започват акция в Мариупол с цел деокупация на града Инвестиция за милиарди евро: Румъния започна мегапроект в Черно море Инвестиция за милиарди евро: Румъния започна мегапроект в Черно море Neptun Deep за €4 млрд. трябва да донесе първи газ през 2027 г. и да засили ролята на Румъния в региона Удариха с дрон търговски кораб край бреговете на Катар Удариха с дрон търговски кораб край бреговете на Катар Плавателният съд е под американски флаг Круизният кораб „Хондиус“, засегнат от огнище на хантавирус, пристигна на Тенерифе Круизният кораб „Хондиус“, засегнат от огнище на хантавирус, пристигна на Тенерифе Корабът с пътници и екипаж, засегнати от хантавирус, акостира в Гранадиля, където започва евакуацията на пасажерите Осем години след ядрената сделка: Тръмп отново преговаря с Иран Осем години след ядрената сделка: Тръмп отново преговаря с Иран Ново примирие, стари обещания и риск САЩ да не спечелят повече от сделката на Обама Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Полицията и удобните анализатори побързаха да обяснят как всичко било „битов скандал“. Само че габровци ясно казват друго – години наред търпят агресия, безнаказаност и страх, докато държавата се прави, че проблем няма Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него „Работете 12-14 часа, за да имам пари!“, реди той във видео, което публикува в тик-ток Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Петер Мадяр пое управлението с обещания за медийни реформи и завръщане към ценностите на ЕС Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Споразумението е постигнато с посредничеството на Доналд Тръмп Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Общината готви конкурс, МРРБ е сезирано за нарушения, касаещи разрешителни за строеж
Мариус Куркински Мариус Куркински Писна ми от BG, искам България Виц на деня Виц на деня Отива един в публичен дом и казва:
- Искам момиче с огромни гърди и тясна слива.
След пет минути идва една от работничките, оглежда се и пита:
- Къде е тоя с големите ръце и малката пишка?!
Виц на деня Виц на деня Медицинска сестра се кара на болния:
- Стига си гледал телевизия! Айде лягай в леглото!
- Ами ако ни хванат?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук С*ксът е като висшето образование! Редовно, задочно и платено!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори