×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Древният Деринкую: Скритият подземен град в Турция


16 Януари 2023, Понеделник, 20:20 ч.

На повече от 85 метра под известен пейзаж, привличащ стотици туристи, се намира масивна мрежа от тунели, която може да приюти до 20 хил. жители

Силни пориви разнасят рохкава почва във въздуха из Долината на любовта в Кападокия. Хълмовете в розови и жълти нюанси оцветяват вълнистия пейзаж, изпъстрен с тъмночервени каньони, а в далечината се очертават скални образувания. Времето е сухо, горещо, ветровито и опустошително красиво. Преди хилядолетия тази непостоянна, вулканична среда образува конусовидни форми, които сега привличат милиони посетители, пише в свой специален анализ BBC.

Но под тази повърхност, едно чудо със също толкова огромни размери лежи скрито от векове -подземен град, който може да скрие 20 000 жители в продължение на месеци. Древният град Еленгубу, известен днес като Деринкую, е вкопан на повече от 85 метра под повърхността на Земята, образувайки 18 нива от тунели. Това е най-големият разкопан подземен град в света.

Използвал се е почти постоянно, а през годините през него са минавали от фригийци през перси до християни. Най-накрая е изоставен през 20-те години на миналия век от кападокийските гърци, когато те са изправени пред поражение по време на Гръцко-турската война, пише economic.bg.

Не само, че неговите подобни на пещери стаи се простират на стотици мили, но се смята, че повече от 200 малки отделни подземни града, които също са открити в региона, може да са свързани с тези тунели, създавайки масивна подземна мрежа.

Деринкую е „преоткрит“ едва през 1963 г. от анонимен местен жител, който непрекъснато губи пилетата си. Домашните птици изчезвали в малка пукнатина в дома на човека. След по-внимателно проучване и известно разкопаване турчинът открива тъмен проход. Това e първият от повече от 600 входа, открити в частни домове, водещи до подземния град Деринкую.

Разкопките започват незабавно и разкриват заплетена мрежа от подземни жилища, складове за суха храна, конюшни за добитък, училища, винарни и дори параклис. Това е цяла цивилизация, скрита на сигурно място под земята. Пещерният град е добавен към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Точната дата на построяването на града остава спорна, но според исторически книги най-вероятно датира от 370 г. пр.н.е. Според Андреа Де Джорджи, доцент по класически изследвания в Държавния университет на Флорида, Кападокия е уникално подходяща за този вид подземно строителство поради липсата на вода в почвата и нейната ковка, лесно оформяема скала.

Геоморфологията на региона е благоприятна за копаене на подземни пространства“, каза той, обяснявайки, че местната скала би била доста лесна за издълбаване с прости инструменти като лопати и кирки. Същият този пирокластичен материал е естествено изкован в приказните комини и кули, стърчащи над земята.

Но на кого да приписваме творението на Деринкую остава частична загадка. Основата за разпростиращата се мрежа от подземни пещери често се приписва на хетите, „които може да са изкопали първите няколко нива в скалата, когато са били нападнати от фригийците около 1200 г. пр. н. е“, според Бертини, експерт по Средиземноморието пещерни жилища, в своето есе за регионалната пещерна архитектура. Добавяйки тежест към тази хипотеза, в Деринкую са открити хетски артефакти.

По-голямата част от града обаче вероятно е била построена от фригийците, висококвалифицирани архитекти от желязната епоха, които са имали средствата да построят сложни подземни съоръжения.

Фригийците са били една от най-известните ранни империи на Анатолия“, обясни Де Джорджи. „Те се развиват в западен Анадол около края на първото хилядолетие пр. н. е. и имат склонност към монументализиране на скални образувания и създаване на забележителни изсечени в скали фасади. Макар и неуловимо, тяхното царство се разпространява през години, за да включи по-голямата част от западен и централен Анадол, включително района на Деринкую."

Първоначално Деринкую вероятно е бил използван за съхранение на стоки, но основната му цел е била за временно убежище от чужди нашественици, като Кападокия е виждала постоянен поток от доминиращи империи през вековете.

Приемствеността на империите и тяхното въздействие върху пейзажите на Анадола обясняват прибягването до подземни убежища като Деринкую“, обясни Де Джорджи.

Животът под земята обаче не е бил лесен. Всяко ниво е внимателно проектирано за специфични цели. Животните са държани в конюшни най-близо до повърхността, за да се намали миризмата и токсичните газове, както и да се осигури топъл слой изолация за живеене през студените месеци. Вътрешните слоеве на града съдържат жилища, мазета, училища и места за срещи.

На втория етаж е разположено традиционно византийско мисионерско училище, което се разпознава по уникалните си тавани. Според Де Джорджи „доказателствата за винопроизводството се основават на наличието на изби, вани за пресоване и амфори.“ Тези специализирани помещения показват, че жителите на Деринкую са били готови да прекарат месеци под повърхността.

Но най-впечатляващата е сложната вентилационна система и защитен кладенец, които биха снабдили целия град с чист въздух и чиста вода. Всъщност се смята, че ранното изграждане на Деринкую е съсредоточено около тези два основни елемента. Повече от 50 вентилационни шахти, които позволяват естествения въздушен поток между многото жилища и коридори в града, са разпределени из целия град.

Въпреки че конструкцията на Деринкую е наистина гениална, това не е единственият подземен град в Кападокия. С площ от 445 кв. км, това е просто най-големият от 200-те подземни града под Анадолските равнини. Повече от 40 от тези по-малки градове са на три или повече нива дълбоко под повърхността. Много от тях са свързани с Деринкую чрез внимателно изкопани тунели, като някои се простират на 9 километра. Всички те са оборудвани с аварийни евакуационни пътища. Но подземните тайни на Кападокия все още не са разкрити напълно. През 2014 г. под района на Невшехир бе открит нов и потенциално още по-голям подземен град.

 


В категории: Животът


Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 1
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори