Колко домакинства у нас няма да могат да се отопляват адекватно през зимата
Вижте статистиката на Евростат за миналата година, очакванията са през 2022 г. числата да са дори по покъртителни
Най-малко 24% от домакинствата в България няма да могат тази година да затоплят адекватно домовете си заради серията от кризи, които връхлетяха Европа, сочат данни на Евростат, описани в statista, от миналата година, с които може да се направи паралел за настоящата 2022 г. С това страната ни се нарежда на „първо” място в ЕС в обратен ред по този показател и се демонстрира, че ще бъдем най-сериозно засегнати от липсата на горива.
От статистическата агенция не уточняват какво точно значи „адекватно” отопление, защото това би могло да е термин, който варира в зависимост от разбиранията. Вероятно е обаче да се има предвид в домовете да се поддържа, във всяка стая или в отделни, температура от 20-24 градуса. Средният показател по този критерий за ЕС беше 7%, което е с повече от 3 пъти по-малко от нивата в България. Така се оказва, че всеки четвърти у нас ще се съобразява с метеорологичните условия навън в дома си.
Страната ни обаче не е най-зле в това отношение, ако погледнем страни от Европа, които не са членки на ЕС. Така статистиката „води” Албания, където близо 36% от домакинствата няма да могат да се отопляват адекватно. В списъка следва Северна Македония – 23.8%, България (23.7%), Литва (22.5%), Турция (20.3%), Кипър (19.4%) и Гърция (17.5%).
Най- добре, очаквано са страните на Скандинавския полуостров и Финландия, където процентът варира между 0.8 и 2.8. В Германия и Полша, за които се говори, че ще живеят на студено заради разрива в отношенията между ЕС и Русия, през изминалата година едва 3.2% от домакинствата не са можели да се отопляват адекватно.
Статистиката на Евростат е за миналата година, но е показателна. Описните в нея числа са в условията на ковид пандемията, но не и на икономическата и енергийната криза, пред която сме изправени сега. В този смисъл за 2022 г. може да се очаква, че процентните съотношения ще са дори по-високи – основно за страните, които са зависими от руски газ и петрол.
Международният футболен турнир за купата "Созопол-Царево 2026" започна с елитни младежки отбори
Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС
Община Несебър разширява образователната инфраструктура и подкрепя модерни иновации в професионалното обучение
Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ
16 ковчега за 10 дни: Черната статистика по пътищата, която МВР не може да скрие с пиар акции
Дизелът падна до 1.59 евро за литър
Най-дългото лятно събитие идва в Бургас: Boom Summer Fest събира над 400 артисти и инфлуенсъри
Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура
България посрещна водещите германски туроператори и туристически компании на форума „Изживей България“ (Erlebe Bulgarien)
Война между двете камари в Лондон: Депутатите заобикалят Лордовете, за да узаконят правото на смърт
Звездата Оливър Трий загина при самолетна катастрофа
С 0,5% са намалели цените от малката кошница за месец през май

"Колеги, извинявайте, че закъснях за работа, но сутринта като станах пих едно вино, че много ми се услади, че пих още едно и затова закъснях."
Когато си тъп и неграмотен е за цял живот!
o6te kolko godini trqbva da sme v EU za da razberem 4e za nas ne raboti tozi 6iban sauz