×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Социолог от "Тренд" прогнозира: Ще има хора, които ще живеят гладни и на студено тази зимa


13 Октомври 2022, Четвъртък, 10:39 ч.
Автор: Флагман.бг

Дори и по-младите хора, живеещи в столицата, са притеснени от икономическата ситуация

Ще има хора, които ще живеят може би през зимните месеци гладни и на студено, защото не могат да покрият разходите си. Най-малкото като си дадем сметка за пенсията на пенсионерите и цените, които вижда всеки един от нас в магазина, можем да си дадем сметка какви тревожни времена за част от българското общество идват.

Това каза в интервю за БГНЕС социологът Евелина Славкова от Изследователски център „Тренд“.

Над 59% от българското общество купува по-малко хранителни продукти, защото цените са станали много високи, съобщи Евелина Славкова и уточни, че това са предимно по-възрастните хора, над 50 години и в пенсионна възраст. Тя посочи, че при тях се наблюдава и свиване на потреблението и по отношение на отоплението. „Над 78% от българите са притеснени за това как ще заплатят комуналните си разходи, сметките за ток, газ, отопление, вода и т.н. през идващия сезон“, сподели социологът.

По думите ѝ хората смятат, че икономическото положение в страната през следващата година ще се влоши, или това са 55% от българското общество. „49% смятат, че в икономическо отношение при тях лично нещата в следващата една година ще се влошават“, заяви Славкова.

Тя сподели, че това, което прави впечатление в най-новото проучване на „Тренд“ е, че няма особена динамика във възрастово отношение и дори и при по-младите и по-високо статусни хора, живеещи основно в столицата, се вижда висока чувствителност към икономическите проблеми, с които се сблъскваме в момента.

Въз основа на формираните страхове за следващата една година, които са изключително негативни, са невъзможни плановете и прогнозите и от страна на икономисти, и от страна на институции какви ще бъдат всъщност крайните последици от всичко, което се случва за всеки един от нас. „Всеки един човек ще се опита максимално да намали своите разходи. Това означава и свиване на икономиката и много още последици“, подчерта социологът.

На въпроса дали, ако бъде съставено правителство, страховете на хората ще се минимализират, Евелина Славкова отговори, че не е сигурно, че това на 100% ще тушира резултатите, но със сигурност ще окаже ефект. Тя обаче уточни, че това правителство трябва да бъде адекватно, да предложи ясни и категорични мерки за това какво трябва да се случва, така че да се забави инфлацията и да се спре нейното галопиране, да има повишаване на доходите на хората, както и редица други мерки, които държавата да може да предприеме в тази посока.

„Това със сигурност ще окаже някакъв успокояващ ефект, че има някой, който ясно и категорично носи отговорността за това, което се случва – за формирането на бюджета. Знаем колко е важно всъщност да има Народно събрание и редовно правителство, което да приеме промени в тези 20 законопроекта, които са важни за получаването на паричните средства от Европейския съюз по Плана за възстановяване“, каза социологът и добави, че тук все пак става въпрос за милиарди, които ще се влеят в българската икономика.

Славкова припомни, че въпреки ниската избирателна активност, в септемврийското проучване на „Тренд“, проведено преди предизборната кампания, 69% от българското общество е изразило мнение, че иска редовен кабинет именно с цел овладяване на целия този социално-икономически хаос, в който се намираме в момента.

На въпроса какви са нейните прогнози за 2023 г. по отношение на икономическото и финансовото състояние на страната, социологът заяви: „Песимистично настроена съм и лично за мен, и като наблюдател на социалните процеси, именно защото не виждам тази отговорност, която всъщност трябва политическите формации да поемат за решаването на проблемите.“

Славкова обаче уточни, че проблемите не са само вътрешни, а и са резултат от международното положение заради войната на Русия в Украйна, с влошените отношения между САЩ и Китай. Както и с отслабения според нея ЕС, „който за пореден път се държи неадекватно в тежка криза“. „Всички тези неща, образно и най-повърхностно казани, не ми вещаят някаква много положителна посока и не внасят в мен успокоение“, заключи социологът.


В категории: Животът


7
Коментара
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
7
Коментара по темата
7.
Чичо Митко
14.10.2022 12:57:30
0
0
Това момиче-социолог ,видимо е от Милениум поколението-неживяло,не преживяло,не видяло!Както казва мъдрецът,,Не съм достатъчно млад,за да знам всичко"
6.
Помощното
14.10.2022 08:27:04
0
7
Славкова, Славкова! Кой аджеба ти напълни главата и на тебе с глупостите, които са изстипосала?! Че чак и войната водена от Русия в Украйна ти е виновна. Между другото, "Ти" от къде се появи в България?! От доста години тук, без да "четем" Тренд, си има хора, които през зимните месеци СТОЯТ гладни и на студено. Не напразно "СТОЯТ" защото си има такива, които са на т'ва дередже и през лятото. Ама най'се, ти си "чети" Тренд!
5.
Нищо ново
13.10.2022 14:03:59
1
12
От 12 години всяка зима има хора които мръзнат и гладуват
4.
народна поговорка
13.10.2022 13:57:14
0
11
Наш'то магаре тъкмо се научи да не яде и умря
-----
То ако можеше да се живее гладен, нямаше да има нужда да ядем...

Социологът от Тренд ако ми чете поста сигурно е осъзнал каква тъпотия е изрекъл
3.
do sotsiolojkata
13.10.2022 11:37:41
0
3
gladen i na studeno ne moje da sa jivee ne na vsqkakvi sotsiolozi i politolozi bulgarskoto obrazovanie proizvejda marginali
2.
shopski fen
13.10.2022 11:32:44
0
10
Поредна манипулация на конкретната социоложка използваща неоспорими факти за инфлацията все пак.
1.
*********
13.10.2022 11:24:01
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори