×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Убеждаването на хората да мислят за бъдещето е по-трудно, отколкото си мислим


21 Август 2022, Неделя, 19:20 ч.

По-добрият начин да се накарат хората да се заемат с дългосрочните проблеми, е да им се посочат краткосрочните рискове

Ако разпръсна счупени стъклата по земята и някой мине върху тях и си нареже краката, има ли значение „кога“ точно ще стане? Това е мисловният експеримент в началото на предстоящата книга на философа Уилиъм Макаскил „Какво дължим на бъдещето“, пише британският журналист Стивън Буш за Financial Times.

Аргументът на Макаскил е, че вредата си е вреда, независимо дали моите стъкла причинят порязвания по-късно днес, следващата седмица или след 10 000 години. Той вярва, че трябва да считаме вредата за бъдещите хора за равна по тежест на тази, нанесена на живите. И тъй като потенциалният брой на бъдещите хора е много по-голям от тези, които живеят в момента, това трябва да промени начина, по който мислим за проблемите и рисковете в настоящето.

Макаскил иска да защити „дългосрочния поглед“: да се предпазим от катастрофални рискове, които могат или да унищожат човешкия живот, или трайно да ограничат разцвета ни. Ако разгледаме правата и безопасността на бъдещите хора, начина, по който мислим за риска в по-краткосрочен план, се променя. Един процент шанс за катастрофално събитие - като например необратима промяна на климата или пълномащабна ядрена война - може да изглежда като приемливо ниво на риск, но когато вземем предвид риска за бъдещите поколения, толерансът става невъзможен. Или поне така гласи теорията.

Но работи ли това? Един неизбежен проблем е репродуктивната свобода. Макаскил изключва ограничаването на достъпа до аборт, още по-малко задължаването на хората да имат деца. Но от актюерска гледна точка е трудно да се спори, че изборът ни да останем без деца, така че да можем с партньорите си да пръскаме разполагаемия си доход за изискани ресторанти, посещения на футболни мачове или приятни ваканции, е нещо различно от неморален, когато вземем предвид потенциалните ползи за бъдещите поколения от това да се размножаваме сега.

Със сигурност всеки данъкоплатец от горната скала за облагане трябва да осинови или сам да има деца, като се има предвид, че статистически погледнато тези деца ще получат по-добри възможности и тези възможности ще продължат по-дълго от нашия алтернативен план за живот?

Това, че Макаскил не прави това заключение, ни казва нещо важно за полезността на неговия мисловен експеримент. Трябва, разбира се, да отчитаме дългосрочните рискове. Но проблемът с подхода на Макаскил е, че знаем, че не работи много добре. Много хора чуват, че има, да речем, катастрофален риск с шанс едно към шест, но те или смятат, че ще го приемат, или потъват в отчаяние. Сравнително малко хора го възприемат като призив за действие. Далеч от това да бъдат вдъхновени от по-голямо чувство за човешки потенциал, перспективата за векове с възможни катастрофи може да накара хората да се почувстват така, сякаш могат да се предадат тук и сега.

Интелектуалните предци на дългосрочния поглед са утилитаризмът (моралната стойност се определя от ползата на действието – бел. прев.) и така нареченият ефективен алтруизъм. Мисловният експеримент на Макаскил припомня работата на австралийския философ Питър Сингър, който имаше за цел да покаже, че отдалечеността във времето не трябва да влияе на нашите опасения за причиняване на вреда. Но успехът на ефективния алтруизъм не се коренеше в убеждаването на хората, че трябва да дават средства за благотворителност или да внимават да не вредят, а в убеждаването им, че ако проявяват благотворителност, ще направят повече добро, като дадат парите си за неща, които работят - като мрежи против малария или обезпаразитяване. Мисленето в дългосрочен план обаче неизбежно включва това да бъдем по-отворени към пропуските в информацията и да приемем, че не можем да знаем със сигурност какво ще сработи или какво не. 

Освен това, за да се осигури дългосрочното бъдеще, е необходимо да се убедят хората, които все още не вярват, че то има значение. Може да се каже, че текущата траектория по отношение на климатичните промени много прилича на руска рулетка: колкото по-дълго играете, толкова по-вероятно е да загубите. Но може би по-добрият начин да накарате хората да спрат да играят на руска рулетка е да им обясните, че има голям шанс да си пръснат главите още днес, вместо че има още по-голям шанс да го направят след врем, предава investor.bg.

Изменението на климата е проблем за бъдещите поколения, да, но също така и настоящ проблем за много хора по целия свят. Дългосрочните рискове, за които всъщност можем да направим повече, са почти по дефиниция тези, чиито контури са най-очевидни за нас в настоящето. Придаването на по-голяма тежест на правата на онези, които тепърва ще се раждат, всъщност не осветлява тези проблеми по-добре, колкото илюстрира реалните рискове, които те носят днес.

По-добрият начин да се убедят хората да се заемат с дългосрочните проблеми е да им се посочат краткосрочните рискове, а не да се уповаваме на мисловен експеримент, който дори неговият автор не възприема напълно.


В категории: Бизнес


1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
Да мислят
21.08.2022 21:14:43
0
2
за бъдещето...? Що за хуморески? За бъдещето можеше донякъде да се мисли при старото ненормално, а дори и тогава почти винаги имаше шанс да ти дръпнат чергата под краката в някой момент от живота. В новото ненормално бъдеще няма! Съществуваш ден за ден, докато или те унищожат, или на теб самия ти писне от идиотската фалшива реалност в която си принуден да се мъчиш.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Първа реална стъпка към изграждането на нов гробищен парк в Бургас Първа реална стъпка към изграждането на нов гробищен парк в Бургас Надеждите са скоро да бъде решен един от големите проблеми на най-големия жилищен комплекс в морския град Счупен ли е българският F-16? Счупен ли е българският F-16? Има отклонение в една от системите, но това не е грандиозен проблем... Фрапантен инцидент в България Фрапантен инцидент в България Джигит се заби в дърво на оживена улица Снимките с Буфон са едно, големият срам на Юве в София е друго! Снимките с Буфон са едно, големият срам на Юве в София е друго! Идеален момент е да си припомним, че Ювентус е бил разгромен в България Бюджет 2025 на Приморско е исторически – с грижа и внимание към всяко населено място и човек Бюджет 2025 на Приморско е исторически – с грижа и внимание към всяко населено място и човек ПРИМ ФЕСТ, който промени облика ни като туристическа дестинация ще бъде надграден, всяка вечер ще има забавления и за гостите на Китен Няма да повярвате с каква двуметрова риба зарибиха река Тунджа Няма да повярвате с каква двуметрова риба зарибиха река Тунджа Веслоносът е нехищна риба, достига до два метра, храни се планктон и по естествен начин прочиства от водорасли Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Клеветата не е позиция, фактите обаче са Пътна помощ от мелето на АМ "Тракия" отговаря: Сумата е висока за хора, които не разбират! Пътна помощ от мелето на АМ "Тракия" отговаря: Сумата е висока за хора, които не разбират! Внушенията, че сме злоупотребили с клиента, са клеветнически – работата беше извънредно сложна и документирана с фискален бон, твърди собственикът на „НК Асист“ С този лесен трик почиствате загорели съдове без търкане и препарати С този лесен трик почиствате загорели съдове без търкане и препарати Домашен метод, който спестява време, усилия и пари – само с 2 съставки от кухнята Издадоха тайната: Рецепта за крехко и вкусно агнешко, което се топи в устата Издадоха тайната: Рецепта за крехко и вкусно агнешко, което се топи в устата Гарантираме ви, че всички у дома ще останат очаровани и ще оберете овациите за шедьовъра си
Срина се при Гала Срина се при Гала Поводът за драмата му е внезапната смърт на оперния певец Борислав Спиров, който загина след нелепа катастрофа с камион Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори