×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Насъщният скочи от 89 на 95 цента
  • Петно от мазут на варненски плаж, Басейновата дирекция се самосезира
  • НСИ: Населението на България е намаляло с над 14 хиляди души през 2025 г.
  • КЗК настоява за спешна координация между властите за пазарите на храни и горива
  • Разбиха печатница за фалшиви пари в София, арестуваха двама
  • България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Равнец погребва летището, прави самолет-паметник


Равнец погребва летището, прави самолет-паметник
Хангарите, където са били базирани мощните самолети МИГ-29, признати в целия свят, днес приличат на гробница
Тема в развитие
виж още
скрий
08 Юли 2011, Петък, 10:32 ч.
Автор: Боряна ТЕНЧЕВА, видео Добромир ДОСКАЧАРОВ

Години наред местните жители се мъчиха да съживят базата, но някогашните МИГ-29 по пистите ще бъдат заменени с монумент в центъра на селото

Село Равнец е на път завинаги да се раздели с надеждата, че мощното военното летище, с което са свързани спомените на най- обучените асове, но което от години е превърнато в буренак, може да оживее (вижте във видеоматериал състоянието на авиобазата, което с всеки изминал ден става все по-трогателно. Уникалните кадри от златните й времена са ползвани от форума на сп. Криле). След години усилия  да бъде върнат живота на занемарената площ, върху която се е простирало бившото солидно съоръжение се оказва, че в Равнец няма да летят  денонощно самолети МИГ-29, а само един паметник в центъра на селото ще напомня за отминалите славни времена. Кметът на Равнец Христо Колев иска поне този монумент да отразява спомените на летците и местните хора.

 „Какви ли не опити правихме, за да успеем по някакъв начин да възродим летището. В него в момента единствено влизат цигани, които тотално са го опоскали през годините вече дори успяват да свалят огромните врати на хангарите. Имахме идея съоръжението да бъде карго летище, помощно към това в квартал Сарафово, дори склонихме да е и мотописта, само и само пистата да се използва и да работи. Все щеше да е повече от нулата”, каза кметът на Равнец Христо Колев.

 До преди години тази база са ползвали пилотите, завършвали висшето училище за пилоти в Долна Митрополия . Летището обаче напълно замира през 2002 година, когато правителството решава, че то вече не е нужно на армията. Тогава всички самолети и техника се изтеглят към аеропорта в Граф Игнатиево край Пловдив и започва разрухата на базата в Равнец. Така модерното летище се превръща в руина – пистата е обрасла с трева, сградите на поделението са с разбити прозорци и изпадали тухли, разграбени са железа, кабели, строителни материали, районът е покрит с бурени. Бодливата тел, която би трябвало да огражда, обекта е ръждясала и едва се крепи на коловете. Охраната на обекта е фиктивна и никой не проявява интерес кой влиза в обекта. Районът е заприличал на мъртва зона.

Преди години, по време на правителството на тройната коалиция,  жителите на Равнец съживиха надеждите си, че летището може отново да дръпне развитието на региона, като в публичното пространство от министерството на отбраната  заявяваха намеренията си базата да бъде прехвърлена на Министерството на транспорта и така пистите и всички съществуващи съоръжения да бъдат използвани за граждански или каргополети. Това обаче така и остана неизпълнено обещание от страна на бившето правителство, а и до ден днешен раздвижване по въпроса няма.




В категории: Бургас


Добромир ДОСКАЧАРОВ Автор
Добромир ДОСКАЧАРОВ
22
Коментара
Иван КОЛЕВ 70-годишен с рекорд във футбола 70-годишен с рекорд във футбола 29/04/2026, Сряда 19:10 19
22
Коментара по темата
22.
Височинник
06.10.2022 10:16:49
0
1
Чест е,че съм служил там 1982-1984. Полк с две ескадрили.
Летци първи клас.
Някои ще се обърнат в гроба ако видят до къде го докараха сороските изчадия.
21.
Александър
08.02.2016 21:42:15
0
3
тази история е своеобразна метафора за цялата ни действителност. Народ, който не умее да пази миналото си и да помни историята е обречен да повтаря едни и същи грешки и да изчезне.

Амин!
20.
Тодор
05.10.2015 22:33:43
0
1
от88 до
90-та беше ок бях пожарна smile emoticon
19.
Капитана
31.08.2015 16:58:23
0
4
Стани, стани, юнак балкански

Стани, стани юнак балкански
от сън дълбок се събуди,
срещу народа отомански
ти българите поведи!

Че сълзи кървави пролива
във робство милий наш народ;
високо той ръце простира
да го избави вишний бог!

И тъй ний много претърпяхме,
но стига толкоз да търпим,
да бъдем пак, каквито бяхме,
ил' всинца да се изтребим.

Докога, братя, да се губим?
Защо да се не съберем?
Така ли вечно ще се трудим
и в робство всинца да измрем?

Я вижте, братя, погледнете
на ближните нам племена!
От тях добър пример вземете
как си прославят имена!

Станете, братя, вий станете,
начало покажете вий;
и сабите си запашете,
и помощ ще ви се яви.

На помощ сърби, черногорци
със радост ще се затекат,
а и от север храбри руси
тозчас ще да се появят.

Догде е мъничка змията,
елате да се съберем!
С крака да й строшим главата,
свободни да се назовем!

Да стане лева наш балкански,
от него вятър да повей,
та полумесец отомански
под тъмен облак затъмней!

Да си развием знамената,
да светне нашата земя,
да си прославим имената,
да гинат турски племена!

Някой помни ли тази песен? Учат ли я децата в училище? Пеят ли я на празници и в делници????
Чинтулов, ставай да пишеш втора част, че змията порасна и стана ламя с много глави.

Не съм служил в Равнец, но знам що е то армия и каква трябва да бъде в България днес.
Това което виждаме по цяла България като тленни останки от армията е образа на българската трагедия.
18.
Димитър
21.03.2012 12:31:39
0
2
...А каква иаб беше само, и какви подготвени военни авиационни специалисти работеха там!
Тъжно....и ....мрачно!!!
17.
007
09.02.2012 13:41:16
0
0
и в Добрич е такова положението
16.
димитър
31.01.2012 16:29:12
0
2
при тая разруха?????къде е държавата?????
15.
mania
16.12.2011 18:22:41
0
1
devet meseca bjah tam slujbata mi be6e mnogo interesna i zabavna s kolelo sam obikaljal navsjakade v bazata i vinagi ima6e po ne6to interesno da se vidi a sega se e palna razvalina vse edno e imalo voina i bazata e bila obstrlvana i izravnena sas zemjata (njama takava grozna gledka)
14.
dimityr
27.07.2011 15:56:13
0
3
летището е в ужасно състояние... скоро пак ходих. някои хора стоят там "уж" да пазят летището. няма да назовавам имена. но са пари хвърлени на вятъра. българия няма да се управи. не се надявайте!
13.
ivo
10.07.2011 18:32:10
0
6
поделение 32530-Авио- база Равнец,авторота,бях там 1 год.съжелявам ,че гледах филма,колко пъти съм пребирал и вадил МиГ 29 от тези хангари,а сега на какво преличат,за съжаление Българска действителност
12.
СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВ
09.07.2011 22:30:18
2
9
ДА ВИ ЕБА МАМАТА ЗА ЮДЕЙСКАТА ДЕМОКРААЦИЯ И НА ЮДЕЙСКИЯТ ПРЕСТЪПНИК МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ БОЙКО БОРИСОВ - ЦАР БЪЛГАРСКИ. ДА ОТИДЕ И ДА ОТРЕЖЕ ЕДНО ТРИКОЛЬОРЧЕ ПО ТОЗИ ПОВОД, ЗА ДА СЕ ЗНАЕ КАК СЕ ДАВАТ ПАРИ ОТ ПРЕСТЪПНИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ !

ТАКАВА КОМУНИСТИЧЕСКА НАГЛОСТ НЕ Е ИМАЛО В МИНАЛОТО !

http://www.blitz.bg/news/article/112932?fb_comment_id=fbc_10150362077998272_19608849_10150362096043272#f26b9fa2e4

ДА ДАДАТ ПО СЪЩИЯТ НАЧИН НА ПРЕСТЪПНОТО КОПИЛЕ МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ ЗАПЛАТАТА МУ И НА ВСИЧКИ ЮДЕЙСКИ УБИЙЦИ ОТ БЪЛГАРСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ, ЗА ДА СЕ РАДВАТ, ЧЕ СА МИЛИОНЕРИ НА СТОТИНКИ !

МАМАТА ВИ ДЕЙБА ЮДЕЙСКА ПРЕСТЪПНИЧЕСКА ДЕТО ПРОДАДОХТЕ БЪЛГАРИЯ НА УБИЦИЙЦТЕ ОТ ИЗРАЕЛ !
11.
armeec
09.07.2011 13:54:05
1
2
Такава е съдбата на всички закрити военни поделения. Жалко ....
10.
armeec
09.07.2011 13:54:02
0
0
Такава е съдбата на всички закрити военни поделения. Жалко ....
9.
armeec
09.07.2011 13:54:02
0
0
Такава е съдбата на всички закрити военни поделения. Жалко ....
8.
12 години служех в Равнец
09.07.2011 09:22:01
0
3
Много жалко, а колко много пари се наляха за съоражения в началото на 90-те години, и всичко това рухна . Такава ни е даржавата за съжаление.
7.
dinko dinev
09.07.2011 00:30:12
0
0
kato gledam tezi kadri sarzeto mi se kasa, kakvo e tova pravitelstvo - niamat savest niamat kapka zalost kam narod i rodina-BALGARITE sa bili 300 godini pod gradsko 5 veka pod tursko -borili se sas kravta za nasheto milo otechestvo BALGARIA a sega se prodavat, iprodavat-za zalti stotinki na amerikanzite niamam dumi da opisha kolko me boli--razprodadoxa BG-za vili i kashti v chuzbina
6.
............................
08.07.2011 19:05:45
0
7
полковник НАЧЕВ,майор КАЛЕВ,подполковник ДИМИТРОВ ,лейтенанти СТАНКО КИЧЕВ И ЛЮБО КОМИНКОВ ,капитан ДУЕВ ,капитан ЗЛАТАНОВ И още много други от ескадрилата не си спомнямВЕЧЕ имената им НА ВСИЧКИ БЕШЕ ПРЕЗ 1984 ГОДИНАГОРДЕЯ СЕ ЧЕ СЛУЖИХ С ТЕЗИ ЛЕТЦИ-ИЗТРЕБИТЕЛИ
5.
мислещ
08.07.2011 15:56:40
4
1
Затварянето на тази база трябваше да бъде направено още в началото на 90-те. Грешката беше, че след като я разчистиха, правителството не я продаде на някой частник.
4.
Лелче
08.07.2011 14:52:30
1
3
Ако нямаше цигани, които да смучат кръвчицата на държавата щеше да има пари за военни, за болници, за пенсии и за каквото още се сетите...
3.
Mi 24
08.07.2011 14:30:07
0
2
мъка мъка !!!! Всичко си заслужаваме ние сме си виновни !!
2.
flox
08.07.2011 11:50:14
1
4
Христо Колев - агент Ропотамо се усетил, нали пак ще е кандидат кмет! / години нищо не направи, а остави ромите да изпоскат каквото могат, докато той си затваряше очите; сега ще прави паметник, ще покани медиите, ще отрони може би сълза, за да видят колко е съпричастен в тази предизвестена смърт!
1.
служих там
08.07.2011 11:42:21
1
4
не мога да гледам :~(
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
България може да генерира до 700 млн. евро годишно от медицински туризъм България може да генерира до 700 млн. евро годишно от медицински туризъм Липсата на целенасочена държавна политика ограничава развитието на сектора, но страната има потенциал да бъде водеща дестинация за медицински туризъм Giro d'Italia – празник за хората край морето и магнит за туристи, посрещаме силен сезон Giro d'Italia – празник за хората край морето и магнит за туристи, посрещаме силен сезон Резервациите отбелязват положителен тренд с ръст около 3% Двуметрова змия в жк "Възраждане" шокира бургазлии (СНИМКИ) Двуметрова змия в жк "Възраждане" шокира бургазлии (СНИМКИ) Моля институциите да вземат мерки, апелират живущите в района Уникален флашмоб посреща колоездачите на Giro d Italia в Бургас (СНИМКА) Уникален флашмоб посреща колоездачите на Giro d Italia в Бургас (СНИМКА) Техният танц ще бъде излъчен на живо по Eurosport, ще се гледа от 1-2 млн. човека Мина край Кюстендил превърната в подземен град с наркооранжерии Мина край Кюстендил превърната в подземен град с наркооранжерии Иззети са близо 600 000 евро и 600 боеприпаса за огнестрелно оръжие Жители на жк. "Лазур" зоват: Помогнете ни да се справим с това свърталище (ВИДЕО) Жители на жк. "Лазур" зоват: Помогнете ни да се справим с това свърталище (ВИДЕО) Бургазлии се страхуват да стигнат до домовете си, бездомници и алкохолици живеят буквално пред вратите им  Развод в ПП-ДБ: Ще има две парламентарни групи Развод в ПП-ДБ: Ще има две парламентарни групи Планира се и създаването на парламентарен съюз за Силна България в Силна Европа 70-годишен с рекорд във футбола 70-годишен с рекорд във футбола Влиза в официален мач Татяна Дончева: Замесените с Петьо Еврото, „джуджетата“ и Мартин Нотариуса ще последват Красьо Черния Татяна Дончева: Замесените с Петьо Еврото, „джуджетата“ и Мартин Нотариуса ще последват Красьо Черния Делян Пеевски с подходящи назначения овладя начина, по който се отпускат ресурси и хората му трябва да бъдат заменени, подчерта тя Прокуратурата се зае с изнасиленото куче Мая, ето какво наказание грози содомита Жельо от Банево Прокуратурата се зае с изнасиленото куче Мая, ето какво наказание грози содомита Жельо от Банево В българския НК няма предвидено наказание за блудство или насилване на домашно животно
Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Руският президент предложи прекратяване на огъня за Деня на победата Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Стотици полицаи нахлуха в строго охраняван бивш дом за сираци в Чешир Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Тук също телевизионните сезони са различни, всичко е възможно. На нас ни харесва, каза му водещата от БНТ Руснаците се презапасяват с презервативи заради покачване на цената Руснаците се презапасяват с презервативи заради покачване на цената Според предварителни доклади цените могат да се повишат с приблизително 30% поради геополитическото напрежение около Иран. Продават кулата на Галилей във Флоренция за 12,5 милиона евро Продават кулата на Галилей във Флоренция за 12,5 милиона евро Историческата резиденция в сърцето на Флоренция е свързана с Галилео Галилей и неговите астрономически наблюдения. Ген. Решетников: Български власти и олигарси откраднаха 700 млн. долара от Южен поток Ген. Решетников: Български власти и олигарси откраднаха 700 млн. долара от Южен поток Въпреки настойчивите въпроси кои са тези олигарси, ген. Решетников каза, че не знае и отказа да спомене каквото и да е име Сенатът блокира резолюция за ограничаване на военни действия на Тръмп в Куба Сенатът блокира резолюция за ограничаване на военни действия на Тръмп в Куба Членувете на Републиканската партия отхвърлиха опитите на Демократите да ограничат правомощията на президента Тръмп за военни действия срещу Куба България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела Пред нас са само държави като Естония, Люксембург и Белгия Ислямисти на коне тормозят жените във Великобритания, искат ги с покрити лица Ислямисти на коне тормозят жените във Великобритания, искат ги с покрити лица Патрулите казват, че са морални пазители на законите на исляма, всички те са мигранти Целувки в Белия дом: Чарлз III и Камила посрещнати с топовни салюти и военни почести Целувки в Белия дом: Чарлз III и Камила посрещнати с топовни салюти и военни почести Тръмп разкри, че майка му била влюбена в краля
Антон КУТЕВ, съветник на президента Антон КУТЕВ, съветник на президента Правителството не е готово.Тепърва ще гърмят бомби в парламента. Идват трудни времена Виц на деня Виц на деня Мъж в магазин за дрехи пита продавача:
- Жена ми е много капризна! Ще можем ли да сменим тази рокля, ако не и хареса?
- Разбира се.
- Колко пъти?
Виц на деня Виц на деня На опашката в супермаркета мъж казва на този пред него:
- Тази жена Ви пререди. Защо не и кажете нещо?
- Не виждате ли, че е взела вино, шоколад и... превръзки. Да не съм луд да се разправям с нея?!
- Ааа, тогава няма да ходя!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Наемаме само женени мъже, защото те са свикнали да приемат заповеди!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори