Колко зависим е ЕС от руска енергия и как санкциите срещу Москва могат да имат обратен ефект
Европейската комисия предложи решения на проблема в началото на март, но никъде в доклада си, интересно защо, не споменава атомната енергетика
Колко зависими са европейските държави от руския газ и какви ще са следствията от тежките санкции към РФ, продиктувани от продължаващата военна операция в Украйна? На този въпрос дава нагледен отговор Маркъс Лу от сайта VisualCapitalist.
Той предлага изработена от Евростат инфографика, придружена с данни от 20 години назад, която демонстрира ясно каква е реалната обстановка в Европа.
Русия не само е един от най-големите износители на енергия в света, но и най-големият доставчик на горива към Стария континент. Към октомври 2021 г. РФ е била отговорна за 25% от целия внос на петрол към ЕС.
Това е три пъти повече от втория най-голям вносител. И разбираемо, въпросът с това как е било допуснато това да се случи, сега, в контекста на войната, е най-обсъжданата тема в Съюза.
Енергийна зависимост по държави
За начало е важно да се сравни енергийната зависимост към Русия на всички държави членки на ЕС от 2000 до 2020 г. Таблицата долу показва точно това.

Впечатление правят няколко страни. България например е намалила зависимостта си – от 46.4% до 37.9%. За сравнение, промяната в съседна Румъния е с обратен показател – от 21.9 през 2000 г. до 28.2% 20 години по-късно.
Интересен е случаят на Полша, която за 2 десетилетия е станала 4 пъти по-зависима от руски газ. Едни от най-големите критици на Русия пък – Латвия, парадоксално са увеличили вноса на „синьото гориво“ за 20 години от 57.8% до 74.9%. Това обаче не е най-шокиращият пример. Малките страни като Люксембург, Кипър и Малта са на практика изцяло зависими в енергийно отношение от РФ. Дания пък за 20 години от единствен износител на енергия (данните за 2000 г. не са объркани и процентът е минусов, защото държавата е произвеждала повече енергия, отколкото ѝ е било нужно), сега се е превърнала в една от сериозно зависимите. Ръстът там е с над 80% - от -36% до 45%.
Какви са алтернативите на руския газ за Европа
Средно за ЕС обаче ръстът не е драстичен за 20-годишният период, макар че това не е особено важно, тъй като дали 56.3% от всички доставки на газ средно за Европа ще са от Русия или 57.5% ще са от там – резултатът остава един и същ.
Съюзът внася най-много суров петрол от Русия – 26.9%, което е повече от доставките от следващите 3 страни взети заедно – Ирак (9%), Нигерия (7.9%) и Саудитска Арабия (7.7%). Това не бива да е изненадващо обаче, тъй като Русия през 2020 г. е била третия най-голям производител на тази суровина в света.

Въпреки че в ЕС има планове всички електроцентрали, които работят на въглища, да бъдат премахнати до 2030 г., този период ще дойде след почти десетилетие. Дотогава Русия остава най-големия вносител на въглища за Съюза с 46.7%. И това не е изненадващо – на територията на РФ се намират вторите най-големи залежи на въглища в света, а само през 2020 г. там са произведени 328 млн. метрични тона, превръщайки страната в шестия най-голям прозиводители на тази суровина.

Аналогична е и ситуацията с вноса на газ, използван за отопление. Огромна част от него идва именно от Русия – 41.1%, през Северен поток. Този проект е най-големият подводен тръбопровод в света и бе завършен през 2011 г. „Северен поток 2“ пък, който получи „червен картон“ от Германия директно след 24 февруари т.г., при старта на специалната военна операция на Русия в Украйна, се очакваше да увеличи двойно дебита на газ към ЕС.

Какво се случва сега?
В отговор на санкциите, въведени от Запада, Русия обяви, че спира износа на определени стоки и сурови материали. Преди дни рублата видя почти двоен ръст директно след като Путин заяви, че ще продава газ на „недружески страни“ (в т.ч. и България) само за рубли. Така цените на газа в Европа скочиха веднага до невиждани ниво. В началото на март т.г. Европейската комисия и Международната агенция по енергетика обявиха своите предложения за това как Европа да намали зависимостта си от Русия, но много късно. „Трябва да станем независими от руския петрол, въглища и газ. Вече просто не можем да разчитаме на вносител, който ни заплашва“, каза Урсула фон дер Лaйен – председател на ЕК.
Теория: Русия спонсорирала природозащитни НПО-та, за да държи Европа зависима от газ
Но не е толкова просто, защото, искат или не, политици в ЕС, в момента се оказват с вързани ръце заради зависимостта си от руска енергия. „Отрязването“ на най-големия вносител ще доведе до сериозни проблеми, особено когато става въпрос за нещо толкова важно, колкото енергетиката. Малко са страните в Сюза, които имат капацитета (и още по-важно – желанието), да заменят веднага руския внос с друг.
А по една или друга причина в предложението на ЕК никъде не се споменава нищо за атомната енергетика, като алтернатива на сегашното положение.
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
Деклан Райс призна: Играя с болка, но жертвам тялото си за Англия
БДУ продължава партньорството с ASOMI College of Sciences с разговори за двойни дипломи и съвместни програми
Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“
България е първа в ЕС по годишен скок на цените на горивата
Джереми Кларксън след битка с агресивен рак: Искам да видя как растат внуците ми
Затворници убиха съкилийник, обвинен в причиняване смъртта на дете
Партия „Център“ на Васил Божков се саморазпусна

През 90-те Запада се върза на Русия, че ще се превърне в модерна и демократична държава, с което ясно показа, че не познава руската душевност и имперски комплекси.
Украйна също сами са си виновни, защото, ако през 94 г. не бяха върнали на Русия доброволно и напълно безплатно 9000 ядрени бойни глави, които имаше след излизане от СССР, Путин нямаше да посмее да анексира Крим и да тръгне да води война срещу Украйна.
Сега Запада пак беше излъган, че Русия няма да напада Украйна, а само провежда учения по границите й.
Всеки който се е доверил на Русия после го отнася.
borbata e sre6tu gospodstvaneto na dolara ,a tazi bitka e na jivot i smart, za6toto amerikancite ne iskat da izpuskat upravlenieto na sveta