×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Казахстан и новата геополитическа архитектура


10 Януари 2022, Понеделник, 10:31 ч.
Автор: Борислав ЦЕКОВ*

Националното богатство е в ръцете на привилегированата каста, а огромната част от населението живее бедно, на фона на ресурсите на страната

Когато през 2016 г. и след това многократно изтъквах, че доктрината “Тръмп" дава необратим тласък на обективните процеси на разпад на еднополюсния геополитически модел и че занапред новата геополитическа архитектура на света ще се дефинира през ожесточената конкуренция, взаимното зачитане и сдържането на трите суперсили – САЩ, Русия и Китай, за калибрираните да тиражират остарелите глобалистки опорки, това беше кощунствена екзотика. Някои привиждаха в подобна теза дори “дългата ръка на Москва", която направлява Доналд Тръмп.

Няколко години по-късно тази нова геополитическа архитектура вече е все по-ясно очертана. Дори и опитите на настоящата администрация във Вашингтон, която в идеологическо отношение е част от “старото мислене" на неолибералния глобализъм с типичната за него троцкистка закваска от интервенционизъм и износ на (“цветни”) революции, започва да разбира, че новите реалности изискват други подходи и адаптиране на традиционния глобалистки инструментариум. Трите суперсили имат своите сфери на влияние, които все по-динамично и с периодични пулсации ще се променят и балансират.

Именно в този по-широк контекст трябва да се разглеждат и събитията в Казахстан от последните седмици. В годините след края на Студената война и разпада на СССР стратегическите държави от постсъветското пространство преминаха към многовекторна политика – хем с Русия, хем с колективния Запад. По въпросите на сигурността с Москва, а на мястото на нейното отслабващо икономическо влияние – политически флиртове със Запада и отваряне за инвестиции от проспериращите западни икономики. Такава политика, макар и в различна степен, водеха Украйна и Беларус и особено средноазиатските републики, начело с Казахстан. По протежение на тези вектори на рационално ниво се оформиха и противостоящи си кланове и елити, чиито нарастващи противоречия, понякога умело подклаждани отвън, се превърнаха в източник на хронична нестабилност в постсъветското пространство.

В това отношение Казахстан не е изключение, въпреки привидната стабилност, в която живя след обявяването на независимостта през 1991 г. Девета по територия в света и с големи природни ресурси, в т.ч. нефт, Казахстан е бедна държава със строг авторитарен режим и примитивен култ към личността на някогашния съветски апаратчик Нурсултан Назърбаев, който три десетилетия беше начело на държавата, а след официалното му оттегляне от поста на държавен глава през 2019 г. запази ключови лостове в управлението и контрол върху силовия апарат чрез създадения специално за него висш орган  - Съвет по национална сигурност. Политиката на Назърбаев през целия този период беше именно многовекторна – съюзник на Русия в ОНД и “руското НАТО" – Организацията за колективна сигурност, а в същото време обграден от западни съветници и предоставил ключови икономически ресурси на Запада. Повече от 700 големи американски корпорации оперират на територията на Казахстан. Сред тях са гиганти като: Chevron, General Electric, Haliburton, Exxon Mobile.

В същото време Европейският съюз се превърна в най-мащабния инвеститор и търговски партньор на  средноазиатската държава. 48% процента от всички чужди инвестиции в Казахстан са от ЕС, а близо 40% от общия износ на страната е в посока ЕС. На този фон нарастналото икономическо присъствие в Средна Азия на другата суперсила – Китай, все още е твърде малко – търговският обмен е над 21 милиарда долара, което е по-малко, отколкото търговията на Китай с Перу или Швейцария. Китайски капитали са инвестирани в нефтодобивната и газодобивна индустрия на Казахстан, но експортната ориентация на тези ресурси е към Европа, а не към Китай. Така например, през 2020 г. страната е изнесла повече нефт за Франция, Гърция и Швейцария, отколкото за Китай. Но в последните години Китай в известна степен разчупи почти монополната позиция на Русия, като доставчик на въоръжение и военна техника за Казахстан. По данни на центъра “Уилсън" – водещ американски аналитичен център по проблемите на глобалната сигурност, през 2018 г. Китай е доставил на Казахстан военно-транспортни самолети на обща стойност 296 милиона долара. В същото време Русия, включително заради значителния брой рускоговорящо население в северната част на страната, остава ключовия политически и военно-стратегически фактор за съдбата на Казахстан. Това в едри щрихи е контекстът, свързан с интересите на суперсилите в Казахстан.

Избухналите на 2 януари т.г. социални протести в градовете Жанаозен и Актау, провокирани от резкия скок на цената на горивата, които скоростно обхванаха и други градове и се превърнаха в истинска гражданска война, извадиха на повърхността дълго държаните под авторитарния похлупак социални противоречия. Националното богатство е в ръцете на привилегированата каста около клановете на Назърбаев и действащия президент Токаев, а огромната част от населението живее бедно, на фона на ресурсите на страната. По думите на един от водещите грузински анализатори по проблемите на постсъветското пространство Мамук Арешидзе, в Казахстан противоборстват клановете на старата съветска номенклатура, които разполагат с огромни пари и групи, направлявани от външни фактори - либерали, ислямисти. Всъщност, още преди 35 години, във връзка с вълненията в тогавашната Казахска ССР, на ръководно ниво в Москва е отчетено, че именно клановата структура на казахската върхушка, чиито обвързаности и противоречия стоят над политическите пристрастия и партийната дисциплина, ще бъде дестабилизиращ фактор в дългосрочен план.

Русия и Китай официално определиха разрастването на протестите в Казахстан като резултат от външна намеса. Западът зае сдържана позиция. У нас хроничният антиамериканизъм до голяма степен автоматично привидя американски опит за “майдан".

По-вероятна обаче е хипотезата, че тезата за “външна намеса" е просто димна завеса. И всъщност става дума за вътрешнополитическа, междукланова битка за власт, която се възползва от социалното напрежение и става повод за руска намеса и решителна промяна в геополитическото поведение на Казахстан. Резултатът от бързата военна интервенция на Русия и останалите държави от Организацията на Договора за колективна сигурност, поискана от президента Токаев, е именно в такава посока.

В скоба, опитите да се сравнява тази интервенция по силата на чл. 4 от договора на ОДКС с възможностите, които предоставя чл. 5 от Северноатлантическия договор, са несъстоятелни. Клаузата за защита в НАТО е свързана с външна военна агресия, а не с вътрешни граждански конфликти.

По-важното обаче е, че тези събития слагат край на многовекторната политика на Казахстан. Преди това същото стори и Лукашенко в Беларус. Русия, във взаимодействието с не-западните национални елити, закрепва тези държави по категоричен начин към своята геополитическа орбита и бетонира своята сфера на влияние. Показва, че няма да допусне “втора Украйна". С този политически капитал Москва ще влезе в предстоящите преговори с Вашингтон.

*Коментарът е на д-р Борислав Цеков от Центъра за Нова Европа и е публикуван в днешния брой на вестник "Труд"


В категории: Политика


Айтозлия погази закона
Айтозлия погази закона 30/04/2025, Сряда 09:33 0
1
Коментара по темата
1.
Дернев
10.01.2022 11:53:29
1
2
"....тезата за “външна намеса" е просто димна завеса." Малко вероятно, при положение на силния интерес на Китай към района. Те исмат ЖП връзката им с Европа да не минава през Русия и усилено работят върху този проект. Турция им е съюзник в тази посока и затова и се намесиха в конфликта Армения-Азърбайджан, кедето нито Армения, нито Росия отреагираха своервеменно и правилно. Какъвто е подхода сега в Казахстан.
Колкото до триполюсния модел сега, той не може да останетскъв още дълго. И, ако Европа не стане единна и силна, зад която да стоят две армии на СЕЩ и Русия, тя ще стане ябълката на раздора за 3СВ. В нея, ако изобщо остане някой жив като победител, тотова ще е китаец, а неевропеец или американец. Трябва нов двуполюсен модел Европа и Китай. Европа начело на северноатлснтически, евроазиатски съюз за мир и сигурност на планетста земя, фунционирсащ основно и само от името на ООН.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
На Гергьовден Камено посреща своя празник с концерт на Гъмзата и „Brass Band Show“ На Гергьовден Камено посреща своя празник с концерт на Гъмзата и „Brass Band Show“ Общинското ръководство кани всички жители и гости на града да споделят празника Бургазлии пропищяха: Искат легнали полицаи или камери за скорост на възлов булевард Бургазлии пропищяха: Искат легнали полицаи или камери за скорост на възлов булевард От ул. „Цар Симеон I” та чак до Строителния техникум на бул. „Стефан Стамболов” - при ограничение 30 км/ч., често се виждат автомобили и с 80-90 км/ч. Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци В България има около 250 хиляди вакантни позиции, които са перманентно отворени, повече от тях обаче са нископлатени Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Повечето хлапета започват на минимална работна заплата от 1070 лева плюс процент от оборота Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост (ВИДЕО) Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост (ВИДЕО) Кметът на Луковит Иван Грънчаров зове за смиреност Арестуваха шефа на митницата, помагал на Паскал Арестуваха шефа на митницата, помагал на Паскал Беляшки се заместил с износ на цигари Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни Изобилие, нови предложения в любовта и кариерата, получаване на признание – всичко това ще бъде на картата за тези знаци Бургас се събужда силен – ела на POWER OF BURGAS на 17 май Бургас се събужда силен – ела на POWER OF BURGAS на 17 май Десетки любители на активния начин на живот ще се съберат Central Park  Стана на 60 години. Ще се върне ли в България? Стана на 60 години. Ще се върне ли в България? Рачков и Геро отидоха до Испания заради него Желязков поиска план за BG-Alert до 10 дни, след това – „няма прошка” Желязков поиска план за BG-Alert до 10 дни, след това – „няма прошка” И главният прокурор Борислав Сарафов възложи проверка
Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори