Почитаме паметта на кап. Райчо Николов
Героят от Кримската война е единствената жертва на Съединението, убит е от непочтен човек
Днес почитаме паметта на кап. Райчо Николов. Той е единствената жертва на Съединението - това всенародно дело, в което българската войска отказва да участва.
Пред бТВ историкът Веселина Антонова разказа за подвизите на храбрия български офицер, който влиза в учебниците и като герой от Кримската война, преплувал Дунава с помощта на две кратунки, за да предупреди руското командване за нападението на турците.
„Той се е страхувал, 14 годишното момче, че няма да може да преплува реката и затова взема кратунките, т.е. като съвременен пояс, да го приемем“, утони Антонова.
Император Николай І награждава Николов с дворянско звание и му дава възможност да учи в Русия.
„И тогава императорът връчва на момчето, което е родено в колибите над Велико Търново, дворянско звание, за да продължи своето образование в Санкт Петербург“, отбелязва още историкът.
Военната му кариера в руската армия е възходяща, Райчо Николов няколко пъти ръководи български доброволци. Награден е с орден „Св. Ана“ заради проявена храброст при боевете при Шипка.
„Неговото име е много известно и той е много уважаван човек. Когато е командирован през 1879 г. в Пловдив, той продължава дейността си не като един офицер, който трябва да защитава решенията на Берлинския договор, а като българин, който застава от другата страна“, посочва Веселина Антонова.
Райчо Николов е член на тайният революционен комитет с председател Захари Стоянов и вече има звание майор и прави всичко възможно ръководството на войската да остане в ръцете на съзаклятниците.
В деня на великото дело, докато отивал да съобщи по телеграфа новината, е прострелян смъртоносно от началника на Пловдивската пощенска станция.
„Тогава обаче началникът на пощата е един непочтен човек, който е злоупотребил със средства, както пише Симеон Радев в „Строители на съвременна България“. Той се е уплашил, че ще бъде разкрит и просто стреля“, казва историкът Веселина Антонова.
На погребението на майор Райчо Николов се стичат повече от 50 000 души от цяла България, за да засвидетелстват почитта си към героя.
Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда
Чак сега разбрах, че малкият син капак в пералнята крие функция, която спестява препарат и пари
3 зодии с шанс за рязък финансов скок след края на ретроградния Меркурий
Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната
Изкупиха билетите за концерта на Емануела в Арената за 6 часа
Доматите с 10% нагоре, мандарините с 5% - нов скок на плодовете и зеленчуците на борсите
Лекар посочи колко време след събуждане да пием кафе
ВСС отпуска по 2832 евро за облекло на магистратите
Масово изследват новородените у нас за 3 редки заболявания
Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия
Кръстопоклонна неделя е - християните се покланят на Светия кръст, не бива да се работи днес
Слънчево време в неделя след сутрешни мъгли

Виж тук:
https://www.youtube.com/watch?v=muSinOcCIdE&t=14s&ab_channel=EnchoB_
Поклон пред паметта му...