×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво провокира цистита


02 Септември 2021, Четвъртък, 20:40 ч.
Автор: Флагман.бг

На всички тези въпроси отговоря д-р Даниела Петрова, която е главен асистент в Клиниката по нефрология на Военномедицинска академия (ВМА) в София

Болка вместо облекчение – това носи за пациентите с цистит всяко посещение на WC-то. От горчив опит дамите знаят, че уроинфекциите „предпочитат“ нежния пол.

Защо жените са по-уязвими? Кои патогени най-често провокират възпаленията? Какви са причините с напредването на възрастта и инфекциите да зачестяват? Колко коварно е самолечението, често ли се стига до рецидиви и възможна ли е превенцията?

На всички тези въпроси отговоря д-р Даниела Петрова, която е главен асистент в Клиниката по нефрология на Военномедицинска академия (ВМА) в София.

„Циститът е възпаление на лигавицата на пикочния мехур. Основните симптоми при инфекция на долните пикочни пътища са: чести позиви за уриниране, болка в областта на малкия таз и при уриниране, мътна урина, хематурия (поява на кръв в урината) и в – редки случаи – втрисане и повишена телесна температура“, обяснява д-р Даниела Петрова. И разкрива, че бактерията E.coli провокира 70-95% от възпаленията на пикочните пътища. „Други причинители на уринарни инфекции са: S. saprophyticus, Proteus species, Klebsiella species, Enterococcus faecalis, други Enterobacteriaceae и дрожди“, уточнява нефрологът от ВМА.

Бременността и менопаузата са критичен период

Причината дамите по-често да стават жертва на инфекции се „крие“ в анатомията им – по-малката дължина на пикочния канал улеснява проникването на бактерии в него, изтъква д-р Петрова. Като допълва, че честотата на възпаленията при жените се увеличава с нарастването на възрастта. При най-младите – между 18-30 години, основните причини са свързани с полов акт – т.нар. цистит на медения месец, признава нефрологът.

„Бременността също предразполага към уринарни инфекции. Висок е броят и при жените в менопауза – поради появата на множество анатомични и хормонални промени. Например, наличието на пролапс на пикочния мехур или матката, води до непълно изпразване на пикочния мехур, а загубата на естрогени с последващите промени във вагиналната флора (по-специално загуба на лактобацили) позволява периуретрална колонизация с грам-отрицателни аероби като E. coli. С нарастване на възрастта все по-чести са и придружаващите заболявания като захарен диабет”, коментира специалистът от ВМА.

Внимателно с интимните сапуни

„Рисковите фактори за инфекции на долните пикочни пътища включват аномалии и заболявания на уринарния тракт, хирургични интервенции в областта на малкия таз, катетаризация, атрофичен вагинит при жени в менопауза, захарен диабет и други заболявания, водещи до нарушения в имунния статус на пациентите“, изрежда ги д-р Петрова. „Наличието на вагинална инфекция създава риск от уринарна инфекция по съседство. По време на полов контакт може да се внесат бактерии в областта на пикочния мехур. Т.нар. цистит на медения месец е резултат на чести и бурни полови контакти. Използването на спермициди води до унищожаване не само на сперматозоидите, но и на нормалната вагинална флора, изключително важна за потискане на колонизацията с патогенни бактерии“, предупреждава нефрологът. Не само лошата хигиена обаче е предпоставка за разгръщането на възпаление. „Честото миене и използването на различни средства за интимна хигиена може предизвиква промяна в бактериалната флора и да доведе до развитие на уринарни инфекции“, подчертава специалистът от ВМА.

С едно наум в басейна

Циститът се обостря наесен, знаят препатили пациенти. Но колко значим фактор е климатът за уринарните инфекции? „Есента е сезонът от годината, при който промените в атмосферните условия са много бързи, не са редки случаите, в които излизаме облечени сякаш навън е лято, а до вечерта температурите се понижават значително. Това създава предпоставка за охлаждане на долните крайници и поясната област и повишава риска от инфекции в областта на малкия таз“, обяснява феномена д-р Петрова. Лятото пък, оказва се, е другият „критичен” сезон по отношение на цистита. „Престоят в замърсени водни басейни също повишават вероятността за проникване на бактерии в уринарния тракт“, напомня нефрологът.

Рецидиви има при всяка четвърта жена

За жалост, дори при ефективно лечение, приблизително 25% от жените с остър цистит развиват рецидивиращи инфекции на пикочните пътища, споделя опита си д-р Петрова. „Рецидивиращият цистит е хронично възпаление на пикочния мехур, проявяващо се с три епизода в годината или поне 2 епизода за период от 6 месеца. Причини могат да бъдат различни анатомични аномалии на уринарния тракт, наличието на конкременти в бъбреците и пикочния мехур и придружаващи заболявания като захарен диабет“, изрежда ги нефрологът. „Лечението с медикаменти, потискащи имунната система – като кортикостероиди, цитостатици и др., при множество автоимунни заболявания като: системен лупус еритематодес, ревматоиден артрит и други ревматологични и неврологични заболявания, също повишава риска от уринарна инфекция.. Броят на рецидивите варира за всяка жена в диапазон 0,3-7,6 епизода годишно, а рецидивите често се групират във времето“, признава специалистът от Клиниката по нефрология на ВМА.

Какви изследвания са необходими?

Как се диагностицира циститът и какво трябва да е лечението, за да е ефективно? „При поява на симптоми е най-добре да се направи консултация със специалист – нефролог или уролог. Важно е още след проява на заболяването да се проведе общо химично изследване на урина и уринен седимент, както и микробиологично изследване за изолиране на конкретния причинител и неговата антибиотична чувствителност“, подчертава д-р Петрова. Диагностиката обаче не приключва дотук. „Провеждането на образни изследвания – като ултразвук, дава възможност за установяване на различни предразполагащи фактори, които определят последващи рецидиви“, допълва нефрологът.
Неглижиране на оплакванията не бива да се допуска. „Започването на своевременно лечение с правилно подбрани антибиотични средства и елиминирането на различни предразполагащи фактори определят добрия ефект от терапията и свеждат до минимум риска от рецидиви“, изтъква нефрологът.

Самолечението може да увреди бъбреците

Не е тайна обаче, че много дами, които често стават жертва на уринарни инфекции, се изкушават сами да си „предписват“ лечение. „Това крие риск от хронифициране на инфекцията и чести рецидиви. Самолечението с антибиотици може да доведе до селектиране на високо резистентни бактерии, чието премахване е трудно впоследствие. Може да се проявят и нежелани лекарствени реакции или да се насложи гъбична инфекция“, посочва рисковете д-р Петрова. „Освен това, изборът на неподходящо за конкретния микроорганизъм антибактериално средство може да доведе до проникване на инфекцията в горния уринарен тракт и поява на усложнения (остър пиелонефрит, бъбречен абсцес)“, не крие нефрологът. Хранителните добавки и билките също не са безобидни, ако не се приемат след консултация с лекар. „Видът им и продължителността на лечението с тях следва да се съобрази с причините за инфекцията, състоянието на пациента, придружаващите му заболявания и др. Продължителното лечение с някои хранителни добавки и билки може да предизвика нарушаване функцията на бъбреците и черния дроб“, предупреждава главният асистент от екипа на Клиниката по нефрология на ВМА.

Избягвайте плътното и спарващо бельо

На финала д-р Петрова дава и препоръки към пациентите, склонни към инфекции на пикочните пътища. „Общите превантивни мерки включват повишен прием на течности, по-често уриниране и избягване на дълги периоди на задържане на урина в пикочния мехур, почистване на урогениталната област в посока отпред-назад, уриниране непосредствено след сексуален контакт – за отмиване на бактериите попаднали в уретрата, избягване на носенето на плътно прилепнало бельо от недишащи материи“, подробно обяснява нефрологът. „Хранителните добавки, съдържащи растителни екстракти, имат помощна роля в лечението на цистит и профилактика на рецидивите, тъй като съдържат някои съставки, намаляващи прикрепването на бактериите за стената на пикочните пътища и увеличават количеството на отделената урина“, отбелязва още д-р Даниела Петрова.


В категории: Здраве


Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори