×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Извънредно! Застреляха мъж в ауди в центъра на Бургас (СНИМКИ)
  • Заради ракетния обстрел: Болница в Йерусалим лекува десетки пациенти под земята
  • БАБХ откри растеж на бактерии и плесени в училищни сандвичи
  • Иран заплаши Румъния заради US самолетите на нейна територия
  • БАБХ наложи карантина на 20 хектара лозя край Велико Търново
  • Колкото пациенти - толкова медицински специалисти: Частните болници на бунт срещу стандарта по здравни грижи
  • България: По-скъпо е, отколкото в Япония и Германия взети заедно
  • "Крещи, напада и заплашва": Потърпевши сигнализират за агресивен мъж в столичен квартал
  • Агенцията за пътна безопасност дала милиони на външни изпълнители: Разследване на ИПБ
  • Шест партии играят в следващия парламент
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо олиото поскъпна със 70 %


Защо олиото поскъпна със 70 %
Цената на ключовия продукт за всяко домакинство ще поскъпва още в следващите месеци
28 Март 2021, Неделя, 15:48 ч.
Автор: Флагман.Бг

Коронавирусът и климатичните особености в отглеждане на слънчогледа са сред основните причини за поскъпването, смятат борсови експерти

 

Защо цената на олиото расте от половин година. Литърът вече струва 3,70 лева, питат читатели на Флагман.бг, които са силно озадачени от сериозния скок в цената на ключовия продукт за всяко домакинство. За 6 месеца ръстът е 70 %.

Коронавирусът и климатичните особености в отглеждане на слънчогледа са сред основните причини за поскъпването, смятат борсови експерти.

Производителите на растителни мазнини също търсят да купят изгодно суровина, за да не поскъпва още продукцията им. На борсата слънчогледът вече струва двойно повече в сравнение с есента на миналата година.

"След като прибраха реколтата ценовите котировки тръгнаха някъде между 550 600 лева за тон без ДДС. На продавачите вероятно им се иска цената да мине 1000 лева", отбелязва доц. Александър Дафчев от Националната стокова борса, цитиран от БНТ.

В същото време складовете на зърнопроизводители от тракийската равнина са празни. Слънчоглед няма.

"Повечето производители още преди нова година са продали слънчогледа", пояснява селскостопански производител. 

А търсенето расте. Малките рафинерии оглеждат регионите си за регистрирани земеделски стопани, от които да купят суровина. Заради високата цена на слънчогледа производителите на олио предвиждат и ограничаване на производството, а това би довело до още по висока цена на олиото в магазинната мрежа.

Борсовите анализатори отчитат друга тенденция.

"В момента сме стигнали в някакви пикови ценови равнища, колкото повече се доближаваме до жътва, нещата би следвало да се успокояват", обясяява доц. Александър Дафчев от Националната стокова борса.

В същото време купувачи намират алтернативни начини да се справят с поскъпването.

Производители на растителни масла смятат, че цената на олиото може да се регулира и ако се спре износът на нерафинирано олио и слънчоглед. А ако има и държавен резерв, това допълнително ще успокои пазара.

 


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
26
Коментара
Флагман.БГ Намалете лошия холестерол с тези храни Намалете лошия холестерол с тези храни 16/03/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Скалата с обръщение към украинския си двойник Скалата с обръщение към украинския си двойник 16/03/2026, Понеделник 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Гответе като професионалист: Основни правила Гответе като професионалист: Основни правила 16/03/2026, Понеделник 19:33 0
26
Коментара по темата
26.
Овъртяли са се в далавери...
28.03.2021 22:24:15
1
8
А защо няма слънчоглед? Да не би да е само за вътрешна консумация или са изнасяли по-голямата част? Може и да не отговаряш. Ако започнат да внасят олио, ще е и по-качествено и по-евтино. Овъртяли са се в далавери...
25.
Хе хе
28.03.2021 21:44:02
4
13
Не е чак толкова трудно да си отговориш! Слънчоглед няма , и това а е нормално. Свърши реколтата. Никой не може да ти каже как ще е новата ! Горивата ще вървят нагоре за да оберат луфта от миналата година. Отделно ако е добивано в моретата по 50 долара не излиза сметката, да не казвам 60. В Испания зехтина е евтин защото имат маслини, така е и в Турция. Ние нямаме нищо , това е така защото корупцията е мноооого развита , за разлика от нужните отрасли. Мас и лой вече никой не добива , за съжаление. Ако няма прием на животински мазнини има болест за ендокринната система. Тъй ,че да ви светна , който има пари истината е в създаването на малко био стопанство. В Москва отдавна килограм месо е 8000$ долара за богатите. Друго ако не знаете, България не е никак малка , напротив направо си е огромна . Ако сравните колко се пада на човек земя ,сме на първо място. Проблема е ,че сме мързеливи. Ако има огромен брой малки стопанства , конкуриращи се помежду си , ще сме един вид огромна Америка. Това ще доведе до внедряване на нови технологии и развитие на страната. Реално Испания ни откраднаха това да сме градината на Европа. И сега най-важното не виждам за кой да гласувате. Няма един политолог, психолог, философ или професор, всичко е плява . Нямате насреща хора , които могат. ГЕРБ се изчерпаха , те имаха наистина добри професионалисти. Много ще ме плюят , но Дянков беше човек , който прекара държавата през криза не тя да фалира , а много други европейски държави фалираха. Няма ги вече тези способни хора. Имаме хора , които твърдят ,че Пекин е във Виетнам!? И така братя българи! Ако някой ви твърди ,че няма да понесете определена политика на вашите плещи ви лъже, защото вие плащате всичко. Стегнете се и знайте , за да е велика България вие трябва да понесете много несгоди , и да имате кой да ви води напред.
24.
Гербаджия
28.03.2021 20:27:14
4
20
По скъпо от бензина... Спекула и картел... Нищо повече тимаджиите държат камбана пак наши и ваши пак рушвети... За едни хартии които кучетата не ги ядат на маймуни ставаме. Не народ а мърша
23.
Мишо
28.03.2021 20:21:40
11
3
Олиото поскъпна, защото комунистите го изкупиха да раздават на избирателите си.
22.
бай Драгой
28.03.2021 18:57:53
3
17
Едно време хората са карали със свинска мас или овча лой и никой не се е оплаквал, даже са живели до 100 години. Екологично, чисто и здравословно. Сега всички залитнаха към слънчогледовите шарлани с незнаен произход и качество на едро, само бутилирани в България.
21.
пецата
28.03.2021 18:52:08
1
13
нарича се инфлация, още 1 година така и всичко ще скочи х2
20.
Комунист
28.03.2021 18:42:21
2
18
Има и друг вариант да ви прецакват ! Ако не ви вдигнат временно цените то ще ви свалят качеството. Така ще ядете отрови което са в пъти по евтини а те ще богатеят пак. Правят го винаги, тровят ви отново частниците, бизнеса, капиталистите. ТАка е навсякъде. В Германия, Дания, Англия, пълно е с отрови
19.
Комунист до 16
28.03.2021 18:24:22
1
23
Е той частника, измамника, капиталиста никога не губи ! Дали ще са малки оборотите или големи, винаги ще гледа да печели повече. Може да си вдигне цените, без да ви вдигне заплатите, нарича се инфлация. Така правят винаги. Ако правителството ви вдигнат със 100 лв минималната за 4 години, то капиталистите, бизнеса, частника, вдига цените през 2 месеца и пак сте прецакани от тях. Не правителствата вдигат цените а частниците, пак повтарям. Богатеят те и с част от тези богатства окрадени от вас плащат на правителствмата рушвети. Нито Бойко, Нито корнелия, нито валери искат да направят нещо защото и те лапат от частника. Основния който ви прецаква е капиталиста. Горива ,всичко се вдига от часниците, компаниите им. Народа го духа само.
18.
До 11
28.03.2021 18:07:35
1
0
Това тъпуци накрая кърти, ти откъде гледаш, от небето ли?
17.
Задавайте въпроси на толупа, не го жалете?
28.03.2021 18:07:08
1
22
Aз дa ви свeтна зaщо се увeличава всичкo в мoмента. Обoротите са по-мaлки и фирмитe кoмпенсират кaто увeличават цeните. Искaт да нaправят пoне обoрота от прeдходната гoдина, зaщото инaче ще ги увoлнят. Друга причина е че горивата тръгнаха нагоре, оттам и тока... Сега ако има истински журналисти ще попитат Борисов какви 40% отстъпка от газта е договорил лично, както се хвалеше и какво ни помага газопровода изграден с пари на данъкоплатеца за 3 милиарда лева? Отгoвор нямa да пoлучат, а сaмо ще им се нaкара, но пoне ще пoкажат позиция, а и на Бойкo му е за пoследно... нямa за какво да се притeсняват и да са уплaшени.
16.
Шматки
28.03.2021 18:05:22
1
22
Какво общо има корона вируса с олиото е убитаци прости
15.
Задавайте въпроси на толупа, не го жалете?
28.03.2021 18:04:35
1
11
Аз да ви светна защо се увеличава всичко в момента. Оборотите са по-малки и фирмите компенсират като увеличават цените. Искат да направят поне оборота от предходната година, защото иначе ще ги уволнят. Друга причина е че горивата тръгнаха нагоре, оттам и тока... Сега ако има истински журналисти ще попитат Борисов какви 40% отстъпка от газта е договорил лично, както се хвалеше и какво ни помага газопровода изграден с пари на данъкоплатеца за 3 милиарда лева? Отговор няма да получат, а само ще им се накара, но поне ще покажат позиция, а и на Бойко му е за последно... няма за какво да се притесняват и да са уплашени.
14.
Хосе Карерас
28.03.2021 18:04:30
0
4
То щото в Испания е комунизъм, та затова.
13.
ЕООД Паспорти и Огради
28.03.2021 18:02:53
2
14
Защото ние бяхме на власт.Изпълнено.
12.
Спекуланти
28.03.2021 18:00:04
1
25
Ако ви кажа че в Испания бутилка от 1 литър зехтин екстра върджин струва 6,50 лв дали ще продължавате да ми бръщолевите глупости за реколтата от слънчоглед и увеличение на цените, което не е свързано със спекула?
11.
до Сандо
28.03.2021 17:58:57
4
14
Много си тъп ! От тъпотията си стоите на едно място. Без значение е кой ще дойде на власт, крадат ви частниците, бизнеса, капиталистите. Който и да смените и сложите, ще продължава да е така. 30 години не ви ли стигат ? Сменя се системата, не правителството. А системата е капиталистическа. Не вземете ли всичко заграбено от частниците, не унищожите ли частната собственост, не смачкате ли бизнеса, ще продължават да ви избиват. Правителствата работят за тях. Крадат ви те капиталистите. Те ви вдигат цените и не ви плащат заплати, осигуровки и т.н. тъпуци
10.
аз
28.03.2021 17:58:24
1
18
Ще мина на зехтин ........
9.
Гост
28.03.2021 17:57:12
1
13
Всичко поскъпва и въздуха даже безплатен обяд няма лешояди
8.
Сандо
28.03.2021 17:52:05
3
18
Крадем, като за последно:НЕ изпълнено-можем още! НФСБ,патерицата на герп!
7.
Комунист
28.03.2021 17:30:00
0
30
Бла, бла ... Много маймуни КАПИТАЛИСТИ са на клона пак и всички ламтят за бързо забогатяване. Частниците заграбиха земите и сега си правят каквото искат. Някои сеят рапица и какви ли не още боклуци и не можеш да го задължиш защото е частник, земевляделец. Този който сее слънчоглед вдига цената, прекупвача я вдига двойно, производителя на олио тройно. Всички алчни частници са за избиване. ЗЕМЯТА, ВОДАТА, ГОРАТА, ПРИРОДНИТЕ РЕСУРСИ И БОГАТСТВА ТРЯБВА ДА СА НА ВСИЧКИ ХОРА ! НА ЦЕЛИЯ НАРОД. Тогава всичко ще се оправи. Нарича се КОМУНИЗЪМ !
6.
Аз
28.03.2021 17:10:56
1
40
Само в България е поскъпнало. В Германия е по- евтино.
5.
Кенефа нов в Калотино
28.03.2021 16:48:29
2
14
Изпълнено-бюлетина 24
4.
Хахах
28.03.2021 16:45:31
2
17
Инфлацийка това е . Няма как да печаташ и раздаваш пари в цял свят . Най-доброто предстои .
3.
Що
28.03.2021 16:33:13
3
22
Как защо, защото идва инфлацията , не само олиото е поскъпнало . Идва 1997 година стягайте се лошото е ,че преди можеше да си спасиш парите с покупка на валута сега и тя е под удъра на инфлацията .
2.
Гарантирано от ГЕРБ
28.03.2021 16:26:50
6
35
Защо цената на олиото расте от половин година.
Литърът вече струва 3,70 лева.
Защо олиото поскъпна със 70 %
Отговор: Защото е Пълно чекмеджето на боса на партия ГЕП, борисов с пачки по 5ОО евро и кюлчета със Злато...
1.
Пълно чекмедже!
28.03.2021 15:59:13
3
49
ГЕРБ/ДПС наляха милиарди в шепа нискочели селяндури, превзели 90% от българската плодородна земя. Дават им субсидии, за да може да дерибействат и в съглашение да манипулират цените. Естествено комисията за защита на конкуренцията на Пеевски е заета да отстрелва неудобни външни играчи, които биха застрашили статуквото. Резултатът го виждаме дружно - Борисов подхвърля помощи от джипката, които приятелчетата му после прибират и разпределят.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Любителски театрални състави от цялата страна представиха своето изкуство в рамките на четиридневен празник на сцената, който събра актьори, публика и творци в Приморско Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Половината спешна помощ трябва да остане без книжки - заради това, че са бързали за спасяването на човешки животи  Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вероятно ще се търси със сексологичната и теологичната експертиза, каза той Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Посланията на звездите, които белязаха церемонията през тази 2026 година   Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Тя се провежда в периода 15 март - 30 април 2026 г. Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Около 14:30 часа двамата се разделили спокойно и Бургазлиев тръгнал сам към паркираната сутринта на ул. "Поп Георги" кола, веднага след това сложил край на живота си Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март АПИ въвежда временна организация на трафика в тунелите Витиня, Ечемишка и Правешки ханове  Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Очаква се участие да вземат повече от 30 работодатели Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Намерихме проектила – извън колата е, казаха от прокуратурата 
Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Ударено е австрийското посолство и щаба на мисията на ЕС в Ирак Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти От магазина виждали как жестоко я ритат на земята, но останали безучастни Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Независимо от риториката на Тръмп, икономическата болка ще стане прекалено силна за много от съюзниците на САЩ, каза US експертът Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран US президентът се сблъска с нещо, което се случва при война – правиш едни планове, а се получава нещо различно, каза бившият шеф на на комисията по европейски въпроси и външна политика  Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Берлин отхвърли искането на Доналд Тръмп да помогне за осигуряването на сигурността в Ормузкия проток, заявявайки, че войната не е на НАТО Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израелската армия заяви, че разполага с хиляди цели за поразяване, докато конфликтът в Близкия изток продължава да се разширява Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Oпустошението от войната не помрачи традицията за Рамазан с рецитали на свещената им книга като източник на надежда и сила Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Медицинският център „Шааре Цедек“ премести стотици пациенти под земята след засилени атаки и очаква нови ранени Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки След атака с дрон близо до летището Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Книжката на водача е отнета и са му съставени актове за 2100 лева
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Пеевски управлява ГЕРБ с фейсбук статуси Виц на деня Виц на деня Между мъже:
- Скарахме се с жена ми и после тя ми призна, че съм прав. Какво да правя? Никога не съм попадал в такава ситуация.
- Извини и се. Кажи, че не си искал да бъдеш прав.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо татко си отиде от вкъщи?
- Ти знаеш ли как се изтриват съобщения във Вайбър?
- Знам.
- Е, той не знае...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако тъщата почне да ти вика "синко", значи на село е пълно с работа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори