×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Д-р Симидчиев: Основната част от хората с респираторни симптоми са с коронавирус


06 Ноември 2020, Петък, 11:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Пулмологът смята, че трябва да има дългосрочен подход и анализ на това кое работи и кое не

„Пандемичният процес, когато надмине определени критични стойности, той започва да се самовъзпроизвежда. Дори да има локдаун, той не може да е 100-процентен локдаун. Локдаунът не значи всичко спира. Малките части, които не спират, ако там има достатъчно количество заразени, инфекцията няма как да не продължи.“ Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет, който съветваше правителството в началото на кризата с коронавируса.

Той коментира това в отговор на въпрос защо дори в западни държави със строго спазване на мерките и частична или цялостна карантина броят на заразените с Covid-19 продължава да е много висок. 

"Това далеч няма да бъде последната подобна криза, която ще има нашето здравеопазване", посочи д-р Симидчиев, според когото най-голямото предизвикателство в момента е броят на кадрите, не леглата, медикаментите или апаратурата.

"В здравеопазването хоризонтът на действие е поне 10 години или повече от два политически мандата, за да взимаме правилните решения", допълни той. 

Пулмологът смята, че трябва да има дългосрочен подход и анализ на това кое работи и кое не в момента като модели за овладяване на кризата. 

„В момента до голяма степен имам усещането, че се разчита на общественото мнение, за да се въвеждат или да не се въвеждат някои мерки, а това е медицински проблем, който изисква медицински решения.“

Александър Симидчиев подчерта, че са необходими ясни правила за триаж на пациентите - „по спешност, по възраст, по пол, по най-различни критерии", за да може да бъдат отбременени медиците на предния фронт. 

„Защото в момента истинският удар на това, което се случва, се поема от хората на предна линия - общопрактикуващите лекари, хората в спешните отделения, приемащи болните с това заболяване."

Относно решението личните лекари да издават направления за PCR тест при налични 5 симптома, Александър Симидчиев изтъкна, че трябва да започнем отнякъде и след това да се адаптираме бързо, след като видим как действа.

Пулмологът поясни още, че ако има малко количество вирусен товар, антигенните тестове могат да бъдат отрицателни, а PCR-ът да даде положителен резултат. Антигенните тестове при хора със симптоми са с много висока прецизност. Комбинираните тестове, които могат да отчитат и наличието на грипни вируси, могат да служат допълнително и да диагностицират грип, защото оплакванията и симптомите, идващи от респираторната система, в момента са сходни.

„Ако целта е оптимално да разходваме средствата, трябва да намерим алгоритъм, в който да се включат антигенните тестове на правилното място при симптоматични хора, които да преценят дали заболяването е коронавирус или друго заболяване. В момента при тази епидемична обстановка вероятността да е друго респираторно заболяване не е толкова голяма. Основната част от хората, които имат респираторни симптоми, се дължи на това, че поради епидемичните условия заразяването с коронавирус е най-често.“

Симидчиев определи като притеснително „безконтролното изписване на кортикостероиди още от ранна фаза на това заболяване“, което наблюдава в момента. От пълна забрана в началото на пандемията се е преминало към предписване за по-тежките случаи, а в момента това се случва дори при леки случаи, отбеляза той. 


В категории: COVID-19


4
Коментара
Срина се при Гала
Срина се при Гала 30/04/2025, Сряда 13:00 0
4
Коментара по темата
4.
viva la mehico
06.11.2020 13:03:37
0
0
el chapo nishto ne razbirash
3.
viva la mehico
06.11.2020 13:03:34
0
0
el chapo nishto ne razbirash
2.
10x
06.11.2020 12:50:47
0
0
„В момента до голяма степен имам усещането, че се разчита на общественото мнение, за да се въвеждат или да не се въвеждат някои мерки, а това е медицински проблем, който изисква медицински решения.“

Точно така е!
1.
Ko kaza, ko
06.11.2020 11:11:56
3
2
Мустаката плейметке ,колко ти е тарифата да ходиш по студията и да ръсиш думи на световната престъпна организация.
Уличница!!!!За пари и майка си продаваш.
Хората ви разбраха малоумници
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Проверяват депутата Йордан Иванов от ПП-ДБ за разбития контрабанден канал на Паскал и ареста на Беляшки Проверяват депутата Йордан Иванов от ПП-ДБ за разбития контрабанден канал на Паскал и ареста на Беляшки Задържаните от акцията в Митницата в Пловдив поискали Иван Демерджиев да ги представлява Почина доайенът на предаването "Бразди" Почина доайенът на предаването "Бразди" Д-р Петър Карагьозов си отиде на 88 години Община Несебър подготвя спортно-рекреативна зона в Свети Влас за активна дейност Община Несебър подготвя спортно-рекреативна зона в Свети Влас за активна дейност Завършеният спортен комплекс ще предоставят по-добри условия за тренировки и състезания Бойко Борисов от Валенсия: Критикуват ме хора, които могат само да джавкат и обиждат Бойко Борисов от Валенсия: Критикуват ме хора, които могат само да джавкат и обиждат Ще ми коментират те 100-те дни на правителството, не ни оставиха и един ден, още от първия искат да го свалят, възмути се бившият премиер Трима полицаи дават показания по делото срещу актьора Димо Алексиев Трима полицаи дават показания по делото срещу актьора Димо Алексиев Униформените го спрели през нощта, в която той шофирал колата си пиян Созопол се подготвя за силен летен сезон: Кметът Янакиев с апел за по-активен диалог с бизнеса Созопол се подготвя за силен летен сезон: Кметът Янакиев с апел за по-активен диалог с бизнеса Таксата за автомобили в Стария град може да се увеличи На Гергьовден Камено посреща своя празник с концерт на Гъмзата и „Brass Band Show“ На Гергьовден Камено посреща своя празник с концерт на Гъмзата и „Brass Band Show“ Общинското ръководство кани всички жители и гости на града да споделят празника Бургазлии пропищяха: Искат легнали полицаи или камери за скорост на възлов булевард Бургазлии пропищяха: Искат легнали полицаи или камери за скорост на възлов булевард От ул. „Цар Симеон I” та чак до Строителния техникум на бул. „Стефан Стамболов” - при ограничение 30 км/ч., често се виждат автомобили и с 80-90 км/ч. Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци В България има около 250 хиляди вакантни позиции, които са перманентно отворени, повече от тях обаче са нископлатени Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Повечето хлапета започват на минимална работна заплата от 1070 лева плюс процент от оборота
Срина се при Гала Срина се при Гала Поводът за драмата му е внезапната смърт на оперния певец Борислав Спиров, който загина след нелепа катастрофа с камион Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори