×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мечка се разходи по улиците в Ловеч
  • На 17 и 18 септември движението при 33-и км на АМ „Тракия“ и в двете посоки ще се осъществява в активните ленти
  • Неочакваното продължение на комедията на Теди Москов „Редки тъпанари“ идва в Бургас на 16 септември
  • Регионална бизнес конференция ще се проведе в Бургас на 18 септември
  • Регионален исторически музей – Бургас с вход свободен за ученици на 15 септември
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Антон Дончев: Българи да се изправят срещу българи...настъпило е време разделно


Антон Дончев: Българи да се изправят срещу българи...настъпило е време разделно
Живял съм в три свята, които много се различаваха помежду си. Бяха различни времена, заредени с различна енергия. Но много малко мъдрост имаше в това, което се случи с България, споделя писателят
03 Октомври 2020, Събота, 16:03 ч.
Автор: Флагман.БГ

Не може да имаш българско сърце и да не ти е мъчно за това, което се случва, казва големият писател навръх 90-годишния си рожден ден

„Ние приказваме зле, студено, без сърце, а това не е нашият език. Това, което се случи в момента в България – българи да се изправят срещу българи, да стане наистина едно време разделно… Не може да имаш българско сърце и да не ти е мъчно за това, което се случва", казва един от най-големите български писатели – Антон Дончев, който празнува тази година своя 90-годишен юбилей.

Рожденият му ден стана повод и за първи път на едно място да бъдат събрани всички български и чуждестранни издания на творбите му, както и ръкописът на вечния роман "Време разделно". Антон Дончев започва да пише стихове още в детска възраст, но публикува първата си книга едва на 25 години. За първи път обаче той вижда книгите си, във всички издания, на едно място на своя юбилей.

„Както и се надявах, някои издания не съм ги виждал. Специално изданията на чужди езици – всяко издание е било за мен врата към една държава и за щастие една държава, населена с приятели. Благодарен съм на книгите си, защото чрез тях се запознах с чудесни хора, които иначе нямаше да срещна“, казва Антон Дончев, писател. Литературата е тази, която го отвежда по целия свят.

„Един пример е Финландия – преведе ме посланикът на Финландия в България. Станахме приятели, два пъти ходих там. Япония също. Японският ми преводач - два пъти издателството го праща да види обстановката, да види Родопите. Самият аз ходих в Япония. Ако не бях написал тези книги, нямаше да мога да посетя тези прекрасни страни“, обясни писателят.

След повече от половин век активна кариера, която го отвежда до най-високите етажи на литературата, той продължава да пази спомените за отминалите години.

„За съжаление спомените са прекалено много и даже аз се мъча да ги подредя през годините, защото просто съм живял в три свята, които много се различаваха помежду си. Първо съм живял в Царска България, а на 9-и септември бях на 14 години. След това на 60 години започна т.н. Преход. Трябва да ви кажа, че бяха различни времена, заредени с различна енергия. И не съжалявам за нищо, но много малко мъдрост имаше в това, което се случи с България“, споделя Антон Дончев.

И на 90, акад. Дончев и днес продължава да се вълнува от всичко, което се случва с родината му. Но споделя, че иска по-често да чува думите "чест" и "достойнство". „Ние приказваме зле, студено, без сърце, а това не е нашият език. Това, което се случи в момента в България – българи да се изправят срещу българи, да стане наистина едно време разделно… Не може да имаш българско сърце и да не ти е мъчно за това, което се случва“, смята Дончев. А дали това ще вдъхнови следващата му творба – остава да видим.

Източник: бТВ


В категории: Животът


Флагман.БГ Яки арести за наркотици, има над 20 задържани Яки арести за наркотици, има над 20 задържани 15/09/2025, Понеделник 14:00 1
7
Коментара по темата
7.
я, тоз пък
04.10.2020 11:12:12
1
3
тоя дърт ченгеджийски боклук, крадец на чужди романи, къв го дири още по медиите, скрий се бе, комунистическа мръсна отрепка.
6.
Фани Попова - Мутафова
03.10.2020 21:35:51
2
6
Как е възможно 31 години след падането на правешкото парвеню, все още да се кланяме и величаем ченгета "интелектуалци". Бургас е в грешка с този наш " виден" съгражданин.
5.
НЕКРОФИЛ турчин
03.10.2020 20:59:44
4
4
...то я дрът БОКЛУК , ако ми падне , ще му разширя сфинктера и ще му се изпразня в устата.....
4.
петър
03.10.2020 19:57:57
3
6
тоз кретен комунистически, като го видя, идва ми да повърна, абсолютен графоман...тежат му много съдби на тоя, ама има възмездие...литературата го отвела в други държави...глупости, ченгеджийството му, вярната служба на партията и дерибействата му го отведоха...ебати тъпанара, виждал съм го как говори, с маниер на партиен вожд, едни соц.кухи реплики, мнооооооооооого е прост и е престъпник
3.
ПАВЛИКЯНСКА БУГАРИJA
03.10.2020 19:23:21
2
3
Помака преписал райковския документо обявен за фалшив и от Бг учени. Написан по заповед на Фердинанд. Павликянската секта наредила.
2.
аз
03.10.2020 19:19:24
4
6
ами точно тъй си е. дончев е рядко тъп, некадърен и долен...много неща мога да кажа за тази измет, но ще ми изтрият коментара
1.
Истината
03.10.2020 18:44:06
2
6
едни хора разправят че романът Време Разделно не е писан от него, а откраднат от голямата писателка Фани Попова - Мутафова.След 1944- изпаднала в немилост пред комунистите и Антон Дончев го издал от свое име.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
DOCK 2025 превръща Бургас в столица на историческото документално кино Седмото издание на Международния фестивал за историческо документално кино ще събере от 17 до 22 септември в Бургас едни от най-смелите и вдъхновяващи филми за миналото Тези ученици започнаха година с иновативен урок на открито (ВИДЕО) Тези ученици започнаха година с иновативен урок на открито (ВИДЕО) Татковци станаха ментори в първия учебен ден Ученикът се е превърнал в своеобразен роб на своя телефон, смята Диан Стаматов Ученикът се е превърнал в своеобразен роб на своя телефон, смята Диан Стаматов Обрат! Прокурорският син от Перник вече не е издирван от полицията Обрат! Прокурорският син от Перник вече не е издирван от полицията Васил се е установил да живее в апартамент в софийския ж.к. „Младост 3“ и при всяка удобна възможност отскача до Перник В Община Камено тържествено бе даден старт на новата учебна година В Община Камено тържествено бе даден старт на новата учебна година Над 70 са първокласниците в община Камено, които днес за пръв път пристъпват училищния праг Българските туристи най-после осъзнаха, че нашето море е супер Българските туристи най-после осъзнаха, че нашето море е супер Има ръст с поне 20 % ДГ "Звездица Зорница" в Бургас откри учебната година с обновления и усмивки ДГ "Звездица Зорница" в Бургас откри учебната година с обновления и усмивки Песни, танци и детски смях озвучиха празника, който се превърна в истински звезден старт за малчуганите Може ли да повярвате, че тази жена едва не удари 100 кг Може ли да повярвате, че тази жена едва не удари 100 кг Сега обаче е в перфектна форма Има арестуван за големия пожар в Карнобатско Има арестуван за големия пожар в Карнобатско Арестуван е 63-годишен мъж от Екзарх Антимово  Есента ни връхлита с пълна сила, идват дъжд и мъгли на тези дати Есента ни връхлита с пълна сила, идват дъжд и мъгли на тези дати Последните работни дни ще бъдат предимно слънчеви, но сутрин на места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност
20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол Младият работник е настанен в столична болница с втора степен изгаряния на левия крак Извънредно! Външно министерство привика руския посланик Елеонора Митрофанова Извънредно! Външно министерство привика руския посланик Елеонора Митрофанова Генералният директор Гергана Караджова връчи писмен демарш на посланик Митрофанова, чрез който Република България осъжда по възможно най-категоричен начин умишленото нарушаване на въздушното пространство на Полша Яки арести за наркотици, има над 20 задържани Яки арести за наркотици, има над 20 задържани Извършителите са на възраст между 19 и 48 години, преобладаващата част от тях - познайници на служителите на реда Този българин е в топ 3 на най-богатите в света Този българин е в топ 3 на най-богатите в света Класацията е на бизнесмените до 40 години Скръбна вест: Почина отец Иван Скръбна вест: Почина отец Иван Последно имаше проблеми със зрението, които трябваше да бъдат решени с операция, но се оказа, че интервенцията е опасна за здравето му и лекари отказаха да я извършат Задържаният за убийството на Чарли Кърк отрича да е извършил покушението Задържаният за убийството на Чарли Кърк отрича да е извършил покушението Тайлър Робинсън е в следствения арест без право на пускане под гаранция Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората От САЩ до Европа вече не става въпрос просто за икономика, за пари, за по-леви или десни политики Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Сега младежът помага на ФБР Расте броят на жертвите след клането в Непал Расте броят на жертвите след клането в Непал Най-новите данни на здравното министерство на страната сочат, че загиналите вече са 72 Израел разклати „Евровизия“ Израел разклати „Евровизия“ Заради масовите убийства в Газа няколко страни заплашиха, че ще напуснат конкурса, ако еврейската държава участва в него
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня – Докторе, чувам гласове!
– А какво ви казват?
– Че съм луд.
– Ами, слушайте ги – те явно ви познават!
Виц на деня Виц на деня Дядо с внучето гледат снимки от сватбата му:
– Дядо, защо си тъжен на снимката?
– Защото съм разбрал, че вече е късно да избягам…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истински мъж никога не пита за посоката… той просто кара, докато жената вика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори