×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В режим на оцеляване Борисов е поел четвъртата си роля - тази на Сървайвър


08 Септември 2020, Вторник, 15:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Какво ще стане – политическа прогноза за България на аналитична мрежа SOPHIA

Какво ще стане в България при продължаващата политическа конфронтация, протести, решимостта на Борисов и ГЕРБ да изкарат мандата си докрай?

Отговорите и прогнозата е на независима аналитична мрежа в състав: Радослав Илиев, Тончо Краевски, Андрей Райчев, Първан Симеонов, Кънчо Стойчев. Представените вероятности са условни и не отразяват социологическо проучване на общественото мнение, а са обосновани хипотези на база политическата логика. Освен логиката, в политическия процес действат и поредица случайни или извънредни фактори, които могат да дадат влияние, пише Епицентър.

1. ПРОТЕСТИТЕ

Властта успя донякъде да подмени сблъсъка протестиращи/власт с конфликт протестиращи/полиция. Полицията опитва да защитава своя образ на „реципрочно реагиране“, което е в синхрон с видимия край на „посткомунистическия комплекс” при прилагането на сила. Властта цели приемането на полицейските акции срещу протестиращите като отговор, а не като репресия, при това полицията да има образ на „консервативна“ сила на реда. Положението е съвсем ново за България.

Изглежда, че протестиращите в голямата си част не смятат да увеличат агресията и ще заложат на по-легални форми (трайната окупация на централни кръстовища за момента е преустановена).

Премиерът Борисов прилага тактика на изтощение като се надява на ниска международна подкрепа за протеста и се мъчи да го сведе до рутинен фон.

Протестът обаче се стреми да еволюира, а и неговият състав не може да бъде сведен до обичайното „умни и красиви“, защото има „ляво-дясна“ структура на участие, с което преодолява навичната биполярност. Привичното „против гадовете“ е реално мотивирано от стремеж „за правила“.

ПРОГНОЗНИ ВЕРОЯТНОСТИ

Протестът ще се самоограничи и ще търси легални форми - 60:40

Международната подкрепа за протеста ще нараства - 50:50

Протестът ще издържи достатъчно дълго - 90:10

Полицията ще успее да легитимира действията си в очите на общественото мнение - 60:40

Протестът ще успее да покаже на общественото мнение, че не се бори с полицията, а с властта - 50:50

Исканията на протестиращите ще „еволюират“ към икономически - 20:80

2. „БОРИСОВ 3“ ИЛИ ВЕЧЕ „БОРИСОВ 4“

В кабинета „Борисов 3“ са извършени 15 промени (в някои ресори – повече от веднъж), без да смятаме Цветан Цветанов, председател на Народното събрание и много други.

„Перманентният ремонт“ беше характеристика и на предишните негови кабинети, но разликата е, че при „Борисов 1“ и „Борисов 2“ се търсеше разширяване на влиянието на ГЕРБ, докато ремонтите на „Борисов 3“ са от отбранителен характер и целят запазване на влияние. По този начин кабинетът „Борисов 4“ е факт и неговата устойчивост съответства на новата цел на Борисов: да запази ядрото на ГЕРБ и здрав, лично предан партиен елит.

Това означава, че Бойко Борисов е поел четвърта роля. След „Отмъстителя“, „Строителя“, „Международника“, сега вече е в режим на оцеляване: „Сървайвъра“. Въпреки мнението на критиците му, това оцеляване не е самоцел, а съответства на нова политическа реалност – втвърдено ядро на ГЕРБ, което се чувства застрашено и изисква твърда линия.

Ако можеше сам да слезе от власт – отдавна да е слязъл, но Борисов не може да си позволи да бъде свален. Най-неприятното за премиера обстоятелство е, че намаляват възможностите му за дългосрочни договаряния.

ПРОГНОЗНИ ВЕРОЯТНОСТИ

Бойко Борисов ще подаде оставка в близко бъдеще - 25:75

Прокурорът Гешев ще се обърне срещу премиера Борисов - 25:75

Ще видим силен „финален спринт“ на Бойко Борисов преди изборите - 70:30

Ще има значим електорален спад на ГЕРБ на предстоящите избори
(каквито и да са те) - 60:40

3. ИДЕЯТА ЗА ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Бойко Борисов консолидира достатъчно съюзниците си, за да стартира процеса, но увеличи своята зависимост от тях, особено от Красимир Каракачанов.
Независимо от изхода на битката в БСП, никой от възможните победители не може да си позволи да подкрепи ВНС.

ДПС е в по-сложна позиция. От една страна това е партия почти независима от медиите и общественото мнение. Движението не е фиксирано в своя медиен образ и затова може да взима по-остри политически завои. От друга страна, ДПС се страхува от хаос в държавата, защото всеки хаос може да завърши с националистическа стабилизация. Политическата цел на ДПС не е удържането на Бойко Борисов за министър-председател, а на Иван Гешев за главен прокурор.

Отношенията на ДПС с президента Радев изглеждат безнадеждни. Но в крайна сметка реалните им конфликти са само два: фигурата на главния прокурор и отнемането на държавната охрана на Ахмед Доган.

ПРОГНОЗНИ ВЕРОЯТНОСТИ

Бойко Борисов ще отмени политическата си линия към избори за ВНС - 20:80

БСП ще приеме идеята за ВНС -10:90

ДПС ще приеме идеята за ВНС - 25:75

Ще се стигне до избори за ВНС - 10:90

4. ДОГОВОРЕНОСТ РАДЕВ – БОРИСОВ

Президентът подценява факта, че е поставил премиера в ситуация с единствен изход: максимално да удържа фронта. От друга страна Радев не може да си позволи каквито и да е било преговори по самоинициатива, защото би делегитимирал моралната си подкрепа за протеста. По този начин и той като Борисов се озовава в режим на оцеляване. При това наблюдаваме сблъсък на един много опитен и един много неопитен политик (която неопитност на Румен Радев е и голяма негова сила). 

Главната цел на Бойко Борисов в сблъсъка е да тласка ситуацията към симетричност. Това ще се излива в евентуален опит за импийчмънт на президента, други протести и обвинения. Иронията се състои в това, че политическата криза започна с опит да бъде „матиран“ Радев, а сега предприелите атаката се борят за реми.

Не се вижда и хипотетичен „трети“, който би могъл да опосредства и смекчи сблъсъка. Към момента единственият мислим за подобна роля е Красимир Каракачанов.

ПРОГНОЗНИ ВЕРОЯТНОСТИ

Бойко Борисов и Румен Радев ще договорят политически изход от кризата - 10:90


В категории: Политика


8 красиви имена празнуват
8 красиви имена празнуват 01/11/2025, Събота 09:20 0
Слънчево по Черноморието
Слънчево по Черноморието 01/11/2025, Събота 08:20 0
Флагман.БГ Бърз трик за по-лесно заспиване Бърз трик за по-лесно заспиване 31/10/2025, Петък 20:29 2
3
Коментара по темата
3.
Оставка на президента
14.09.2020 13:22:53
0
1
ОСТАВКА НА РАДЕВ И БСП.
2.
петър
08.09.2020 15:50:22
3
10
андрей райчев и кънчо стойчев един път не са познали нещо така че те да дават компетентно мнение е много съмнително ама нека си пишат и говорят нали им се плаща и те гърла хранят само че не знам кой им вярва
1.
Чики Бегиристайн
08.09.2020 15:33:24
14
10
С такива протестиращи още дълго ще царува. А на изборите пак ще е 1ва сила. Просто хората нямат алтернатива а той има твърд електорат като дпс!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Търсете светлината сред сенките Търсете светлината сред сенките По студиата на телевизионните риалити формати шумът се бори за първенство над смисъла, а в коридорите на властта кресливата амбиция често заглушава дълга Отбелязваме Деня на народните будители и Архангелова задушница Отбелязваме Деня на народните будители и Архангелова задушница Днес се отдава особена почит към паметта на отишлите си от този свят Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Затварянето на рафинерията в Бургас води до тежък недостиг на средства и затруднява изпълнението на заложените цели, коментира икономист Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Следи от наркотици в телата на няколко жени вдигнаха полицията на крак Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Военните ни изпратиха с хляб и вода, споделят украинските моряци Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Публична тайна е, че други политически лидери имат модератори, които управляват публичните им страници и те блокират троловете Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Участник крещи: "Каам ти, каам ти" Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Кметът настоя за държавна подкрепа за реализиране на проекта Мъж се направи на жена в "Ергенът" Мъж се направи на жена в "Ергенът" Иронизира участничка Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Управляващите уверяват, че са бързали, за да предотвратят спекула с цените, но от опозицията подозират, че причината е друга - резервът е празен 
Баща уби сина си с бонбони за Хелоуин Баща уби сина си с бонбони за Хелоуин Обезумелият мъж искал да вземе пари от застраховка Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Военното ведомство оабче оставя окончателното политическо решение в ръцете на Доналд Тръмп Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда На  1 ноември  от 11:00 ч. на наказателния паркинг до стадиона участниците в  Гимкхана  ще демонстрират умения, скорост и безопасно шофиране Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Цветното събитие ще се проведе на 6 ноември от 16 часа Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Вижте какво се случва Галена натиска последния златен бутон Галена натиска последния златен бутон В есенната неделната вечер зрителите ще се насладят на няколко въздействащи музикални изпълнения Хамас предаде тялото на убития български заложник  Хамас предаде тялото на убития български заложник  Сахар Барух е с българско гражданство и бе отвлечен от кибуца Беери Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Айшат стана горд собственик на фабрика за облекла, склад и общежитие за работници Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Преформатирането е малко като перестройката - Борисов се сниши като Тодор Живков
Виц на деня Виц на деня - Ако съдим по липсата на два пръста на ръката ви, вие вероятно сте фрезист?
- Не, зъболекар.
Виц на деня Виц на деня - Братчед, ти можеш ли да свириш на пиано?
- На пиано мога, но на трезво хич ме няма!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Вярвай на това, което ти казва сърцето.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори