×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 1 май отбелязваме Деня на труда
  • Април 2025 година се оказа значително по-студен от предходната – температурите се движиха между 8 и 14°C
  • Плащаме по-скъпи винетки от 1 май 2025 г.
  • 1 май идва с много слънце, следобед на места ще превали и прегърми
  • Без синя и зелена зона в Бургас днес
  • Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание
  • В Нови Сад се отбелязват шест месеца от трагедията на жп гарата
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нови проучвания сочи, че Малдивите може да изчезнат


19 Юни 2020, Петък, 12:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

Заради глобалното затопляне

През последните години лидерите и жителите на много малки островни държави като Кирибати и Тувалу предупреждават, че изменението на климата представлява екзистенциална заплаха за техните родни страни, опасявайки се, че те могат да изчезнат заради глобалното затопляне. Не е по-различно положението и за една от най-екзотичните и посещавани от туристите дестинации - Малдивите, чиято съдба също изглежда неясна.

Според проучвания, публикувани в сряда, малките ниско разположени острови, изпъстрени около Тихия океан и Карибите - често разглеждани като местата, които са най-уязвими от глобалното затопляне - могат естествено да се адаптират и да се издигнат над въздействащи вълни. Тригодишно проучване, ръководено от британския университет в Плимут, което разгледа острови от коралови рифове като Малдивите и Маршаловите острови, установи, че приливите и отливите придвижват утайки, за да създадат по-висока надморска височина, процес, който може да поддържа островите обитаеми.

Счита се, че ниско разположените островни държави са изложени на най-голям риск от все по-мощни бури и издигащи се океани, като някои правят подготовка за преселване на хората си в рамките на десетилетия. Много от тях вече изграждат морски стени, преместват крайбрежните села на по-високо място, апелират за международна помощ или създават проекти за възстановяване на щети, причинени от въздействието на климатичните промени. Десетките хиляди острови на кораловите рифове в света са предимно необитаеми, но са дом на около 1 милион души, които до голяма степен разчитат на риболов или туризъм за прехраната, казва Маселинк, професор по крайбрежна геоморфология в Университета в Плимут. Въпреки че островите имат различни структури, поради различното време и моделите на вълните, те са склонни да бъдат относително малки, ниско разположени, пясъчни или чакълести острови, разположени на върха на жива рифова платформа.

Те са били формирани преди стотици хиляди години от вълни, движещи се и натрупващи се рифови материали или утайки, за да създадат по-висока земя - естествен защитен механизъм, който продължава, отбеляза той. За изследването, публикувано в списанието Science Advances, учените построиха моделен коралов риф и остров в лабораторен резервоар с повишаващи се нива на водата и използваха компютърни симулации, за да възпроизведат как тези острови реагират на по-високи морета в действителност, пише Трафикнюз. Резултатите предполагат, че като изберат устойчива на климата инфраструктура, която позволява случайни наводнения, като сгради на кокили и подвижни къщи, островитяните с достатъчно пространство биха могли да се адаптират към тяхната изместваща се среда, каза Маселинк. Драгирането на коралов пясък и утайки, открити в островните лагуни и преместването му на плажове, също може да подпомогне естествения процес на издигане на островите, каза той пред фондацията Thomson Reuters. Морските стени обаче компрометират естествената способност на островите да се приспособяват към повишаващото се морско равнище, каза той.

"Ако спрете наводняването на островите, вие също спирате движението на утайката върху острова", каза той. Повечето коралови острови не зависят от селското стопанство и внасят храна и прясна вода, което прави замърсяването на солената вода по време на наводнения по-малък проблем, отбеляза той. Хидеки Канамару, служител на природните ресурси към Организацията на ООН за прехрана и земеделие в Азиатско-Тихоокеанския регион, заяви, че проучването предоставя "нова перспектива" за това как островните държави могат да се справят с предизвикателството за повишаване на морското равнище. Но дори и ако островите могат да се адаптират естествено към по-високи морета чрез повишаване на собствените си гребени, хората все още трябва да удвоят защитата на островното население, добави той.


В категории: Животът


1
Коментара
Счупи се
Счупи се 01/05/2025, Четвъртък 18:00 0
1
Коментара по темата
1.
Зрител
21.06.2020 17:04:01
0
0
Мине се не мине време и излезе някое платено проучване на тема глобално затопляне.Поне си направете труда и вижте от кога ги потопяват малдивите и тем подобни острови заради "глобалното затопляне".
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Счупи се Счупи се Третият по заплати в ЦСКА пак се контузи Фирмена кола изпревари колона от автомобили по тротоара Фирмена кола изпревари колона от автомобили по тротоара Нарушението е извършено в Пловдив  Войната ще спре, когато Путин каже "Победихме" Войната ще спре, когато Путин каже "Победихме" Експертите коментираха и споразумението между Вашингтон и Киев за природните богатства на Украйна Съдът остави Беляшки в ареста, твърди че получил молба да конвоира тира с цигари от турското посолство Съдът остави Беляшки в ареста, твърди че получил молба да конвоира тира с цигари от турското посолство След като си направил селфи до камиона се обадил по телефона и се обърнал с „шефе" Главна дирекция „Национална полиция“ се включва в изложбата „Шофирай със сърце и разум“ в Бургас Главна дирекция „Национална полиция“ се включва в изложбата „Шофирай със сърце и разум“ в Бургас На 2 май бургазлии ще се срещнат с полицаи, патрулни превозни средства и демонстрации за пътна безопасност Ужасяваща смърт! Цяло семейство падна и умря в септична яма Ужасяваща смърт! Цяло семейство падна и умря в септична яма Инцидентът потресе съседна Сърбия  18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Очаква се МВР да даде повече подробности Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Земният трус е бил с епицентър 4,3 по Рихтер, на 140 км от Петрич Райна Караянева измества Наум Шопов като водещ на „Ергенът“ Райна Караянева измества Наум Шопов като водещ на „Ергенът“ Тя заминава за снимките през юни, като дестинацията се пази в пълна тайна и ще стане ясна на 10 май Извънредно! Гори апартамент в ж.к."Зорница", евакуираха живущите в блок 27 Извънредно! Гори апартамент в ж.к."Зорница", евакуираха живущите в блок 27 Към този момент няма данни за пострадали
17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб Най-силният трус е бил с магнитуд от 4.2 по скалата на Рихтер Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Земният трус е бил с епицентър 4,3 по Рихтер, на 140 км от Петрич Гигантско торнадо, по-голямо от Земята, се завихри на Слънцето Гигантско торнадо, по-голямо от Земята, се завихри на Слънцето Необичайното явление може да е част от по-голямо слънчево изригване България с най-много смъртни случаи на пътя в ЕС за поредна година България с най-много смъртни случаи на пътя в ЕС за поредна година България и Румъния с най-високи нива на смъртност при пътнотранспортни произшествия за 2023 година На 116 години почина най-възрастният човек в света На 116 години почина най-възрастният човек в света Бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас беше призната за най-възрастния човек на планетата след смъртта на Томико Итоока през януари т.г. Даниелите и синдромът на лъскавото нищо Даниелите и синдромът на лъскавото нищо Да, Даниела се държи и изказва като парвеню, а аурата ѝ на самозабравила се новобогаташка дразни като песъчинка в презерватив Meta е в играта с AI, пусна в действие... Meta е в играта с AI, пусна в действие... Потребителите ще имат възможност да използват приложението, за да изследват как други използват AI Извънредно! Трима загинаха при тежка катастрофа Извънредно! Трима загинаха при тежка катастрофа ПТП-то стана между Враца и Мездра Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Към тази сутрин 119 пожарни екипа все още работят по всички пожари в Израел Историята на първи май – Деня на труда Историята на първи май – Деня на труда В България Първи май се чества за пръв път още през 1890 г. – само година след решението в Париж
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Вашето куче ме ухапа. Искам компенсация!
- Тихо, тихо, не викайте. Аз сега ще го хвана, а вие го хапете.
Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бракът е като обществена баня - веднъж влезеш ли, трябва да се примириш с каквото има.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори