×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Министерството на туризма с незабавна проверка за платената сянка на бургаския плаж


Министерството на туризма с незабавна проверка за платената сянка на бургаския плаж
Собственикът на плажния капан „Остров Бали” Кирил Панайотов незабавно трябва да постави табели, които да информират, че плажните принадлежности пред заведението му са част от търговската площ
12 Юни 2020, Петък, 09:19 ч.
Автор: Флагман.бг

Обвързването на ползването на чадъри и шезлонги с други предоставяни услуги е недопустимо и ще се следи стриктно през целия сезон, но сянката пред "Остров Бали" е част от търговската площ

Министерството на туризма извърши проверка след алармата на Флагман.бг, че две жени са таксувани за обявените за безплатни чадър и шезлонг на Северния плаж в Бургас.(ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)

Собственикът на плажния капан „Остров Бали” Кирил Панайотов незабавно трябва да постави табели, които да информират, че плажните принадлежности пред заведението му са част от търговската площ, а концесионерът е длъжен надлежно да посочи къде сянката е безплатна.

Ето цялото съобщение на Министерството на туризма:

Министерството на туризма ще следи това стриктно да се спазва, на контрол подлежат също допълнителната търговска площ и разположените принадлежности на нея през целия сезон. При нарушения - следват санкции.

През лято 2020 г. концесионерите и наемателите на морските плажове са задължени да отдават чадъри и шезлонги на цени, по-ниски поне с 50 на сто от цените за сезон 2019 г. или от максималните по съответния договор. Това е постановено със закон (§ 23, ал. 1, от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето).

Задължение на стопаните на плажа е да спазват стриктно обявените вече за летен сезон 2020 г. цени на чадъри и шезлонги на всеки плаж. Обвързването на ползването на чадъри и шезлонги с други предоставяни услуги е недопустимо и ще се следи стриктно през целия сезон. Ще се проверява на място и разполагането на пособия за допълнителна търговска площ към заведенията за бързо обслужване и чрез замервания с геодезически мониторинг съгласно вече одобрените от министъра на туризма схеми за разполагане. При несъответствие между законовите изисквания и одобрените действия и след установяване на извършени нарушения ще бъде ангажирана отговорността на нарушителите.

В случай че има нарушаване на законите за защита на потребителите и предписанията за спазване на противоепидемични мерки, длъжностните лица от Министерството на туризма ще сезират незабавно и отговорните контролни органи - съответно Комисията за защита на потребителите и Министерството на здравеопазването.

За морски плаж „Бургас-север“ концесионерът е заявил, че за летен сезон 2020 г. чадъри и шезлонги ще се предоставят на посетителите безплатно, което и трябва да изпълнява.

Следва да се прави ясно разграничение между плажни принадлежности и допълнителна търговска площ, тъй като плажните принадлежности се използват от посетителите, а допълнителната търговска площ към заведенията - от концесионерите за обслужване на търговските обекти.

Във връзка с допълнителната търговска площ отново според промените на Закона за здравето само за летен сезон 2020 г. концесионерите и наемателите могат да разположат на територията на морските плажове до 4% допълнителна търговска площ към обектите за бързо обслужване. Това е направено от законодателя, за да се осигури разполагане на пособията за консумация на по-голямо отстояние, и така да се спазят противоепидемичните мерки и да се осигури безопасност за живота и здравето на посетителите. Те отговарят не само за разполагането им на достатъчно отстояние, но и за редовното им почистване и дезинфекциране.

Какви пособия за допълнителна търговска площ за консумация ще се използват, е по преценка и възможност на концесионерите и наемателите. За да има яснота относно това кои са зоните за плажуване с плажни принадлежности и кои са зоните за ползване за консумация към заведенията, те следва да са ясно обозначени от концесионерите и наемателите по подходящ начин, например с табели и надписи, за да могат потребителите да са наясно относно ползването на двата типа зони и да направят своя информиран избор.

В заключение Министерството на туризма напомня, че Законът за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) разграничава какво представляват плажни принадлежности и какво е допълнителна търговска площ към заведенията за бързо обслужване (част от площта на морския плаж около обекти за бързо хранене, на която се допуска разполагане на преместваеми подиуми с тенти, чадъри, шатри и други слънцезащитни устройства с маси и столове за консумация).

В конкретния случай с морски плаж „Бургас-север“ ще бъдат дадени указания на концесионера незабавно да обозначи ясно допълнителната търговска площ за консумация към заведенията и безплатните плажни принадлежности. Отделно ще бъде извършена проверка спазени ли са допустимите по закон площи. Министерството на туризма призовава гражданите да сигнализират компетентните институции на обявените имейли и телефони.


В категории: Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
17
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Харисън Форд по-влюбен от всякога Харисън Форд по-влюбен от всякога 15/03/2026, Неделя 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Пиле с ориз на фурна - лесна домашна рецепта Пиле с ориз на фурна - лесна домашна рецепта 15/03/2026, Неделя 21:20 1
Тервел ИЛИЕВ Тази зодия оставя лошото зад гърба си Тази зодия оставя лошото зад гърба си 15/03/2026, Неделя 20:18 0
Тервел ИЛИЕВ Лесен трик срещу прах у дома Лесен трик срещу прах у дома 15/03/2026, Неделя 19:40 0
Тервел ИЛИЕВ Черноморец Бургас попиля ЦСКА II Черноморец Бургас попиля ЦСКА II 15/03/2026, Неделя 19:11 3
17
Коментара по темата
17.
Се
12.06.2020 22:52:41
0
0
За туй на български плаж не стъпвам, зони шезлонги и чадъри. Няма къде да седна като едно време.
16.
маргарита
12.06.2020 16:18:16
0
3
Хамаци, шезлонги, дюшеци, барбарони каквито си искат мебели ще сложат за удобство на клиента и естествено че е свързано с консумация.Що не сложи тя дебеланата бели шезлонги и бели чедъри и да си пие кафето в пластмасова чашка или в бурканче сипано от вкъщи и да дава без пари да видим. Утре да не иска и безплатно да си хапне щото държавата така казала ,ама се наредила при частника дет си плаща наеми, заплати, данъци купил си шезлонги, чедъри, маси, дезинфектанти, салфетки от каде дава държавата,а? Да сложи шезлонги държавата и да ги раздава щом е ларш и толкова загрижена за "горките" плажуващи които хем без пари цял живот търсят хем на чистичко да легнат и без пари да си хапнат и пийнат!
15.
Смешно е!
12.06.2020 15:00:11
1
0
Ми то, като ще е така, всички ресторантьори на плажната ивица ще последват примера на този цървул и по този начин ще заобиколят закона! Бургазлии и гости на град Бургас, не ходете по тези места където с тънка хитрост за 2лв. Ще Ви развалят деня и престоя на плажа. Ай да влачи тоя БОКЛУК,дано се наяде с тези 8лв.
14.
Берона
12.06.2020 11:23:25
1
3
Дрън-дрън ярина
13.
Иван
12.06.2020 11:11:28
2
6
От една страна като е казано безплатни трябва да са безплатни. От друга страна обаче всеки знае цената на един шезлонг и че ако той стой по 24/7 на слънце за 2-3г и го хвърляш, затова е логично да се плаща някаква сума за ползване на човека, който е купил тези плажни принадлежности, но е задължително и цената за ползване да е логична. Все пак този който ги е купил трябва да са му в полза, а не да му трупат загуби. За мен 2-5лв е нормална цена за ползване на 1бр шезлонг.
12.
Бургазлия
12.06.2020 10:30:19
0
14
Преди години на плажа имаше само пясък а сега шезлонги и чадъри, ГЛЕЗОТИИ!
11.
pik
12.06.2020 10:23:53
0
9
Глоба за какво в Бургас? За 8 лева за две кафета? Това не е заобикаляне на закона! Това е лош закон! Написан прибързано и набързо! Истината е това. Глоба за 64 лева в Слънчев бряг.. Само, че Флагман си траят за там.. че не им е удобно да питат какво стана с проверката там. Аз за там не чух нищо след проверката! За Бургаския плаж... бяха светкавични от Министерството на туризма. А за Слънчев бряг ЮГ още проверяват ли?
10.
алоооо, министърката
12.06.2020 10:22:46
1
10
Чадърите и шезлонгите са плажни принадлежности, а маси и столове са за допълнителната търговска площ. Стига сте ни заблуждавали с тия интерпретации.
9.
Лъжци
12.06.2020 10:15:02
2
18
ГЛОБИ
ГЛОБИ ЗА ТОЯ ИЗМАМНИК
ГЛОБИ И ЗА ТЕЗИ ОТ СЛ. БРЯГ
СТИГА СТЕ СЕ ОБЯСНЯВАЛИ.
ВЕЧЕ НЕ ВИ ВЯРВАМЕ
8.
Асо
12.06.2020 10:10:16
2
8
Интересно какво стана с незабавната проверка за Слънчев бряг и тези 64,00 лв. Там на касовия бон пишеше плажна услуга.. и по мое мнение са си за задължителен акт .. а и неоспорим! :)
Според мен сега на Бургаския плаж ще махнат тези "скъпи" чадъри, ще оставят 200 броя за целия плаж.. и всички да си носят :)
7.
*********
12.06.2020 10:05:27
1
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6.
*********
12.06.2020 10:05:16
0
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
5.
Чичо
12.06.2020 10:03:59
3
11
Нали щяха да са безплатни бе.И ко стана сега уж безплатни а платени.Сарафово е дестинацията тва лято
4.
Смяхххх
12.06.2020 09:59:13
0
19
Те и в Слънчев бряг таксуват по 32 лева за шезлонг с чадър , но като ги хванат концесионерите казват че не знаят и че служителите им на своя глава взимали пари :))))
3.
ra
12.06.2020 09:55:20
1
26
отвратително заведение е това, с незнайно защо надути цени до Бога...
2.
оффф...
12.06.2020 09:54:32
1
16
Незабавна ли?
То мина седмица, откакто обраха хората
1.
Хахахах
12.06.2020 09:50:51
1
29
Да се хванем на бас , че нито акт ще напишат нито нищо и цяло лято ще си плащате като попчета "безплатните" чадъри и шезлонги!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Нахлува Звяр от изток, температурите падат до минус 3 градуса Нахлува Звяр от изток, температурите падат до минус 3 градуса Хората започват да се тревожат за  реколтата, а в планините се очаква сняг до 10 см Кроасани с палмова мазнина и колбаси плъзнаха в училищата Кроасани с палмова мазнина и колбаси плъзнаха в училищата БАБХ иззе 16 килограма стари колбаси от фурна във Враца и спря доставчик на закуски за училище Горивата удрят и транспорта, автобусните превозвачи вече работят на загуба Горивата удрят и транспорта, автобусните превозвачи вече работят на загуба Транспортните фирми обаче не могат самостоятелно да променят цените на билетите, тъй като договорите за обществен превоз са сключени на фиксирани стойности Шеф Манчев си търси личен шофьор, дава заплата 1300 евро бруто Шеф Манчев си търси личен шофьор, дава заплата 1300 евро бруто Търсеният кандидат трябва да притежава шофьорска книжка категория B и да бъде с чисто съдебно минало Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Лекарят, за когото се предполага, че е извършил интервенцията, отказва коментар ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград Ето кои са на следващите позиции До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети Хотелиерите предупреждават, че липсата на директни полети ограничава достъпа на германци до България Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Паричните преводи от гурбетчии намаляват с близо 12 милиона евро за година, показват данни на БНБ Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Мярката ще се прилага временно и ще остане в сила, докато цените на горивата се задържат на високи нива и оказват натиск върху домакинствата Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Бившата Мисис България се чуди как да обясни на приятелите си в Америка, че у нас чалга звездите пеят и по маси, и в дискотеки, и в големи зали
Германците не вярват Ружа Игнатова да е мъртва, дават 5 млн. долара за "гореща" информация Германците не вярват Ружа Игнатова да е мъртва, дават 5 млн. долара за "гореща" информация Разследващите продължават да проверяват всяка следа за изчезналата създателка на OneCoin, която остава най-издирваната жена от ФБР България мести американските самолети цистерни на военно летище България мести американските самолети цистерни на военно летище Пазят ни радари и системи за поразяване в Полша, Румъния, Турция, на море и в космоса, обяви зам.военният министър Йордан Божилов Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Автоматичните трансмисии вече доминират пазара, но три сегмента все още пазят механичната скоростна кутия Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Кувейтски вестник разкрива, че цялата лява половина на диктатора е била затисната при срутване. Профилът му в X стои заглъхнал вече трети ден  Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Доброволци намират домашни любимци в паркове и дори в пустинята край границата с Оман Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Днес ислямистите атакуваха отново Бахрейн и Израел  Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Остават часове до Оскарите - кои са фаворитите     Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Лондон въвежда финансови стимули за доброволно връщане след отказ за бежански статут Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Досегашните му изследвания били обнадеждаващи
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори