Министерството на отбраната отказа поръчка на дронове за 25 млн.
Законът за обществените поръчки не се прилага, когато става въпрос за разузнаване
Военното министерство прекрати поръчка за разузнавателни дронове заради засечени неточности в процедурата. Те трябваше да излязат около 25 млн. лева, а министерството заобиколи Закона за обществените поръчки заради чувствителността на доставката и директно покани 24 компании. Впоследствие обаче са установени "неточности в методиката за комплексна оценка на предложенията, които биха дали възможност на недобросъвестен кандидат да предложи нереално високи стойности на някои от показателите за оценка на предложенията по критерий "Гаранция".
В крайна сметка процедурата е прекратена и вероятно ще бъде рестартирана. МО иска да купи 12 мини безпилотни системи, които трябва да бъдат доставени до 2024 година. Тяхната прогнозна стойност е 10.800 млн. лева с ДДС.
Във втория лот МО търси две безпилотни летателни системи клас I "Малки" за общо 14 млн. лева с ДДС. Първата трябва да бъде доставена тази година, а втората – 2021 година. Основните критерии за избора на доставчика бяха цената и гаранцията. Сред поканените са компании от САЩ, Израел, Италия, България и други. Според Закона за обществените поръчки той не се прилага в областта на отбраната, когато става въпрос за разузнаване.
Именно тази разпоредба е използвало военното министерство. Този клас безпилотни системи се използват основно за разузнаване и коригиране на огъня. Армията от години използва разузнавателни дронове. В рамките на военна помощ САЩ предоставиха на 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово леката безпилотна разузнавателна система RQ-11 Raven.
Техническите спецификации на апаратите в двете позиции до известна степен се придържаха към спецификациите на два безпилотни апарата, които са на въоръжение в България. Апаратите от клас "Мини" се приближаваха до RQ-11 Raven (на снимката), които се използват от Сухопътни войски, а тези от клас "Малки" се приближаваха до Aerosonde Mk 4.7 използвани от Силите за специални операции, отбелязва специализираното издание Аеропрес.
Станка Златева: На следващата олимпиада искаме българи, а не натурализирани състезатели
Агресивен нов вариант на грип А се разпространява по света: лекарите предупреждават за тежки симптоми
Китайската полиция тества смарт очила с изкуствен интелект и преводач
Съдът остави в ареста Росен Кръстев - Стъкларя, обвинен за лидер на престъпна група
Русия обяви Deutsche Welle за „нежелана“ и фактически забрани дейността ѝ
Все повече сигнали за хлебарки в жилищните сгради: експерт предупреждава за ръст на заразяванията
78 млн. лв. дупка в социалния бюджет: защо хората с ТЕЛК растат лавинообразно
Коледа и Нова година са най-рисковият период за изневерите
Кметът на Царево Марин Киров поздрави за младите спортисти от ФК "Странджанец"
Промени в движението по АМ „Струма“ край Перник от 17 до 22 декември
Столичната община започва зимна кампания с храна и топли напитки за хора в нужда
