×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Коронавирусът променя начина, по който говорим за икономиката


07 Май 2020, Четвъртък, 20:00 ч.

Моделът на аморалния и егоцентричен икономически актьор най-накрая ще трябва да бъде актуализиран

Подобно на Голямата депресия и Втората световна война, пандемията от Covid-19 ще промени начина, по който говорим за икономиката и публичната политика. Това ще бъде вярно не само за семинарите и аналитичните центрове, но и за езика, чрез който хората обсъждат поминъка и бъдещето си, пише за Financial Times Уенди Карлин, икономист в University College London.

Един от резултатите ще бъде изместването вляво на едноизмерната съвкупност от алтернативи по оста правителство срещу пазари. По-фундаментално последствие би било преосмислянето на тази анахронична дихотомия, за да се включат подходи, които се основават на ценности извън съобразяването с правителствената и индивидуалната печалба, предава investor.bg.

Има прецеденти, свързани с промени в такъв мащаб. След депресията президентът на САЩ Франклин Рузвелт заявява, че „недържащият сметка за нищо друго личен интерес е... лоша икономика” и че „ свободата на нуждата” е една от четирите цели, оформящи политиката. Идеи, които са били противоречиви десетилетие по-рано - че икономиките, оставени на самотек, могат да предизвикат хаос в живота на хората и че правителствата могат да промотират общественото благо - стават обичайни.

С избледняването на спомените от онази епоха, заедно със социалната солидарност и увереността в колективните действия, които тя насърчава, друга идея избуя, обобщена от британския премиер Маргарет Тачър, „Няма такова нещо като общество“, както и тези лозунги от новата ера: „Получавате това, за което плащате“ и „Правителството е просто още една специална група за интереси.“

Начинът, по който говорим за икономиката, ограничава политическата реторика, която оформя публичната политика. Сега имаме още една възможност за фундаментална промяна в езика, който използваме. Covid-19 заедно с изменението на климата могат да бъдат движещите сили на нашата епоха за трансформиране на икономическото мислене, политиките и изборите, който хората правят.

Битката за контрол над наратива вече е в ход. Картината на разгръщащата се пандемия обяснява защо борбата не трябва да повтаря битката между правителството и пазара. Към 20 април над 500 000 южнокорейци са тествани за вируса, ниво, което би било невъзможно да се наложи в едно непокорно общество. Във Великобритания здравният министър поиска на 24 март 250 000 доброволци да окажат съдействие на Националната здравна служба. Набирането бе временно спряно пет дни по-късно, така че първоначалните 750 000 заявления да могат да бъдат обработени.

Наративът, който се появява след пандемията, ще трябва да обхване три истини. Първо, няма как правителството, колкото и да е организирано и професионално, да се справи с подобни предизвикателства без граждански настроено общество, което се доверява на съветите за общественото здраве и спазва върховенството на закона.

Второ, хората, изправени пред голям риск и разходи, действат с изключителна щедрост и доверие. Моделът на аморалния и егоцентричен икономически актьор най-накрая ще трябва да бъде актуализиран.

Друга момента снимка на обществото е причина за тревога: атаките срещу хора от азиатски произход зачестяват. Трябва да се изправим пред трета истина: хората могат да се отнасят с другите както по положителен, така и по отрицателен начин. Този плашещ пристъп на ксенофобия е предупреждение.

Икономическата пандемия от 30-те години (масова безработица и несигурност) е победена чрез нови правила на играта, които донасят незабавни ползи. Обезщетенията при безработица, по-голямата роля за правителствените разходи, участието на синдикатите (в много страни) в определянето на заплатите и новите технологии отразяват анализа и етиката на новото разбиране за икономиката. В продължение на десетилетия споделеният просперитет на "златния век на капитализма" направи тази идея трудна за отхвърляне.

Сега може да видим подобна симбиоза между новия начин на мислене за икономиката и новите политики и институции, които целят справяне с изменението на климата и предпазване от бъдещи пандемии. Първата стъпка ще бъде да се отхвърли представата, че достойният живот в бъдеще може да се ръководи единствено от личния интерес. Трябва да култивираме и дадем сила на гражданските добродетели, които са в основата на много успехи в борбата с Covid-19.

Отворените общества разбираемо не са склонни да предпочитат определени ценности пред други. Ние започваме да осъзнаваме, че нямаме голям избор. Ежедневно се сблъскваме с етични главоблъсканици - от оценяване на студенти, които учат дистанционно при различна интернет връзка, до определяне на това кой да има достъп до обдишватели. Спазването на блокадите ще отслабне, тъй като те несправедливо санкционират онези, които не могат да работят от вкъщи, и трябва да се изложат на заразата или да изгубят поминъка си.

Резултатът е да се направят неизбежни етичните съображения, особено тези за справедливост и солидарност между непознати - ценности, които са от значение както за климатичната криза, така и за пандемиите. Ако възприемем навлизането на моралния език в ежедневните си разговори, колкото и да е неудобно, това ще обогати икономическото ни говорене и ще подпомогне частното и общественото вземане на решения, докато се подготвяме за устойчиво бъдеще.




Коментари
Айтозлия погази закона
Айтозлия погази закона 30/04/2025, Сряда 09:33 0
Флагман.БГ Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър 30/04/2025, Сряда 09:03 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци В България има около 250 хиляди вакантни позиции, които са перманентно отворени, повече от тях обаче са нископлатени Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25 Повечето хлапета започват на минимална работна заплата от 1070 лева плюс процент от оборота Сигнал до Флагман.бг: Груба шега или на косъм от трагедия с пешеходци в центъра на Бургас (ВИДЕО) Сигнал до Флагман.бг: Груба шега или на косъм от трагедия с пешеходци в центъра на Бургас (ВИДЕО) Гумите на мощния автомобил минават на сантиметри от нищо неподозиращите пешеходци, намиращи се с гръб към връхлитащата ги опасност Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост (ВИДЕО) Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост (ВИДЕО) Кметът на Луковит Иван Грънчаров зове за смиреност Арестуваха шефа на митницата, помагал на Паскал Арестуваха шефа на митницата, помагал на Паскал Беляшки се заместил с износ на цигари Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни Изобилие, нови предложения в любовта и кариерата, получаване на признание – всичко това ще бъде на картата за тези знаци Бургас се събужда силен – ела на POWER OF BURGAS на 17 май Бургас се събужда силен – ела на POWER OF BURGAS на 17 май Десетки любители на активния начин на живот ще се съберат Central Park  Стана на 60 години. Ще се върне ли в България? Стана на 60 години. Ще се върне ли в България? Рачков и Геро отидоха до Испания заради него Желязков поиска план за BG-Alert до 10 дни, след това – „няма прошка” Желязков поиска план за BG-Alert до 10 дни, след това – „няма прошка” И главният прокурор Борислав Сарафов възложи проверка Мощна полицейска акция, има много арестувани Мощна полицейска акция, има много арестувани Криминалисти от столичното Пето РУ иззеха 2 килограма наркотици, след като спряха джип и кола, движещи се в „пакет“
Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори