×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Софийски гастроентеролог преглежда на 1 декември в УМБАЛ "Дева Мария"


Софийски гастроентеролог преглежда на 1 декември в УМБАЛ "Дева Мария"
Гастроезофагеалната рефлуксна болест е едно от най-честите заболявания в съвременното общество
21 Ноември 2019, Четвъртък, 15:40 ч.
Автор: Флагман.БГ

Какво представлява Гастроезофагеалната рефлуксна болест, какви са основните симптоми, обяснява д-р Александър Маринов

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е едно от най-честите заболявания в съвременното общество, казва д-р Александър Маринов – лекар в клиника по Гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, гр. София. Д-р Маринов ще преглежда в университетска болница "Дева Мария" на 1 декември. За запазване на час: 056/ 89 62 62

Какво представлява Гастроезофагеалната рефлуксна болест?

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е хронично заболяване, което протича с връщане на стомашно съдържимо от стомаха към хранопровода (регургитация). За да говорим за рефлукс, симптомите трябва да са поне два пъти седмично в продължение на поне три месеца. Рефлуксът при пациенти под 20-годишна възраст се установява в около 12% от населението, а при пациенти над 40 годишна възраст -при 20% до 40%. От тях 2-7% развиват ГЕРБ.

Кои са рисковите фактори за това заболяване?

За основна причина се счита нарушената функция на долния езофагеален сфинктер. Това е мускулната структура в долната част на хранопровода, отговорна за непозволяването на връщане на стомашен сок в обратна посока. Неефективните перисталтични вълни на хранопровода и нарушеното изпразване на стомаха заемат важна роля за възникване на заболяването. Съществуват много предразполагащи фактори за възникване на рефлукс. Водеща роля имат злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето. Наднорменото тегло, употребата на пикантни и мазни храни, шоколад, мента, кафе, цитрусови сокове и подправки са причина за по-чести епизоди на киселини. Някои лекарства, които пациентите приемат за други заболявания, биха могли да бъдат също самостоятелен предразполагащ фактор.

А каква е причината да се наблюдава често при бременни?

Да, заболяването е често срещано при бременност. Предизвиква се от повишеното налягане в коремната кухина както и на увеличените нива на естрогени и прогестерон по време на бременност. Около 50%-70% от бременните имат рефлукс в третото тримесечие на бременността. Препоръчвам на всички жени с изявени симптоми да посетят лекар, защото част от лекарствата за лечение на това заболяване не са подходящи по време на бременност.

Кои са основните симптоми на заболяването?

Най-общо, пациентите имат усещане за парене зад гръдната кост, киселини, тежест в горната част на корема, горчив/кисел вкус в устата. Заболяването може да се прояви и единствено с болка зад гръдната кост. При тези състояние пациентите трябва да потърсят лекарска помощ за изключване на подлежащо заболяване на сърцето. Наблюдават се симптоми, които са нехарактерни – дрезгав глас, сухота в устата, лош дъх, чести зъбни инфекции. Нощната кашлица и честите инфекции на дихателните пътища биха могли да се дължат както на заболяване на дихателната система, така и на ГЕРБ.

Как се диагностицира?

Заболяването се диагностицира, когато пациентите изпълняват критериите за честота и продължителност на симптомите. Пациенти, които попадат в рискова група са на възраст над 45 години, с фамилна обремененост за онкологични заболявания на горния гастроинтестинален тракт, както и пациенти без ефект от оптимално лечение, подлежат на провеждане на гастроскопия. Гастроскопията е инвазивен метод за диагностика, при който с апарат(гастроскоп) с оптика и светлинен източник се оглежда горния стомашно чревен тракт. В нашия център се извършват над 2000 подобни процедури годишно с последно поколение апаратура от утвърдени лекари, като изследването се извършва с упойка. Взима се биопсия от участъците с променена характеристика, извършва се насочено търсене на бактерия Helicobater pylori. При пациенти с дълга експозиция на гастро-езофагеален рефлукс биха могли да се получат възпалителни промени в долната част на хранопровда, които да доведат до така наречения „Хранопровод на Барет“ който е преканцероза (предраково състояние).

Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори?

Бактерията е открита през 1983 г. от Маршал и Уорън и за първи път е описана връзката му с гастрита. По-късно е доказана връзката между Хеликобактер пилори и язвената болест. За откритието си двамата учени получавт Нобелова награда за медицина през 2006г. В Европа 50% от населението над 60 годишна възраст е носител на Хеликобактер пилори. Заразата се предава по фекално-орален механизъм. Бактерия се счита за основен причинител на язвената болест на дванадесетопръстника и стомаха, както и за MALT-лимфома на стомаха. Има различни методи за диагностика. Хистологията, която се взима по време на гастроскопията е с над 90% чувствителност. Други възможни методи за изследване са кръвен тест, фекален тест, уреен диахателен тест, бърз уреазен тест.

Какво е лечението на гастроезофагеалната рефлуксна болест?

Пациентът трябва да бъде запознат с основни правила за предотваряване на епизодите на рефлукс. Намаляването на теглото, ограничаването на тютюнопушенето и приема на алкохол са от съществено значение. Диетичният режим с избягване на пикантни и мазни храни както и кафе, шоколад и някои медикаменти, не бива да бъде подценяван. Към момента вече са широко разпространени доста медикаменти за лечение на заболяването. През последните години основно място заемат инхибиторите на протонната помпа (ИПП). Медикаментите трябва да бъдат използвани разумно и след назначение от лекар. H2-блокерите, прокинетиците и алгинатите са други медикаменти подходящи като основна или допълнителна терапия.

Препоръчваме на пациентите над 45 години, при оплаквания и алармиращи симптоми като болки, намаляване на тегло, фамилна обремененост, повръщане или кървене, незабавно да потърсят преглед от гастроентеролог.
 


В категории: Здраве


Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори