×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Багери вдигат пясъчни диги по плажовете в Бургаско, вредят ли на ивицата?


Багери вдигат пясъчни диги по плажовете в Бургаско, вредят ли на ивицата?
Подобна практика има в най-големите курорти в Италия, Испания и Франция
10 Ноември 2019, Неделя, 13:39 ч.
Автор: Давид СУКНАРОВ

Плажът в бургаския кв. „Крайморие” вече е готов да посрещне зимата

От няколко години в общественото пространство тече дебат дали пясъчните диги, които се вдигат по плажовете след края на сезона, вредят на ивицата.

Все повече концесионери се опитват да бъдат подготвени за суровата зима, заради която част от плажовете им може да бъдат „изядени” до следващото лято.

Флагман.БГ се свърза със стопанина на плажа в бургаския кв. „Крайморие” Николай Димитров, който се занимава повече от 20 години с управлението на плажове и е един от първите у нас, които започнал да използва този метод за укрепване.

„Това вече се е превърнало в световна практика. Използва се в най-големите курорти на Франция, Италия и Испания. В никакъв случай пясъчните диги не увреждат плажовете, а дори напротив. Друг е въпросът, че всеки прави тази технология по различен начин. Например, аз следя метеорологичната обстановка и всеки път, когато морето изхвърля пясък, от прибоя изтеглям натрупалия се в най-задната част от плажа. Събирам го и когато се извие буря и морето отнеме пясък от брега, трупам този, които съм събрал отзад”, обяснява Николай Димитров.

С тази огромна машина се събира пясъкът в Крайморие 

Други концесионери взимат пясък директно от плажа, но според Димитров поговорката, че „морето си го взима, но после го връща” не била много правилна, тъй като не се знае дали пясъкът ще бъде изхвърлен от вълните на същия плаж.

Събраният пясък, който ще се използва за укрепване на ивицата в Крайморие 

„По този начин някой може да се изненада, че след зимните месеци плажът му е леко намалял. По договор, ние концесионерите, нямаме ангажимент целогодишно да се грижим за плажа си, но мисля, че трябва да опитваме да задържим площта, която сме наели, защото цените няма да паднат, ако останем с по-малък плаж след буря”, категоричен е Димитров.

Брегът на Северния плаж в Бургас също е опасан от диги 

На повечето големи плажове в Бургаско вече са изградени въпросните диги, въпреки че времето все още не се е „разлютило”. При кого защитата ще бъде най-ефикасна ще стана ясно пролетта, когато ще започне и усилената подготовка за летния сезон.


В категории: Бургас


Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
15
Коментара по темата
15.
До 13
11.11.2019 19:38:40
1
7
Само тука във България тези така наречени “зелени” като вас се изказват толкова Първобитно и зад скритото им обяснение за природа се вижда и прозира желанието да се направят на “интересни” и за някой лев под масата!!! Какви “ландшафти” бе другарю,след като във Цял свят това е ПРАКТИКА от над 30 години!!! Да Не ти обяснявам,че във САЩ при най малки съмнения за ураганни ветрове такива диги се правят от властите и държавата!!! Айде стига сте се правили на прекалено компетентни,аман от Вас и вашите “нравоучения” затова и във Зимните курорти Не могат да работят нормално и хората отиват във Австрия и Други курорти-там да Не би да пречат на някой лифтовете?????
14.
Варна
11.11.2019 12:14:59
1
2
Плажовете се запазват и увеличават с каменни буни, които в Бургас така и не бяха довършени. Има някакви остатъци само.
13.
Кой разрешава
11.11.2019 11:48:12
7
6
подобно безумие? По силата на какъв закон някой, който НЕ Е СОБСТВЕНИК, придобива право да оре там, където не се сее! Това си е екологично нарушение, промяна на целостта на крайбрежния ландшафт и абсолютно невежествено и престъпно отношение към природата, която и без това от подобно примитивно меркантилно мислене намалява и се обезобразява с всяка изминала година! Но това е мисленето на елементарни и материални хора, които са оставени на самотек, достигайки до пълна самозабрава и самовъзвеличаване!
12.
Аман
11.11.2019 09:22:09
6
6
Алоооо кмете, морето не е нивата на село.....
11.
До 9
11.11.2019 08:14:00
2
6
В Слънчев бряг пясъка се натрупва, заради новото пристанище на Диневи в Свети Влас. Теченията се промениха. В близкото бъдеще пясъчната ивица ще е права линия от Влас до Несебър, а ако не се вземат мерки този залив ще е е пясъчна пустиня, а хотелите сега ще се окажат на 4та линия. Жалко, че си унищожаваме най-големия курорт.
А в Бургас като разорът северния плаж и морето хвърля пясъка до вълнолома срещу хотел "Приморец" , а пясъчната ивица от солниците до моста изтънява с всяка година. Разорания пясък морето по-лесно го взима и го носи с течението, но малоумниците в общината, дават глупави разрешения напишман меринджей. Амо какво разбират селяни пришълци от море.
10.
Чоча
11.11.2019 08:08:31
3
4
Каква Италия ,каква Испания извънземни като пишете такива статий поне си проверете информацията никой не пипа пясъка .
Хората правят буни от камъни и следват естеатвения път на природата да направи своето ама Ганйо е намерил по евтино решение
9.
В Слънчев бряг
10.11.2019 17:58:39
4
13
от 5-6 години се правят диги,като се взема пюсък от прибоя и плажната ивица реално е нарастнала в ширина от2-3 метра!Много ефективно решение!Все пак не навсякъде по света има такъв чудесен пясък,в много курорти пляжната ивица е от камъчета,без пясък дори!Браво и на Бургас!
8.
СИСО
10.11.2019 16:19:32
2
12
Чета коментарите и повечето са от комплексирани небъдници които не могат и два лева сами да извадят инак акъл тръгнали да леят.
7.
До 6
10.11.2019 16:16:49
2
15
Утрепка е на майка ти сина и.А мангал на баща ти сина му,комплексиран свирчо.
6.
 كتائب الشهيد عز الدين القسام‎
10.11.2019 15:56:36
17
2
Nqkva otrepka harchi nafta da mesti pqsak toz cherveniq mangal maistora na digite li e
5.
четворката
10.11.2019 15:22:06
3
11
Много си тъп знаеш ли??? Е сега ти обясниха тея работи,ама ти си знаеш по принцип.
4.
Тъй тъй
10.11.2019 15:19:54
12
8
Скатавате го да не го налазят еколозите,обяснявайте ги тея работи бе...
3.
Бг
10.11.2019 15:02:29
13
13
В Италия и Испания правят вълноломи от камъни така че да не пречат на никой но в Бургас на кмета екипа е само от некъдърници
2.
Динамо
10.11.2019 14:27:04
2
10
Това е практика във най големите морски курорти в света.
Виждал съм го със собствените си очи във Италия и Франция.
1.
стойчо
10.11.2019 14:08:20
11
22
Определено това момче знае какво прави и то се вижда от всички.Друг е въпросът че са рядко такива стопани по нашите плажове.Ходя всяка година във КРАЙМОРИЕ на плаж и със невъоръжено око се вижда че нещата вървят и се случват там.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори