×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Стачка затвори Лувъра в Париж
  • Задържаха гръцки кораб със седем тона кокаин
  • Годишната инфлация в България през ноември е била 5,2%
  • Стресът на работното място е причина за над 40% от депресиите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Огласиха какво е открито в леговищата на белия хакер, грози го тежко наказание


Огласиха какво е открито в леговищата на белия хакер, грози го тежко наказание
Софийска градска прокуратура ръководи разследването по досъдебното производство за извършеното компютърно престъпление
17 Юли 2019, Сряда, 13:28 ч.
Автор: Флагман.БГ

При условията на неотложност под ръководството на СГП са извършени претърсвания и изземвания, назначени са технически и компютърни експертизи

Софийска градска прокуратура повдигна обвинение на 20-годишния мъж, задържан за хакерската атака срещу НАП. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратура на Република България. Софийска градска прокуратура ръководи разследването по досъдебното производство за извършеното компютърно престъпление във връзка с копирана и разпространена в публичното пространство информация за български граждани и търговски дружества от масивите на НАП, пише Блиц.

Досъдебно производство е започнало с първото действие по разследването – разпит на свидетел, извършен при условията на неотложност и като единствена възможност за събиране и запазване на доказателства от разследващ полицай при ГДБОП.

Разследването е стартирало след извършени спешни оперативно издирвателни мероприятия от служители на отдел „Киберпрестъпност“ в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ – МВР.

В хода на тези действия и със съдействието на „Информационно обслужване“ АД е установено, че файлът, който е изпратен до медиите и съществува в интернет пространството съдържа данни за над 5 000 000 български и чужди граждани и търговски дружества, в това число три имена, ЕГН на български граждани, имена и ЕИК на търговци, данъчна и осигурителна информация по подадени годишни декларации получени в НАП от други институции в България по международния обмен на информация в информационната система VAT REFUND, ползвана от НАП, съхранявана в сървър на НАП и др.

Установено е, че в един от файловете са налични данни, идентифициращи наименованието на конкретна компютърна конфигурация, уникално потребителско име, дата, час и софтуерно приложение, послужило за прочитането на файла. В резултат на оперативно-издирвателни мероприятия и компютърно-разузнавателни действия е установено, че потребителското име се ползва от К. Б. – на 20 години от гр. Пловдив.  

На 16 юли 2019 г. служители на ГДБОП се установили, че К.Б. се намира на работа в офис на фирма в гр. София, където е задържан за срок от 24 часа по ЗМВР.

Същият е експерт по киберсигурност и се занимава с тестове и одит на информационни системи. 

Действията на К.Б. нямат връзка с дейността на фирмата, в която работи. При условията на неотложност под ръководството на СГП са извършени претърсвания и изземвания в офиса на фирмата, където е открит К. Б., както и в дома му в гр. София и в гр. Пловдив. При тези действия са иззети компютърни конфигурации,хард дискове, флаш памети и 2 бр. мобилни телефони. Назначени са технически и компютърни експертизи, разпитват се свидетели.  

Събраните до момента доказателства са оценени от СГП като достатъчни, за да обосноват привличането на К. Б. към наказателна отговорност за престъпление по чл. 319 б, ал.5, т.2, вр. с ал.1 от Наказателния кодекс.  

Днес К. Б. е обвинен в това, че от неустановена дата до 15 юли 2019 г. в гр. София неправомерно копирал компютърни данни от сървър на НАП, като деянието представлява немаловажен случай и е извършено срещу информационна система, която е част от критичната инфраструктура, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от пет до осем години и глоба до десет хиляди лева.  Софийска градска прокуратура е разпоредила задържането на К. Б. за срок до 72 часа.

 


В категории: Крими


3
Коментара
Флагман.БГ Кампанията „Не сте сами“ вече има и сайт Кампанията „Не сте сами“ вече има и сайт 15/12/2025, Понеделник 11:50 1
3
Коментара по темата
3.
XX
17.07.2019 16:47:54
0
0
а нап ще плати ли глоба по gdrp?
2.
Щарения хакер
17.07.2019 16:22:38
0
10
Айде хванали не хванали ,не затривайте таланта на момчето -не вдигайте много шум ами го назначете на работа да направи сайта на Нап непробиваем .Щото малоумниците на които е платено не са си свършили работата.Не похабявайте таланта на момчето с цирк по съдебни дела.
1.
Черния хакер
17.07.2019 14:33:51
2
20
Едва ли някой хакер поставил си за цел да хакне държавна институция би се оставил да бъде проследен и открит в действителност. Вие представа си нямате какво е да си хакер в истинският смисъл на думата а не журналистически съчинения по темата.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Слави Трифонов атакува социолозите, заради ниски прогнози за ИТН: Или сте некадърници, или сте манипулатори Слави Трифонов атакува социолозите, заради ниски прогнози за ИТН: Или сте некадърници, или сте манипулатори Лидерът на ИТН обвини агенция  „Маркет ЛИНКС "  в некомпетентност или манипулация и настоя журналистите да отразят позицията му така, както отразяват социологическите данни Инфлацията в България през ноември 2025 г. достига 5,2% на годишна база Инфлацията в България през ноември 2025 г. достига 5,2% на годишна база Индексът на потребителските цени сочи леко повишение спрямо предходния месец, докато хармонизираният индекс показва по-ниски стойности и подчертава ценова стабилност спрямо критериите за еврозоната Числото 15 събужда Божествената любов в живота на 4 зодии Числото 15 събужда Божествената любов в живота на 4 зодии Близнаците ще разберат, че тяхната многопластовост не е слабост, а дар. Числото 15 ще ги насърчи да бъдат по-нежни към себе си Покупката на жилище в София изисква близо 10 годишни заплати - имотите стават все по-недостъпни Покупката на жилище в София изисква близо 10 годишни заплати - имотите стават все по-недостъпни Цените на имотите изпреварват ръста на доходите, а силното търсене и ограниченото предлагане поддържат пазара в полза на продавачите Капките се завръщат през пролетта, водещи пак са Геро и Рачков Капките се завръщат през пролетта, водещи пак са Геро и Рачков Нова телевизия залага отново на хитовото шоу за имитации, след като претърпя  провал на два нови риалити проекта Украинец загина след удар в мантинела и пропадане в канавка на магистралата Украинец загина след удар в мантинела и пропадане в канавка на магистралата Мъжът е загубил контрол над  автомобила Румен Радев подкрепи ПП-ДБ за сваляне на охраната на Пеевски и 100% машинно гласуване Румен Радев подкрепи ПП-ДБ за сваляне на охраната на Пеевски и 100% машинно гласуване Не искам по никакъв начин да превръщаме тези консултации в предизборна кампания. Ако някой ден се стигне до такъв момент, съм казал, че ще ви уведомя, каза държавният глава Закупуването на нов концертен роял обединява Бургас Закупуването на нов концертен роял обединява Бургас Бивши и настоящи възпитаници на училището излизат на сцената на 16 януари, за да подкрепят закупуването на професионален концертен роял Кампанията „Не сте сами“ вече има и сайт Кампанията „Не сте сами“ вече има и сайт Интернет порталът съдържа важна информация за рисковете от наркотиците и хазартната зависимост ПП-ДБ е на консултации при президента ПП-ДБ е на консултации при президента Дотук се стигна след като правителството подаде оставка
Естония започна изграждането на бункери по границата с Русия Естония започна изграждането на бункери по границата с Русия Първите стоманобетонни бункери се монтират в югоизточната част на страната,  до края на 2025 г. се планира изграждането на общо 28 от общо 600 съоръжения Гръцки кораб с близо 7 тона кокаин е задържан в Атлантическия океан Гръцки кораб с близо 7 тона кокаин е задържан в Атлантическия океан Плавателният съд е тръгнал от Солун за Латинска Америка, операцията е проведена със съдействието на САЩ и Франция Най-малко 21 загинали при внезапни наводнения в Мароко след проливни дъждове Най-малко 21 загинали при внезапни наводнения в Мароко след проливни дъждове Силни гръмотевични бури удариха провинция Сафи, десетки домове са под вода, има ранени Поредна руска тенисистка смени гражданството си Поредна руска тенисистка смени гражданството си Полина Кудерметова ще играе за Узбекистан Найджъл Фараж ще съкрати 68 000 държавни служители, у нас темата продължава да е табу Найджъл Фараж ще съкрати 68 000 държавни служители, у нас темата продължава да е табу Той предлага система, в която заслугите, резултатите и ефективността ще имат значение  Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Израелският премиер направи остро изявление след смъртоносна стрелба срещу евреи в Сидни Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век В момента тази страна има две панди, взети под наем от Китай Австралия обяви национален траур след стрелбата в Сидни Австралия обяви национален траур след стрелбата в Сидни "Злото се развихри на плажа Бонди по начин, който надхвърля всяко въображение", каза министър-председателят Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко Катастрофата стана преди 17 години Откриха паметник на Левски в Италия Откриха паметник на Левски в Италия На вълнуваща церемония на площад „Сан Паоло“ в италианския град Монца бе открит барелеф на Васил Левски
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Купих си автомобил, от тези, които сами се управляват!
- Е къде е?
- Де да я знам. Замина някъде сам.
Виц на деня Виц на деня - От всичките ми съученици само Жорето остана в България.
- Браво на момчето, патриот! С какво се занимава?
- В затвора е...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Само у нас, притичвайки на червен светофар, може да те блъсне насрещен пешеходец!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори