Финансов експерт: Инвеститорите бягат заради корупцията и съдебната система (ВИДЕО)
Нашата минимална работна заплата миналата година е 235 евро, а стандартът на покупателната способност е 580 евро, заяви Мика Зайкова
30 Август 2018, Четвъртък, 03:15 ч.
Най-важният проблем е, че хората не са сигурни за парите си, каза Мика Зайкова
Тоталният срив на преките чуждестранни инвестиции се дължи на корупцията и нереформираната съдебна система. Инвеститорите бягат, защото не са сигурни за парите си и това е най-големият проблем, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия финансовият експерт Мика Зайкова.
„Неработещата съдебна система, регулационните режими, високите такси ги отблъскват. Хората идват с парите си, но при тази система не са сигурни, че ако възникне проблем, ще могат да го решат“, добави тя.
Зайкова влезе в студиото с икономическият експерт Стоян Панчев, за да коментират данните, според които България остава най-бедната, но и най-евтината страна в Европейския съюз. Стопанската камера обяви, че от 2007 до 2017 г. има тотален срив на преките чуждестранни инвестиции.
„Те са онзи мотор, който би трябвало да въведе в нашия реален сектор и в услугите, стоки с високо добавена стойност, от които да печелим", каза Мика Зайкова. Тя допълни, че имаме отрицателен търговски баланс и понижение на ръста на БВП.
Според Панчев скандалите и проблемите с икономическото ни състояние отблъсква чуждестранните инвеститори.
„Нашата минимална работна заплата миналата година е 235 евро, а стандартът на покупателната способност е 580 евро. Това е показател за положението ни”, допълни Зайкова.
Според Стоян Панчев проблемът е, че заплатите и доходите растат, но не достатъчно бързо, както при другите държави, които имат свободна икономика. Затова реално не можем да ги догоним.
В категории:
Бизнес
Рецепта без преглед и по-лесна смяна на личния лекар от нова година
Асен Златев е оптимист за българските щанги
АПС: Искането за имунитета на Илхан Кючюк е политически натиск
Русия узаконява изземането на жилища в окупирана Украйна
Ще отиде ли Пеевски при Радев?
Бордо маникюрът е признак за елегантна визия при дамите
Какви са цените на имотите в България, растат ли?
Доналд Тръмп съди Би Би Си за $10 милиарда заради манипулирана реч
Обирджия на Донарума се самоуби в затвора след натиск от тартор на бандата
На 16 декември църквата почита Свети Агей и мъченик Марин – ето какво да не правите днес
Ограничения и ремонти по пътищата в страната: особено внимание за водачите в Бургаска област
Джордж Клуни се отказва от сцените с целувки във филмите си

А вие какво сте направили за България и за да се и учете да бъдете най добър в света?
Още през 1989 Тодор Живков преди да го свалят каза че трябва капитал да може да върви хоризонтално и вертикално.
Какво искаше да каже.
Че иска свободен пазар.
Те го свалиха на същото заседание.
Да некадърник беше но осъзнаваше икономическите промени.
Една промяна беше че Русия беше банкрут.
И искаше да ни изнудва за пазарни цени (тоест да ни убие) като ни спря нефта.
Чуждите инвестиции са пари. Това значи капитал нагоре надолу. Хората убиват за да идват инвеститори. В Монако дават жителство само ако донесеш 10 милиона в банката.
Щатите веднага ще ти дадат виза ако донесеш 5-6 милиона. Такава е конкуренцията.
И тук виждам коментари които са абсурд.
Че чужди инвестиции значели смърт.
Хахаха. Айде иди ми намери по добре зареден магазин от Билата.
Еди ми намери по добро кафе от Starbucks.
Иди ми намери по хубави компютри от Apple.
Искаме всички инвеститори в България ВЕДНАГА!!!!!