Оглушаваме и от цигарите
29 Март 2018, Четвъртък, 23:36 ч.
Източник: ретро.бгСписъкът на рисковете, които тютюнопушенето поражда, се увеличава с всяко следващо изследване. Нови данни свързват цигарите с повишен риск от загуба на слуха според проучване на повече от 50 000 участници, наблюдавани в продължение на 8 години от екип на Националния център на Япония за обществено здраве и медицина.
Изследователите са анализирали резултатите от аудиотестове за чувствителността на слуха и въпросник за начина на живот, свързан със здравето, който всеки от доброволците в проучването е попълнил. Участниците били подбрани сред непушачи и настоящи и бивши пушачи, които допълнително били разделени в групи според броя на цигарите на ден и продължителността на отказване от навика.
Дори и след коригиране на утежняващите фактори (като излагането на шум при работа например) изследователите отбелязват повишен риск от загуба на слуха от настоящите пушачи в сравнение с хората, които никога не са палили. Връзката между пушенето и недочуването била по-изразена за високочестотните звуци. Вероятността за намаляване на слуха за всички тонове обаче нараствала с броя на цигарите и количеството никотин. Единствената хубава новина от научния проект е, че рискът от намален слух намалява до 5 г. след отказване от тютюнопушенето.
В категории:
Здраве
КЗП затвори заведение в Бургас
Отличиха най-добрите във втория творчески конкурс в Несебър
Два медала за СК „Бушидо“ на държавните първенства по карате в Несебър
Орбан: ЕС няма пари, но тегли милиарди за Украйна
Държавата и бизнесът синхронизират действията си за успешен летен туристически сезон
Годеницата на Рачков ще дава съвети в предаването на Гала
Вдигат лимита за плащането в кеш - рай за сивата икономика
Програма за очаквания пролетен древнобългарски обичай „Лазаруване“ в Поморие
Автомобил с българска регистрация се вряза в кафене в Атина
По каква схема държавата ще помага на 1,3 млн. българи за горивата
Ивка Бейбе призна: "Имах връзка с жена. Две години."
Магнитни бури ни мъчат до края на март, натоварват организма и технологиите
