87-годишен мъж направи кола, която се движи само от два акумулатора
16 Декември 2017, Събота, 16:05 ч.
Това е количка, която не замърсява околната среда, каза създателят на първият български автомобил, който се движи без гориво
87-годишен мъж от видинското село Гюргич направи кола, която се движи само от два акумулатора. За материали не са му трябвали повече от 700 лева. А на автомобила не му трябват дори гориво, за да върви.
На 87 години и с едно единствено оплакване, че понякога не го слушат краката.
„Тежи ми, като премина определено разстояние спирам да си поема въздух, да си починат краката и пак тръгвам”, разказва Тодор Тодоров.
И за да не се уморява решил, че трябва да си направи кола. Едноместна, но с покрив, за да не го вали и да не му пече на главата.
„Това е количка, която не замърсява околната среда”, добавя Тодор.
Тя е направена от стара инвалидна количка, която дядо Тодор ремонтирал. Външният дизайн също е негов, сложил за удобство дървена пейка и малко стари черги. И се движи само на два акумулатора от 12 волта, които се зареждат с ток.
Курсовете ги прави из селото. Пътува до центъра да си вземе храна и хляб, за пенсията и обратно до вкъщи. И е атракция за цялото село. Тодор има само книжка за мотоциклет. Но за новата му кола в категоричен, че не му трябва документ, защото бил на инвалидна количка.
Той се надява някой да хареса неговото изобретение, за да се произвежда и за други хора.
В категории:
Животът
Сигнал до Флагман.бг: Неравни алеи и отворени шахти застрашават пешеходците край Парк "Езеро", вземете мерки
Разследващите за убийството на Георги Кузев откриха видео с друг брутален побой в Пловдив
18-годишна обърна Ауди по таван край Русокастро, две млади жени пострадаха
Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала
ГДБОП вече може да разпорежда премахване на терористично съдържание онлайн
11/08/2026, Вторник 16:56
1
Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им
Реактивна струя от самолет повлече 52-годишна туристка на Скиатос, тя е с тежка травма
Проф. Касчиев предупреди: Още 30 см спад на Дунав и АЕЦ Козлодуй трябва да спре
Башар Асад е осъден на смърт
Крадци атакуват туристи край морето: Чанта с три телефона изчезна от шезлонг,
Опасна мода сред тийнейджърите: Ловът на педофили се превръща в оправдание за насилие
Икономическият растеж на България през 2026 г.: Влизане в еврозоната, предизвикателства и прогнози
