Статистически доказано: Софиянци живеят по-добре от средния европеец!
07 Октомври 2017, Събота, 14:48 ч.
Източник: blitz.bgХората в София имат по-добър стандарт на живот от средноевропейския, твърдят от Института за пазарна икономика (И.П.И), позовавайки се на актуални регионални данни на Евростат за 2015 година. От друга страна хората в най-бедните области у нас - Силистра, Сливен и Перник, разполагат с 23% от средното благосъстояние за Европейския съюз (ЕС). Заключението е направено след отчитане на Брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението от средния за съюза, изчислен чрез стандарта за покупателната способност.
Последният показва колко единици пари са нужни за закупуването на еднакво количество стоки и услуги в различните страни. Последните изчисления на Евростат сочат, че БВП на глава от населението в столицата е 102% от средния за страните членки.
"Тук трябва да се отбележи, че София вече е била тук, т.е. нейните граждани са имали по-високо благосъстояние от средноевропейския гражданин и преди. Това се е случило за първи път през 2009 година благодарение на бума на икономиката до 2008 години и инерцията в София и други части на страната през следващите 1-2 години", припомнят от И.П.И.
Тогава БВП на глава от населението в българската столица се равнява на 103% от средното за държавите членки. През следващата година показателят достига пика си от 109 на сто.
В категории:
Животът
Кафето намалява стреса
Хамилтън се разрева заради Арсенал
Евакуират Рики Мартин на Балканите
Прокурорският син заловен от ГДБОП
Кои зодии са най-добри приятели - астрологичен гид
Летни десерти без печене - лесни идеи
Българка пощури полицията в Австрия и Германия
Огромен екшън в София, цял отбор ченгета задържа Марто Боксьора
Домашен хляб - лесни стъпки за пухкав резултат
Щастлив период за една зодия в края на май
22/05/2026, Петък 19:00
0
Гуардиола с последни думи като мениджър на Ман Сити
22/05/2026, Петък 18:30
0
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
