×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Животът на Георги е истински ад, не е излизал от дома си 18 месеца


10 Септември 2017, Неделя, 14:47 ч.

Георги Гагаузов е с множествена склероза от шест години. С  телково решение му е определена 100% инвалидност, с чужда помощ.

Мъжът не може да става от леглото сам, а за да излезе от дома си, на помощ идва екип на Пожарна безопасност и защита на населението-за да го пренесе до пътя, заради многото стълби, които водят  към къщата им. Семейството живее на втория етаж в триетажна къща в смолянския квартал „Устово".

Мъжът не е излизал от дома си  от година и половина. Излиза само когато трябва да влезе в болница или да му се направят изследвания. Семейството няма средства да осигури специално съоръжение, с което Георги да може да излиза. 

За него се грижи съпругата му Габриела. Тя е назначена по програма на Община Смолян за асистент на Георги, за два часа на ден. За тези два часа жената получава 162 лв., а с пенсията и добавката за чужда помощ на Георги, месечният бюджет на семейството възлиза на 420 лв.

По думите на съпругата, тези два часа са крайно недостатъчни.

Комисията, тя си свършва работата и за съжаление нещата спират до там.  От там насетне започва едно ходене по мъките, защото няма институция в България, която след телково решение, да назначава личен асистент. Сега сме по програма, от миналата година ноември месец, която е за година и половина. 45 часа за целия месец, за което на мен ми се плаща 162 лв. Задължението, което имам, е да описвам тези два часа в тетрадка", разказва Габриела.

Тъй като по програмата има много потребители на услугата, от общината обясняват, че часовете са недостатъчни. Георги вече е изгубил вяра, но съпругата му смята, че ако се направи законодателна промяна, нещата ще тръгнат към по-добро. В подобна ситуация на тяхната са още много други семейства.

Да се промени закона, защото когато излезе това телково решение, да има институция, която да назначава лични асистенти на 8-часов работен ден, защото в крайна сметка този личен асистент остава 24 часа с този човек. И да има едно добро възнаграждение, защото както има хора, които са на работа и ако трябва да остане някой от семейството, за да го гледа и този човек получава по-голямо заплащане, естествено че няма да си остави работата, за да остане вкъщи да си гледа инвалида", каза Габриела.

Освен това, тези два часа, на които жената е назначена, не се считат за стаж за пенсия. Другото неудобство за хората в подобно положение, е непрекъснатото подаване на документи, когато свършва една програма и започва някоя друга.

Източник: 24smolian.com



В категории: Бургас


1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
И.В.
11.09.2017 07:36:33
0
0
Аз Ко да кажа за баба ми 5та година баща ми отива вдига я от леглото на един футьойл за 2 часа седнала само и после пак на леглото сама не може да яде,къпе, даже лигите и бги бърше дядо ми. На лекар ходи само на ТЕЛК комисия и тогава вижда други хора освен. Баща ми дядоми и внуците които отиваме там.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тъмната страна на изкуствения интелект: Ненаситният консуматор на ресурси Тъмната страна на изкуствения интелект: Ненаситният консуматор на ресурси ChatGPT се нуждае от 3,617 NVIDIA HGX A100 сървъра, с над 28,936 графичи процесора (GPUs), за да работи - около 564 MWh на ден LUNAR оставя без дъх Царево тази вечер, слиза на юг в следващите три нощи (ОБНОВЕНА) LUNAR оставя без дъх Царево тази вечер, слиза на юг в следващите три нощи (ОБНОВЕНА) Иновативният фестивал гостува на Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец от 1 до 4 август,  с различни 3D визуализации на върха на вълните и проекции по сградите Победителката в "Ергенът" Адриана се пробва в музиката (ВИДЕО) Победителката в "Ергенът" Адриана се пробва в музиката (ВИДЕО) Велчева има талант в пеенето Златно правило - колко време трябва да ни отнема ходенето по малка нужда Златно правило - колко време трябва да ни отнема ходенето по малка нужда 21 секунди е прието за най-нормално Как да се отървем от паяците у дома Как да се отървем от паяците у дома Пускайте прахосмукачка редовно, особено в ъглите и зад мебелите "Тракия" е временно затворена в посока Бургас, моторист загина при зловещ сблъсък "Тракия" е временно затворена в посока Бургас, моторист загина при зловещ сблъсък Във фаталната катастрофа участваха млади шофьори Смъртта на Людмила Живкова и сина й може би е свързана с проклятието на Бастет Смъртта на Людмила Живкова и сина й може би е свързана с проклятието на Бастет Светлите сили разрушават матрицата на рептилите, казва уфологът. Според него много от пожарите са запалени от обсебени хора, управлявани от нисшите астрали За какво служи малкото копче на предпазния колан За какво служи малкото копче на предпазния колан Основната функция на това интересно дизайнерско решение е доста полезна Страшно задръстване на пътя Бургас-Созопол Страшно задръстване на пътя Бургас-Созопол "Колеги и колежки, това е в посока Бургас", споделя притеснен гражданин за тапата Живеят ли децата в СПИ "Христо Ботев" като в дом на ужасите? МОН се разграничи категорично от позицията на омбудсмана Живеят ли децата в СПИ "Христо Ботев" като в дом на ужасите? МОН се разграничи категорично от позицията на омбудсмана "Снимките (с мизерни условия) отразяват моментно състояние на част от сградата, която не се използва", уточняват от министерството
Тръмп нареди две ядрени подводници да бъдат преместени в близост до Русия, причината са думи на Медведев Тръмп нареди две ядрени подводници да бъдат преместени в близост до Русия, причината са думи на Медведев В Белия дом и Кремъл са на тръни Зевзек попадна насаме с актриса от филми за възрастни и много голи мъже, шашна ги с реакцията си Зевзек попадна насаме с актриса от филми за възрастни и много голи мъже, шашна ги с реакцията си Шегаджията им се подиграл сериозно, юноша пък опитал да се възползва от Бони на промоция Модел със смущаващо признание: Отказах да правя секс с баскетболна звезда и охраната му се отнесе лошо с мен Модел със смущаващо признание: Отказах да правя секс с баскетболна звезда и охраната му се отнесе лошо с мен Тя твърди, че е изоставена на остров Продават на търг светлинния меч на Дарт Вейдър, цената се очаква да е огромна Продават на търг светлинния меч на Дарт Вейдър, цената се очаква да е огромна Ценният артикул предизвиква голям интерес, наддаването ще е голямо Майка уби сина си, насече тялото му с брадва и го е укри в бидон Майка уби сина си, насече тялото му с брадва и го е укри в бидон Трагедия в Италия Тигър уби работник в зоопарк в чужбина Тигър уби работник в зоопарк в чужбина Починалият бе ръководител Разкриха последното желание на трагично загиналата Лаура Далмайер Разкриха последното желание на трагично загиналата Лаура Далмайер Тя не е искала тялото й да бъде местено при фатален инцидент в планината Не е за вярване каква заплата получава Осимен в Турция Не е за вярване каква заплата получава Осимен в Турция Галатасарай позлати централния нападател Путин отговори на ултиматума на Тръмп с намек за „Орешник“ Путин отговори на ултиматума на Тръмп с намек за „Орешник“ Ако Киев не е готов за преговори, Москва ще чака, каза той В зоопарк разстреляха 12 здрави маймуни и дадоха труповете за храна на хищници В зоопарк разстреляха 12 здрави маймуни и дадоха труповете за храна на хищници Драма в Германия
Велислава ДЕЛЧЕВА, новият омбудсман: Велислава ДЕЛЧЕВА, новият омбудсман: Виц на деня Виц на деня - Какъв е некадърният доктор?
- Този, който сам си купува уискито...
Виц на деня Виц на деня Мъжът пие едно, две, три, па забрави.
Жената пие едно, две, три, па като се сети...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жената е като дявола. Няма да ти даде тялото си, докато не ти вземе душата!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори