Увеличиха учителските заплати, решението влиза в сила от 1-и септември
09 Август 2017, Сряда, 12:09 ч.
Източник: пик.бгПовишението е с 15 %
Министерство на образованието и науката обяви минималните работни заплати в училищното образование от 1-и септември 2017 г. С решение на управляващите от следващия месец педагогическите специалисти ще взимат с 15% повече.
Това става ясно от проект за изменение на Наредба №4 за нормиране и заплащане на труда. Проектът е обсъден и одобрен от социалните партньори в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, уточняват от МОН.
Минималното възнаграждение на училищен директор от 1-и септември вече ще е 950 лв., а на заместник-директорите – 887 лв. Минималната заплата за главен учител ще е 836 лв., а за старши учител – 792 лв.
Учителите, възпитателите, логопедите, психолозите, педагогическите съветници, корепетиторите, хореографите, треньорите по вид спорт, рехабилитаторите на слуха и говора, ръководителите на направление ИКТ ще получават заплати, които започват от 760 лв.
Освен това, във връзка с амбициите на управляващите, да стартират специални междуинституционални мерки по задържане и обхващане на деца и ученици в задължителната предучилищна и училищна възраст, се въвеждат и две нови допълнителни трудови възнаграждения за педагозите.
От 1-и януари 2018 г., 4% към заплатата ще получават учителите, които участват в съвместните екипи за обхващане и задържане на ученици, които не желаят да получат образование в задължителната предучилищна и училищна възраст, както и учителите, които провеждат допълнително обучение на учениците, които не са усвоили учебната програма, както и на деца, които не владеят български език.
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова
Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата
Киър Стармър подаде оставка след едва 23 месеца като премиер на Великобритания
Магия край Бургас: Делфини изнесоха приказен спектакъл пред бургазлия с джет
Млад шофьор извърши над 50 нарушения на пътя, КАТ масово наказва „тарикати“ по магистралите
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев

От главата надолу всичките даскали подражават. Натискат се на работа до 80 години, преподават повечето архаични и отдавна отречени знания, а младите и иновативни педагози са умишлено унижавани и изблъсквани в ъгъла.
За какво образование говорим? Ами то всичко е на показ ежедневно, пълна неграмотност с изключение на 1% в елитните гимназии в големите градове и ЛАМТЕНЕ за тия пусти делегирани бюджети и пишене на високи оценки само и само да има високи заплати.....
Никоя работа не е лесна и никъде не дават пари за бездействие. Вие, даскалите, хич, ама хич не се стараете. Изкарвате до обяд, вярно, на шум и като в зверилник, ама след обяд си поспивате...Пък като не ви търпят главите гюрултията, станете и вие преводачи, репортери, журналисти...Ама ако сте се кротнали в педагогиката, упражнявайте я в училище, по дяволите...
до 1
И като ги махнат кой ще дойде за такава заплата. Учител по английски ли? Като преводач ще изкарва 5 пъти повече. Учител по български? Вместо да стане репортер, журналист. Като вдигнат заплатите и направят нормални условията в училище, има шанс за млади попълнения. Но МОН работят в обратната посока, особено за второто, поне докато сме на делегирани бюджети.