×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ обявяват днес нови поръчки на оръжия за Украйна за 6 млрд. долара
  • Вдигат заплатите на военните с 30%
  • Възстановяват движението по АМ "Тракия" в платното за Бургас между 20 и 21 километър
  • Петима служебни министри се явяват на последния парламентарен контрол
  • Путин отива в Китай през май
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Поглед в миналото: Как са се появили ледниците на Земята и защо са ни?


Поглед в миналото: Как са се появили ледниците на Земята и защо са ни?
Ключови думи: ледници, история, минало
30 Юли 2017, Неделя, 14:43 ч.

Вижте какъв е бил климата на планетата ни преди близо 50 милиона години


През по-голямата част от близката геоложка история, Земята е била топла, парникова планета. Но от два милиона години насам тя е в климатична треска. Накратко, с няколко щрихи, какво представлява планетата ни преди 50 милиона години, на границата между Палеоцена и Еоцена, съответно първия и втория подпериод на епохата на Новия живот, известна като Неозой или Кайнозой. Температурата средно на планетата е с 12 до 15, 16 градуса по-висока от днешната. Океаните са топли, като според достоверни преценки на палеоклиматолозите, в широк околоекваториален пояс, температурата в повърхностните няколко десетки метри е поне 35 градуса. Много е важно следното: ако  в момента дори под Екватора, водите на дъното на океаните е само няколко градуса над нулата, тогава те са били поне 12-14 градуса.

Това е огромна складирана топлина  в сравнение с днешните количества  енергия в океаните. Според мнозина палеоклиматолози, точно топлите океани са попречили след удара на метеорита, унищожил големите мезозойски влечуги, Земята да се превърне в снежна топка за няколко милиона години.  Те са предотвратили реализирането на този забравен сценарий, отдавайки на атмосферата част от складираната топлина по време на няколкото години или десетилетия радиационна зима, дошла като следствие на облаците, пепелта и праха в атмосферата. 

Според тях, ако ударът се бе случил днес, навлизането в тотален ледников период (Земя-снежна топка) би било в кърпа вързано. Да се върнем в началото на дългия път към ледниковата планетарна треска. Има един главен виновник - Антарктида и следваща го свита по-дребни, но важни отрицателни герои в тази драма на 50 милиона години, пише Dir.bg. Всичко започва с отделянето на Австралия от Антарктида. Преди това конфигурацията на океанските течения поне частично е миела с топли тропически води бреговете на южния континент. След като това се случва, се образува Южното кръгово течение (ЮКТ). То блокира този достъп на топли води до Антарктика и Антарктида започва бавно, но неумолимо работата си на планетарен фризер, охлаждайки водите на световния океан, отначало тези на дъното му, заради простите физични закони - по-тежката студена вода слиза долу. Успоредно с това започва изтигането на топлия океан Тетис и редуцирането на площта му.

Дълги десетки милиони години Тетис е топлата кухня на ласкавия земен парник. Но Африка приближава западната част на Евразия, а на изток, попаднала под конвективни движения в мантията, Индия, прясно откъснала се от суперконтинента Гондвана (част от него, заедно  с бъдещите Антарктида и Австралия) с огромна скорост се е засилила към Азиатската плоча. Скоростта е голяма по геологическите стандарти и е примерно няколко пъти по-голяма от тази, с която се движат Америките или Африка. Над Източна Антарктида преди тридесетина-тридесет и пет милиона години вече колебливо, но сигурно, се изгражда леден щит. С негова помощ, леденият континент все по-ефективно охлажда световните океани.  След последен тъжен опит за размразяване в средата на Миоцена, преди петнадесетина милиона години Индия "удря" Азиатската плоча и  започва бързото издигане на Хималаите. 

Бившият велик, топъл Тетис се е превърнал в няколко пъти по-малко море, в сравнение с първоначалния топъл планетарен блян. Източната му част престава да съществува, превръщайки се в днешните територии на сушата от Китай на изток до Турция на запад. От западната част остават само тъжни останки на площ от само няколко процента  от някогашното му величие - Средиземно, Черно и Каспийско море.

Следващият етап на реквиема на топлата планета е в средата на Миоцена. Антарктика окончателно се покрива с лед. Следва да се отбележи, че Миоценът е едно много хубаво място във времето за живеене, като климатични условия. Дългият път от прекалено топлият парник до днешният лед е изминал наполовина, но все пак, ако изключим Антарктида, Земята е приятно топло място, с температури от 4 до 5-6 градуса над днешните. Климатът е достатъчно мек, а Северният океан все още няма всесезонен лед, Гренландия не е заледена. С издигането на Хималаите топлите сезонни ветрове вече нямат достъп до обширните вътрешни части на Азия, в частност Сибир.  Оттогава до днес, там през зимата започват да се образуват много студени въздушни маси, които дават своята лепта за охлаждането на  планетата. Въпреки това, на нея и трябват още над 10 милиона години, за да попадне в климатичната треска на ледниковите периоди.

Това става след като Панамският провлак затваря пътя на топлите екваториални тихоокеански води към Северния Атлантик.  Гълфстриймът е велик, но силите му са нищо, в сравнение с тези на безбрежните акватории на Тихия Океан. Гренландия замръзва и оттам до началото на първото заледяване на Севера има само крачка. Мнозина "скептици" твърдят, че въглеродният двуокис не дирижира, а е следствие на климатичните промени.  Това е вярно в много малък процент особени случаи. Факт е, че  промяната от ледник към междуледников период не се дирижира от количеството въглероден двуокис в атмосферата и студените океани разтварят по-добре този газ, намалявайки количеството му до 180 части на милион от 280 в междуледниковите периоди. 

Двуокисът е бил драйвер на климата на планетата десетки милиони години и губи тази роля едва преди около два милиона, когато вулканичната дейност не може да компенсира секвестирането му от атмосферата чрез двата основни механизма: изветрянето на скалите и биологичната фиксация. Падайки под определен минимум, ролята се поема от астрономическите фактори. Не е тук мястото да се спираме на тях - който желае, може да се поинтересува от циклите на Миланкович.  Съвсем накратко за тях: в протежение на различни периоди, между 22 000 и кръгло стотина хиляди години, наклонът на земната ос се колебае от 22 до малко  над 25 градуса, както и ексцентрицитетът на земната орбита. Много грубо и опростено казано, когато в северното полукълбо перихелият(точката на орбитата на планетата, когато тя е най-близко до Слънцето)  е по време на тамошното лято и  едновременно с това наклонът на земната ос е най-голям, то квадратен метър на 60 градуса северна ширина през лятото получава 100-120 вата на квадратен метър повече слънчева енергия и обратно.

Това е огромна разлика и именно тази разлика дирижира настъпването на заледяванията и по-кратките междуледникови периоди. Интересно е, че заледяването настъпва бавно и постепенно, примерно за няколко хиляди години, докато размразяването на ледниците става за "миг" - десетки до няколкостотин години (виж аналогията със циклите на 'Земята-снежна топка"). По време на топлата част на Миоцена, с "наследените" все още топли океани, нивата на въглеродния двуокис са били малко над днешните "антропогенни" -между 450 и 500 части на милион (в момента - между 400 и 410 части на милион), а температурите - от 4 до 6 градуса над днешните. Ако махнем "бонус топли океани", с достигането на тези нива, което ще се случи в следващите близки десетилетия, според много климатолози може да очакваме повишение на средната температура с около 3, 3.5 градуса в рамките на 70 до 100 години.  

В следващата статия ще се опитаме да отговорим на въпроса, ще успее ли човечеството да "прескочи" следващото заледяване или дори изцяло да прекъсне тази ледена серия и колко нефт, газ и въглища трябва да изгори още, за да се случи евентуално това.



В категории: Животът


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Трескава подготовка за откриването на "Флора 2024" Трескава подготовка за откриването на "Флора 2024" Не пропускайте да направите цветна обиколка на Лазаровден в Морската градина, официалното начало е от 11 в събота 4 знака, че имате нужда от спешна промяна в живота си 4 знака, че имате нужда от спешна промяна в живота си Понякога всичко, от което се нуждаем, за да се почувстваме пълноценни, е промяна на средата Имаше ли секс в „Ергенът“ Имаше ли секс в „Ергенът“ Ако нещо се е случило, то е станало, докато Валерия и Алек са били в морето 4 златни съвета как да запазите достойнството си при раздяла 4 златни съвета как да запазите достойнството си при раздяла Независимо дали раздялата ви е била приятелска или изпълнена с нараняване и предателство, прошката е от ключово значение, за да продължите напред с достойнство Зодиите, които са най-големите манипулатори, бягайте от тях Зодиите, които са най-големите манипулатори, бягайте от тях За една от тях никога не бихте предположили Рецепта за печено халуми с боровинково сладко Рецепта за печено халуми с боровинково сладко Изключително лесна, но толкова вкусна и ефектна рецепта Изхвърлете веднага тези неща от дома си - носят безпаричие Изхвърлете веднага тези неща от дома си - носят безпаричие Ето как да привлечете благополучие в живота си с помощта на фън шуй Тя беше хищната хиена на поп фолка, отказвала е 17 предложения за брак Тя беше хищната хиена на поп фолка, отказвала е 17 предложения за брак Изпълнителката Петра твърди, че 60 са новите 30 Търси се начин да омаскарят Йеротей, за да не стане митрополит, гневни са миряни Търси се начин да омаскарят Йеротей, за да не стане митрополит, гневни са миряни Назначена е ревизия, която вероятно няма да установи нищо, но ще сложи петно върху службата му в поморийския манастир Вижте какви празници предстоят в селата около Бургас Вижте какви празници предстоят в селата около Бургас Ще се провеждат великденски концерти и събори 
Макрон предупреди, че Европа не е безсмъртна Макрон предупреди, че Европа не е безсмъртна Европейският континент не инвестира достатъчно в иновации, не успява да защити промишлеността си и да засили военните и отбранителните си способности, каза френският президент Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Скъпата швейцарска марка „Baume et Mercier” блести на ръката му Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Кралят предизвика голямо безпокойство сред членовете на семейството и приятелите си, тъй като продължава да се бори с неразкрит вид онкологично заболяване Служебното правителство назначи шест нови областни управители Служебното правителство назначи шест нови областни управители Повечето от тях са свързани с ГЕРБ Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Бившата му изобщо не ги поглежда, а Танцуващият с вълци плаща на хлапе по 160 000 щ.д. В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си Заведението се намира във Верона Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Няма да може да вкарвате плодове по време на първенството Ето защо Алек гледаше Мария с такова презрение Ето защо Алек гледаше Мария с такова презрение Алек Младенов изправи на нокти Мария Чекмарьова Хотели по морето може да не отворят през лятото, никой не иска да им работи за малко пари Хотели по морето може да не отворят през лятото, никой не иска да им работи за малко пари Приетите от вчера от парламента промени в Закона за чужденците в България няма да спасят сезона Открита бе въздействащата фотоизложба „Лазари в Еркеч“ Открита бе въздействащата фотоизложба „Лазари в Еркеч“ На събитието присъства кметът на община Поморие Иван Алексиев
Делян Пеевски Делян Пеевски Кирил Петков е пудел, който драска на вратата на Борисов Виц на деня Виц на деня - Сине, тъп си като тази маса! - казва бащата и чука по масата.
- Тате, някой чука, да отворя ли?
- Остави, аз ще отворя.
Виц на деня Виц на деня В кабинета на психолога:
- Имате ли в рода си хора с психични отклонения?
- Имам един братовчед, той разрежда виното с лимонада...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог не може да следи за всеки, затова е създал съседите!


Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори