Ретро Бургазъ: Как жп линията бе премахната от плажа, за да се превърне градът в курорт
През 30-те години плажът на Бургас е бил изключително тесен, а зад него е минавала теснолинейката. Това е снимка правена на днешния централен плаж, релсите се виждат ясно
20 Март 2017, Вторник, 01:01 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Старият БургасПрез 1937 година кметът инж.Атанас Сиреков подема важната задача за благоустройството на пространството от Офицерския дансинг до Пристанището
Да се премахне жп линията, свързваща Солниците с Пристанището от бургаския плаж, за да стане Бургас не само морски, но и курортен град. Това е темата, която е вълнувала бургазлии през март 1937 година.В регионалния печат се появяват мнения на общественици и граждани, които призовават общината да разшири плажната ивица – около току-що изградения Мост и градските бани. До онзи момент линията на брега е била много крива, а освен това е имало и свлачище. Мястото за плажуване е било една няколко метра – прекалено тясно и некомфортно.
„В периода на управление на тогавашния кмет Атанас Сиреков, е изпъната плажната линия – от Казиното до днешната сграда на хотел „Приморец“. Тогава се правят и буните, които имат за цел да задържат пясъка и увеличат плажа. Премахната е и теснолинейката, която е минавала от Солниците, успоредно по целия плаж до Пристанището. Тя е била изградена по възможно най-краткия и лесен маршрут и е функционирала в този вид близо 30 години“, разказа за Флагман.бг бургаският краевед Митко Иванов.
В интервю на кмета Атанас Сиреков от март 1937 година той уточнява, че при последното си посещение в София е уредил финансиране за преместване на жп линията. Кметът отбелязва, че този район ще се развие, защото там ще се направи Морско казино, а освен това в Приморската градина ще се постави феерично осветление. Ще се постави и паваж на ул.“Богориди“ чак до Морската градина, хвали се кметът пред „Бургазки Фъръ“.
През 1937 година е извършено насипването на голяма част от пристанищната зона, която е изградена като такава. Бургас има модерен порт от началото на века, но реалното разширение в посока към днешната сграда на митницата започва през 30-те години.
Заради това и гражданин, подписан само с инициали в колонка на „Бургазки фаръ“ предлага незапълнената част от пристанището от митницата до бараките на рибната борса да се запълни с пясъка от Приморския парк – този, който всяка година се свлича към морето и прави бургаския плаж непривлекателен. Освен това да се изведе каналът за отпадните води към друго място, за да може Бургас да се превърне от морски град в курортен.
В категории:
Ретро Флагман
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция
В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче
Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“
Кола се вряза в кабинета на дентална клиника
Мениджърът Иван Иванов стана лидер на ГЕРБ в Айтос
Древен „египетски метод“ помага да заспим лесно в жегата
Kаруца блъсна 12-годишно момиче на пътя между две села край Стара Загора
Спортно училище „Юрий Гагарин“ в Бургас открива обновената си учебна сграда и модернизирано общежитие
Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа

Така малко излиза, че всичко в Бургас е станало по времето на Атанас Сиреков през 1937 г. или през 1967 г. :)