Ретро Бургазъ: Как жп линията бе премахната от плажа, за да се превърне градът в курорт
През 30-те години плажът на Бургас е бил изключително тесен, а зад него е минавала теснолинейката. Това е снимка правена на днешния централен плаж, релсите се виждат ясно
20 Март 2017, Вторник, 01:01 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Старият БургасПрез 1937 година кметът инж.Атанас Сиреков подема важната задача за благоустройството на пространството от Офицерския дансинг до Пристанището
Да се премахне жп линията, свързваща Солниците с Пристанището от бургаския плаж, за да стане Бургас не само морски, но и курортен град. Това е темата, която е вълнувала бургазлии през март 1937 година.В регионалния печат се появяват мнения на общественици и граждани, които призовават общината да разшири плажната ивица – около току-що изградения Мост и градските бани. До онзи момент линията на брега е била много крива, а освен това е имало и свлачище. Мястото за плажуване е било една няколко метра – прекалено тясно и некомфортно.
„В периода на управление на тогавашния кмет Атанас Сиреков, е изпъната плажната линия – от Казиното до днешната сграда на хотел „Приморец“. Тогава се правят и буните, които имат за цел да задържат пясъка и увеличат плажа. Премахната е и теснолинейката, която е минавала от Солниците, успоредно по целия плаж до Пристанището. Тя е била изградена по възможно най-краткия и лесен маршрут и е функционирала в този вид близо 30 години“, разказа за Флагман.бг бургаският краевед Митко Иванов.
В интервю на кмета Атанас Сиреков от март 1937 година той уточнява, че при последното си посещение в София е уредил финансиране за преместване на жп линията. Кметът отбелязва, че този район ще се развие, защото там ще се направи Морско казино, а освен това в Приморската градина ще се постави феерично осветление. Ще се постави и паваж на ул.“Богориди“ чак до Морската градина, хвали се кметът пред „Бургазки Фъръ“.
През 1937 година е извършено насипването на голяма част от пристанищната зона, която е изградена като такава. Бургас има модерен порт от началото на века, но реалното разширение в посока към днешната сграда на митницата започва през 30-те години.
Заради това и гражданин, подписан само с инициали в колонка на „Бургазки фаръ“ предлага незапълнената част от пристанището от митницата до бараките на рибната борса да се запълни с пясъка от Приморския парк – този, който всяка година се свлича към морето и прави бургаския плаж непривлекателен. Освен това да се изведе каналът за отпадните води към друго място, за да може Бургас да се превърне от морски град в курортен.
В категории:
Ретро Флагман
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците
Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина
ДАРА ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света
Айтоският стрелец Иван Георгиев спечели бронз на националния турнир - влезе във финалната шестица за състава на България
Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Проф. Ива Христова: Еболата няма да се разпространи в Европа
„Тихият убиец“ се подмладява: Ракът на дебелото черво засяга все повече българи под 50 години
„Талантино“ празнува 15-годишен юбилей с Тони Димитрова, Ники Станоев и премиера
Славия, Левски и ЦСКА се обединяват за благотворителен мач след трагедията на АМ "Тракия"
Близките на загиналите индийци на „Челопешко шосе“ крият трагедията от майката на единия
България е на 57-о място сред 69 държави в световната класация за конкурентоспособност

Така малко излиза, че всичко в Бургас е станало по времето на Атанас Сиреков през 1937 г. или през 1967 г. :)