Кметовете на Бургас и Александруполис обсъдиха проекта за електрификация на жп връзката между двата града
28 Март 2017, Сряда, 00:52 ч.
Кметовете на Бургас и Александруполис - Димитър Николов и Евангелиос Ламбакис, обсъдиха на работна среща вчера напредъка по стартиралата преди две години инициатива за модернизация и електрификация на жп връзката между двата града.
Николов информира, че от страна на българската държава вече са изпълнени голяма част от поетите ангажименти. Извършена е пълна рехабилитация, електрификация и модернизация с европейски средства на участъка Бургас - Свиленград. Част от него е удвоен, като на места отсечката позволява скорост от 160 км./ч. За оптимизиране на разстоянието, до няколко месеца предстои рехабилитация и електрификация на отсечката Нова Загора - Симеоновград, с което ще бъде финализиран ангажиментът на българската страна. Кметът на Александруполис от своя страна повтори ангажиментите, които премиерът на южната ни съседка е поел за осъществяването на инициативата.
В работната среща взеха участие областният управител Вълчо Чолаков, ръководителите на пристанищата в Бургас и Александруполис, представители на българското министерство на транспорта, членове на гръцкия научен екип, който развива проекта "Електрификация на железопътната линия Александруполис - Бургас", ректорът на университет "Демокрит" и зам.-ректорът на БСУ, директорът на УМБАЛ Бургас.
Участниците в срещата взеха решение за създаване на общ логистичен център за товари между Александруполис и Бургас, както и от и към Русия, Молдова, Азербайджан, Армения. Николов и Ламбакис се договориха да обсъдят детайлите на следваща среща, в която да вземат участие и министрите на транспорта на двете държави.
Общините Бургас и Александруполис ще кандидатстват в партньорство по оперативна програма Черно море с общ проект за създаването на нови туристически атракции.
Предстоят и съвместни инициативи между БСУ и университета "Демокрит", както и взаимодействие с университет "Асен Златаров" за създаването на медицински факултет в Бургас. Предстоят още разговори за обмен на лекари между двете университетски болници - УМБАЛ Бургас и университетска болница Александруполис.
Двамата кметове обсъдиха и идеята за общ туристически продукт, както и за скорошна среща между български и гръцки туроператори и ръководствата на летищата в Бургас и Александруполис.
В категории:
Бургас
Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже
Русе грее с 900 метра празнична светлина и нова коледна магия
Лекари без договор, пациенти без сигурност – защо бюджетът за 2026 е решаващ
Открит опасен микроорганизъм в мляко за кърмачета, изтеглят партиди от пазара
Властта се срива, Радев излиза напред
Откраднаха коледна елха от района пред училище в Радомир
Протест в Смолян срещу фотоволтаична централа: Жителите се опасяват за домовете и гората
Как евтините китайски дрехи заляха Европа
Въпросът остава: Кои са били хората, стреляли по деца в Сараево, като на сафари?
Тези хора да забравят за джинджифил, въпреки че се води суперхрана
Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост
Всички правим тази грешка: Тези ястия, стават по-здравословни, но чак на следващия ден

03.03.2017 11:17:50
В Бургас "рибата" се вмирисва откъм Инспектората. Нека г-жа Виолета Илиева да обясни защо й бяха нужни 15 години, за да освободи директора на училището в Приморско. Кому беше нужно това дълго прикриване на безобразията, които са ставали там? И защо сега не излезе с позиция по въпроса? Свалила е един директор на училище. Нека да каже ЗАЩО го е направила! Нека истината най-после да излезе наяве!