Д-р Васил Костадинов: Влязох в листата на РБ, защото искам да осигуря достъпно и гарантирано здравеопазване за всички българи

Предлагаме въвеждането на електронна карта, която да съдържа електронно направление, електронна рецепта и пълно здравно досие
27 Февруари 2017, Вторник, 01:24 ч.
Автор: Петър ПЕТРОВ, снимка: авторътПръстовият отпечатък е нещо временно, което вероятно ще отпадне, каза управителят на медицински лаборатории "ЛИНА"
Общинският съветник в Поморие д-р Васил Костадинов беше определен от множество политически наблюдатели като изненадата в бургаската листа на Реформаторския блок. Управителят на най-голямата медицинска лаборатория в областта е представител на гражданската квота и влиза на четвърта позиция сред кандидатите за депутати на реформаторите. (ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ В НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)Д-р Костадинов заяви пред Флагман.бг, че решението е изненада и за него самия. Основният му мотив да се включи в политиката е осигуряването на достъпно и гарантирано здравеопазване на хората.
„Влязох в последния момент. Това е изненада и за мен. Нямах абсолютно никакво време за мислене. Възможността за промяна в здравеопазването е налична в програмата на РБ, както и възможността за продължение на хубавите неща, които бяха реализирани при предишното управление. Българските лекари и медицински служители са едни от най-достъпните в цяла Европа и може би в целия свят. Не мога обаче да кажа същото и здравеопазването у нас”, заяви д-р Костадинов.
Управителят на медицински лаборатории „ЛИНА” уточни, че една от основните цели на Блока е създаването на втори стълб на здравно осигуряване.
„Огромните разлики между вижданията на партиите са във финансирането на здравеопазването и в това как да бъде разбит монополът на т. нар. здравна каса. В случая се предлагат реални възможности за надграждане на НЗОК с втори стълб, който да покрива всички останали застраховки и лечение, които хората биха могли да си позволят. За мен това е реален вариант, тъй като със създаването на втори здравно-осигурителен фонд с публични средства е много трудно. Има липса на средства, много малко хора се осигуряват, по-малко постъпват. Така че тази система е по-трудно реализуема”, каза д-р Васил Костадинов.
Специалистът не пропусна да засегне и доста наболялата напоследък тема за пръстовите отпечатъци в болниците.
„Пръстовите отпечатъци са свързани с някаква идея да се спре източване на касата. За мен, както и за повечето колеги, те в голяма степен се обезсмислят с въвеждането на индивидуална електронна карта, с която пациентът да се идентифицира, както е в цяла Европа. Тази карта трябва да дава и пълната информация за здравния статус на пациента, да съдържа електронно направление, електронна рецепта и пълно здравно досие. Това е вариантът, който е заложен и трябва да се реализира. До голяма степен това решава проблема и с идентификацията. Пръстовият отпечатък е нещо временно, което вероятно ще отпадне”, уточни д-р Васил Костадинов.
В категории:
Парламентарни избори 2021








Трагедия на военно летище, загина известен парашутист
30/04/2025, Сряда 12:21
0

Притеснително! Голяма част от фирмите предвиждат сериозни съкращения до месеци
30/04/2025, Сряда 12:00
0

Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25
30/04/2025, Сряда 11:41
5





Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни
30/04/2025, Сряда 11:00
0

Стана на 60 години. Ще се върне ли в България?
30/04/2025, Сряда 10:41
5

Мощна полицейска акция, има много арестувани
30/04/2025, Сряда 10:21
1

Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език
30/04/2025, Сряда 10:00
2



Айтозлия погази закона
30/04/2025, Сряда 09:33
0
Начало: 1 март 19:00
Край 20:40
Пряко по шесте медии
Какво ще е бъдещето на селата у нас
Организатор Флагман.бг