×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ставаме ли Сибир на Балканите? Вижте прогнозата на известен геофизик


Ставаме ли Сибир на Балканите? Вижте прогнозата на известен геофизик
Ключови думи: климат, българия, прогноза
17 Януари 2017, Вторник, 13:52 ч.

До 2021 ни чакат ни ледени зими и студени дъждовни лета, поясни доц. д-р Борис Комитов

Доц. д-р Борис Комитов е геофизик и астроном. Завършил е Физическия факултет на Софийския университет през 1979 г. Работи в БАН от 1979 г. в базовата обсерватория "Юрий Гагарин" на Централната лаборатория за космически изследвания в Стара Загора, както и в Института по астрономия от 1991 г. Автор е на над 90 научни и около 70 научнопопулярни статии, както и на 5 книги в областта на физиката на Слънчевата система, Слънцето и слънчево-земните връзки. През 2008 г. Центърът за малки тела в Слънчевата система именува на негово име астероид от главния пояс между Марс и Юпитер.


- Доц. Комитов, от близо 30 години научната ви работа е свързана с влиянието на слънцето и на космическите лъчи върху земния климат и настъпващите под тяхно въздействие промени. Сегашната ледена зима потвърждава прогнозата ви отпреди години за предстоящо глобално захлаждане. В ход ли е то наистина?

- Да, то е факт и ще продължи през целия XXI век, като температурните минимуми, които ще сковат Земята и в частност България, ще настъпят след средата на века. Преди това обаче ни очакват изключително студени зими в периода 2017-2021 година, които ще са съпроводени от значително хладни и с висока влажност и валежи лета. Това е естествен цикличен ход. Само за справка ще посоча, че глобално затопляне сме имали през последните 350 години досега. То не е започнало с индустриалната ера и няма нищо общо с човешката дейност и влиянието й върху климата. Преди това активността на Слънцето е била много ниска, което е довело до т.нар. Маундеров минимум в дейността на Слънцето, или "малък ледников период" на Земята. Тогава температурата на Земята е била с 1,5 градуса по-ниска, отколкото сега. Но това е като прелюдия. Причината е била ниската слънчева активност и слабият слънчев вятър, които са характерни и за сегашната дейност на Слънцето.

- Каква е причината за това?

- Относително по-студените зими се събират около минимумите на 11-годишните цикли в силата на слънчевия вятър и на слънчевата светимост. В момента е в ход 24-ият от тях. Сега имаме типичен случай на това как при прехода от максимума му, който беше през 2014 г., към минимума зимите стават по-студени. Очаквам към края на цикъла през 2019-2020 г. да имаме и други такива, дори още по-студени зими, като тези през 1954 и 1985 година. Въпреки това обаче сега по-скоро сме в период на климатична пауза. Тя ще продължи докъм 2030 г., когато 200-годишният слънчев цикъл ще навлезе в низходящ етап. Тогава ще настъпи много по-рязко захлаждане, под чийто знак ще премине и останалата част от XXI век. Неговият минимум очаквам да бъде към 2060-2070 година.

- Какво всъщност влияе върху промените на земния климат?

- Компонентите са много, но ще направим, така да се каже, едно по-ясно обобщение. Става въпрос за слънчевата активност, слънчевия вятър и галактическите космически лъчи (ГКЛ). Високото ниво на слънчевата активност усилва слънчевия вятър и намалява потока на ГКЛ, достигащи до атмосферата на Земята, и обратно - ниската слънчева активност, каквато наблюдаваме сега, води до отслабване на слънчевия вятър и усилване на ГКЛ. Последните се образуват в ядрата на галактиките, както и от неутронните и свръхновите звезди, черните дупки и др. По-високото ниво на ГКЛ обаче води до образуване на повече аерозоли в атмосферата, оттам и повече облачност и валежи. В крайна сметка това води до обратна връзка между потока на галактичните космически лъчи и температурата на Земята. С прости думи топлината на Слънцето не може да достигне до Земята.

- Това ли става в момента?

- Да, слънчевата активност е във фаза на дългосрочно понижение. Следва епоха на няколко относително слаби по мощност 11-годишни слънчеви цикли - така нареченият свръхвеков слънчев минимум. Той ще продължи няколко десетилетия. Сега сме в неговото начало. Сегашният 24-и цюрихски 11-годишен цикъл е първият от тази поредица. Както споменах, това нещо е наложено върху по-дългосрочна тенденция, също низходяща. Затова можем да очакваме, че сред следващите 3-4 зими ще има и такива, които са доста по-студени и нетипични за последните 30 години - такива, каквито ги помним. Те ще приличат на онези, при които бреговете на Черно море замръзваха.

- Тази промяна във времето има ли нещо общо с т.нар. парников ефект?

- Ефектът от парниковите газове е незначителен. По-малко от 5% от промените се дължат на въглеродния диоксид и на въглеводородите въобще. Това ще рече, че антропологичната дейност на практика е минимална в сравнение с влиянието, което ни оказват Слънцето и далечният Космос. Съотношението "природа-човек" днес, в началото на XXI век, от гледна точка на енергетичен потенциал е многократно в полза на природата. Като цяло "приносът" на човешката дейност за затоплянето на климата през последните 150 години е едва около или под 0,05 градуса, т.е. 14-15 пъти по-малко от това, което наблюдаваме.

- Защо тогава се защитава теорията за антропогенния парников ефект?

- Тази позиция се поддържа от Световната метеорологична организация със седалище в Женева. Причините за това отношение всъщност са извън сферата на науката, те са в сферата на политиката, икономиката и социалното управление. В теорията за антропогенното глобално затопляне се наливат огромни средства от институции като ООН, Световната банка, всякакви неправителствени организации. Трябва съвсем ясно и откровено да се заяви - поддържането на тази теория е един от най-важните елементи в усилията за установяване на световно управление. Всичко се дължи на естествени процеси и в последните десетилетия затоплянето беше свързано с високите нива на слънчевата активност.

Интервю на Христо Генадиев, в. България днес

В категории: Животът


Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 1
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори