×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 3170 евро за ток: Възрастно семейство от софийско село плати рекордна сметка
  • Рекорд: 54% от депутатите влизат в НС за първи път, почти всички - от „Прогресивна България”
  • Запалил се камион затруднява движението по източния обходен път на Пловдив
  • МЗ изпълни обещание към младите лекари: Създаде портал за специализанти
  • Червен и жълт код: Днес температурите падат рязко, идат дъжд, сняг и силен вятър
  • Полет от Турция за Лондон кацна извънредно в София заради скандал на борда
  • Вдигнаха близо 100 трошки в София
  • 20% намаляване на потреблението на горива отчитат бензиностанции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Борис Христов и забраните при соца – когато измисленият образ е по-силен от реалността


04 Януари 2017, Четвъртък, 01:00 ч.
Автор: Иван БАКАЛОВ
Източник: e-vestnik.bg

Някои изпитват нужда да украсяват миналото, за да застанат в красива поза. Ако кажеш, че не е вярно – ти си комунист…


По Нова година Радан Кънев даде повод пак да се подпалят страстните спорове как е било при соца, какво е било забранено, имало ли е банани и т. н. Той написа във Фейсбук как преди 30-ина години родителите му се радвали на смелостта на съседи наблизо, които по Нова година надували през уредба на балкона „Многая лета” на Борис Христов – църковна музика от „невъзращенец”. Днес това било неразбираемо за младите, „Многая лета” я пускали по телевизията.

Този статус е харесан от близо две хиляди почитатели на Радан, и споделян из Фейсбук. Но и цитиран нашироко като художествена измислица за времето на соца.



Какви са простите факти по този „казус”? Въпросният запис на Борис Христов е направен в “Св. Ал. Невски” през 1976 г., плюс нови записи през 1978 г., и е продаден на плоча на “Балкантон”

по време на соца в тираж над 500 000,

абсолютен рекорд в историята, няма друг такъв запис на конкретна музика у нас, продаден в такива количества. За всеки дом беше въпрос на чест, престиж, принадлежност към българското, да си купи плочата на Борис Христов с цъковни песнопения, в която беше въпросната „Многая лета”. Която е от руски композитор, впрочем. Борис Христов вкарва в текста България и той става като църковно-славянска молитва за нацията. Значението на този запис стремително се увеличава, става неотменна част от българското културно наследство, грамаден нематериален културен паметник.


Споменът на Радан Кънев

Още през 80-те тогавашната власт отчита като дълбоко национално и патриотично звученето на тази песен и започва да я пуска на Нова година по телевизията, след новогодишното приветствие на Тодор Живков и химна. Тя звучи и до днес на Нова година. Няма как да е било признак на смелост да си пускаш „Многая лета”, след като тя беше официализирана. А властта ухажваше Борис Христов (и по този въпрос има спор, ще стане дума).

На какво се дължи този спомен на Радан Кънев? На какво се дължи горещата подкрепа, която му оказват за този „художествен образ” множество хора от неговото и не само неговото поколение (в средата на 80-те Радан е бил 10-годишен)?

От една страна по времето на социализма имаше хора, които се страхуваха и без да има причина.

Просто страхливи хора,

които знаят по стара българска традиция, че „срещу ръжен не се рита”, че „преклонена главица сабя не я сече”, че по-добре да не се обаждаш, защото властта е силна и може да те накаже, както е ставало през 50-те години и т. н. И такива хора се ослушваха, оглеждаха по три пъти, не смееха да кажат и една дума, докато други разказваха на висок глас вицове в компании и се смееха гръмогласно. А имаше и такива, които открито критикуваха режима, или конкретни дела на властта.


Приятели и роднини посрещат Борис Христов при първото му завръщане в България 1963 г. Снимка: архив на Борис Христов

Така че наистина е възможно част от хората да са запазили такъв спомен за онова време – който го е било страх, сега ще разказва, колко е било страшно. Който не се е страхувал, разказвал е вицове, ще каже, че това са глупости.

Но, обективно погледнато, с Борис Христов нещата са документално ясни, безспорни. Никакви забрани, никаква смелост не е било да пускаш Борис Христов. Въпреки това някои вярват в казаното от Радан Кънев.

Конкретно за Борис Христов след 1989 г. започнаха измислици, че никога не му разрешили да пее в България и т. н. Напротив, канен е да пее и в операта, и във филхармонията (както свидетелства бившата й директорка Леа Коен), но е отказвал. Приел е само да направи тези записи на църковни песнопения.



Посвещение на Борис Христов към колектива на “Балкантон”. Певецът пише по стария правопис и настоява така да се публикуват думите му на плочи и др. Не обича режима в България, но той го ухажва и никога не го е забранявал



Драматизатори, подобно на Радан Кънев, след 10 ноември се стараеха да описват времето на соца в по-черни краски, за да доказват собствени несъществуващи дисидентски достойнства, че е било смелост при онзи режим да правиш едно или друго, че са били репресирани.

Някои имат нужда да го украсяват,


защото така изтъкват себе си в някаква красива поза. То е нещо като комплекс, болезнен стремеж за принадлежност – аз съм десен, аз съм за демокрация, соца е нещо ретроградно, гаден комунизъм, репресии и т. н. Непрекъснато слагат знак за равенство между сталинизма и военния комунизъм, и соца от 70-те и 80-те години, от което произтичат много недоразумения. Такива са цяла категория хора, това е сериозно явление – създаването на измислен образ за онова време, да го изкараме по-страшно.

Нещо като религиозна вяра – така е било и край. Ако възразиш, че не е вярно, ако посочваш свидетелства, не помага. Изграденият идеологически образ в съзнанието е по-силен от действителните факти.


Който иска, нека да си вярва колко е било страшно да слушаш Борис Христов или рок. Само че има проблем. Такива наричат комунисти онези, които се опитват да бъдат обективни. И с такива заклинания по-десни няма да станат. Това е илюзия. Това е проблем на т. нар. дясно – непрекъснато сочат с пръст около себе си и викат – комунисти. И после се чудят защо е висящ въпроса дали въобще ще минат 4-процентната бариера за парламента.

(Следва – Вие сте слушали само руски песни, рокът е бил забранен, а началниците са чукали жените ви…)



15
Коментара
Флагман.БГ Тези зодии ги очаква финансов успех през май Тези зодии ги очаква финансов успех през май 30/04/2026, Четвъртък 15:20 0
Мария АРНАУДОВА Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния 30/04/2026, Четвъртък 15:00 0
Мария АРНАУДОВА 12 картини на Георги Баев ще бъдат представени в Сливен 12 картини на Георги Баев ще бъдат представени в Сливен 30/04/2026, Четвъртък 14:20 1
Емел МАХМУД Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) 30/04/2026, Четвъртък 14:00 0
15
Коментара по темата
15.
Хаджи Мурат
05.01.2017 12:48:03
3
5
Кои са основните права на човека-равенство,работа,образование, здравеопазване, сигурност, хигиенично жилище,свободно движение на хора по интереси и реализация,повишаване на културата....и още някои. Кои от тези права липсваха в Народна Република България.
14.
haha
05.01.2017 11:33:53
0
3
a то сега все едно не е така - пак измисления образ налаган чрез медиите е по-силен от реалността - не дай си боце някой да каже че вожда е гол
13.
LSFC
05.01.2017 11:24:21
1
6
По време на комунизма слушали Борис Христов,но за сметка на това по време на демокрастията слушат Издислав,Яката Дупара,Милко Калайджиев и Азис,
СЪРЦЕ ДУША ЗА ЛЕВСКИ СОФИЯ
12.
Бългия
05.01.2017 09:03:34
12
4
Бакалче, а за Шаляпин нещо от нета няма ли да препишеш, гиди хибрида, рубладжийка свиньо?
11.
Smith
05.01.2017 08:39:14
4
16
Шизофреникът пак яхна метлата...няма ли кой да му даде хапчетата или да му спре интернета?
10.
Васил Левски говори
05.01.2017 06:49:29
18
6
Константинопол, Киев, Крим и Белград са Български. Да го духа Москва.
9.
Васил Левски говори
05.01.2017 06:42:44
14
8
България е още една от най големите държави във Европа и трябва да си върне влиянието и територията от Албания до Полша до Киев и до Средиземно Море --- този целия блок е Български.
8.
Даааа боклук азиатски
05.01.2017 06:40:35
19
16
Многая е лета е на Български език защото няма такова понятие "руски език". Няма руска азбука. Тази манипулация на измисленото племе "славяни" няма такова а това е всичко Българския език и азбука. Във последните 500 години откакто България е разпъката на кръст между монголите в Москва и ислямистите в Анкара, беше много лесно да се променя историята и да се измислят "руски" и история.
Истината е че Москва няма автентичност, те използват Българската история за да се правят на някакви.
7.
Ищпю
05.01.2017 06:35:16
22
7
Знака за равенство който автора споменава е между банкрута на България през "соца" и банкрута на всички комунистически държави. Както е казала великата Маргарет Татчър --- като свършиш парите на другите хора, идва края.
След като комунистите харчеха повече от колкото създаваха и крадоха повече отколкото произвеждаха --- дойде края на ебаната руско-комунистическа-военна мафия. НИКОГА повече няма да има Русия и най скоро Тръмп ще смачка лайното Путлер със умна и силова политика.
6.
Автора е на заплата в КГБ
05.01.2017 06:30:13
23
9
Защо в USA и UK никой не иска нито бленува за соца като хибридните тролови автори тук в Флагман които странно пишат статии в 8 часа сутринта Московско време и 5 часа сутринта Бургаско. А хахахаха хванах ли ви в крачка?
5.
Ууууу
05.01.2017 06:26:34
23
10
Като толкова ви харесва соца --- прав ви път във Куба и Венецуела.
Ама нещо все в Европа и Америка ви се стои нали?! Заминавайте за Москва, защо учите Английски.
Отивайте при Путлер да ви цани за армията да ви пращат да се биете срещу българите в Украйна.
4.
Автора е хибриден руски шпионин
05.01.2017 06:24:17
25
9
Леле мале този автор егати промития рубладжийски мозък. Хаха. Да дойде в къщи да му покажа документни от окупацията на България. Не ни пускаха да отидем дори до Атина.
Като на автора му харесва соца --- прав му път във Куба --- Що живее тук в Европа?????
3.
к
05.01.2017 06:21:47
23
8
Престанете да наричате "соц " разграбването на частна собственост и окупацията на Еврооейския България.
Много е ясно какво целите, ушанки ебани такива.
Ясно е че работите за КГБ.
2.
Комунист =престъпник
05.01.2017 06:19:33
26
9
Няма руски композитори също както и няма руска държава. Това което се нарича Русия е една военна диктатура на Москва която е крала от народи и народи чрез насилие и убийство.
Многа лета не е руска песен а е народна Българска песен.
1.
Ко?
05.01.2017 06:17:10
28
9
Флагман продължава във хибридната война срещу историята на свободна България.
НИКОГА периода 1944-1989 не се е наричал соц нито е бил соц.
Това беше период на окупация над България от комунисти и Червената Армия. Това беше период по разбойнически от Турското Робство.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тези зодии ги очаква финансов успех през май Тези зодии ги очаква финансов успех през май Стратегическите решения и новите контакти могат да се превърнат в реални ползи България е с най-високата инфлация в еврозоната през април - 6,2% България е с най-високата инфлация в еврозоната през април - 6,2% Значително над средното ниво за еврозоната, която е 3,0% Днес президентът се появи с олекотена версия на генералска униформа Днес президентът се появи с олекотена версия на генералска униформа Този избор на Йотова не беше само естетически, това е послание, дори - предупреждение 12 картини на Георги Баев ще бъдат представени в Сливен 12 картини на Георги Баев ще бъдат представени в Сливен Откриването на изложбата ще бъде на 5 май от 18:00 часа в галерия "Георги Баев" Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) Има снежна покривка Шок! Лято 2026 ще е брутално - аквапарк "Нептун" отваря на 20 юни и стартира най-горещия сезон досега Шок! Лято 2026 ще е брутално - аквапарк "Нептун" отваря на 20 юни и стартира най-горещия сезон досега Хиляди гости от България и чужбина отново ще се стекат към едно от най-култовите летни места, където слънцето, водата и доброто настроение се срещат на едно място В Гърция обсъждат 4-дневна работна седмица със същото заплащане В Гърция обсъждат 4-дневна работна седмица със същото заплащане Предложението за намаляване на работните дни на 35 часа седмично, но реакциите са противоречиви Жена с опасност за живота след падане на кола от 6 метра на новостроящо се жп трасе Жена с опасност за живота след падане на кола от 6 метра на новостроящо се жп трасе Инцидентът на АМ „Европа“, а разследване е в ход Ружа Стойкова за новия дизайн в Милано: Интериорът вече не търси да впечатлява, а да лекува Ружа Стойкова за новия дизайн в Милано: Интериорът вече не търси да впечатлява, а да лекува Юбилейното издание на Salone del Mobile показа, че домовете се превръщат от събирачи на мебели в лични екосистеми, които пазят спокойствието и здравето на обитателите си Георги Маринчев: Любен Дилов е с инфаркт в Рим, вече е в по-добро състояние Георги Маринчев: Любен Дилов е с инфаркт в Рим, вече е в по-добро състояние Всеки ден се чувам със семейството му, чух се и с него – контактен е, каза един от най-близките му
Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния След дъжд и киша, зимата се завърна в края на април със сняг в съседни Румъния и Сърбия Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Обединеното кралство и девет други нации формират съвместни военноморски сили в Северна Европа, които ще подкрепят НАТО Porsche продаде дяловете си в Bugatti на египетски милиардер  Porsche продаде дяловете си в Bugatti на египетски милиардер  Насеф Савирис вече притежава цялата собственост, след като придоби акциите от Porsche Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа На борда на плавателните съдове има хуманитарна помощ Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Американският държавен глава директно обвини бившия шеф на ФБР Джеймс коми, че е призовавал за екзекуцията му Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен България заема челни позиции в негативната статистика на ЕС по отношение на инфлацията при храните Извънредно! Полиция блокира ромско гето Извънредно! Полиция блокира ромско гето В рамките на операцията се извършват обиски на адреси, проверки за издирвани лица, както и контрол за притежание на наркотици, незаконни оръжия и предмети с неясен произход Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  От 1 май гражданите на повечето държави ще платят значително повече за годишни и дългосрочни разрешителни, като най-голямото увеличение е за годишното разрешително Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Руският президент предложи прекратяване на огъня за Деня на победата
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори