Писменово привлича туристи с местни обичаи и еко туризъм
Отрупани маси с домашно приготвени баници, подквасено рано сутринта кисело мляко, писменско овче сирене и еко зеленчуци бяха част от продуктите, който гостите вкусиха
22 Юли 2016, Петък, 10:03 ч.
Посетителският център с традиционни занаяти се превърна в истинска атракция за голяма група от полски туристи
Приморското село Писменово привлича все повече туристи през последните години, благодарение на опитите си да развие екотуризъм. В изградения там посетителския център особен интерес предизвиква етнографската експозиция с предмети от бита и културата на местните хора и еко ястия, приготвени по домашни рецепти.Посетителският център с традиционни занаяти се превърна в истинска атракция за голяма група от полски туристи. Любителите на еко туризма бяха посрещнати по стара българска традиция с питка и мед. Облечени с красиви народни носии, домакините представиха възстановка на българска седянка с блага раздумка и песни. Полските туристи научиха и тънкостите при приготвянето на домашна баница, като някой от тях дори се включиха в точенето на кори. Изключително интересна за гостите се оказа и етнографската експозиция, показваща богата колекция от предмети от българския бит и култура.
Туристите, избрали да посетят Посетителския център с традиционни занаяти в село Писменово се насладиха и на еко ястия. Отрупани маси с домашно приготвени баници, подквасено рано сутринта кисело мляко, писменско овче сирене и еко зеленчуци бяха част от продуктите, който гостите вкусиха. Странджански народни песни и кръшно хоро допълниха приятната обстановка.
Посетителският комплекс с традиционни занаяти в село Писменово е изграден от община Приморско със средства от Европейския съюз по Програмата за развитие на селските райони. Той е част от стратегията на морската община за интегриран селски туризъм. Обектът представлява едноетажна постройка с П-образна форма. Откритите пространства са разположени функционално на зона за преминаване на туристическия поток и зона за демонстрация на занаяти и отдих. В средата е разположена сцена, където фолклорни състави, певчески групи и индивидуални изпълнители имат възможност да представят своето творчество. Чрез изградени рампи комплексът е достъпен и за хора с двигателни увреждания.

В категории:
Приморско
Намалете лошия холестерол с тези храни
Скалата с обръщение към украинския си двойник
Как да приготвите перфектната пица у дома: Лесна рецепта
Идеалният партньор според зодията - най-добрите съвпадения за всеки знак
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас
Как да превърнете дома си в уютен оазис на комфорт и стил: Лесни стъпки
Гответе като професионалист: Основни правила
Официално: На 12 март в хижа "Петрохан" е забелязан дим
Магнат даде 200 милиона долара за частна писта, само избрани имат достъп
Висшата лига наложи рекордна глоба на Челси, клубът я прие
Министър Трайков: Геополитическата нестабилност изисква още по-координирани усилия на ЕС
След фиаското с ЦСКА, Александър Томаш изплува отново, ето къде е

Обновена на: 2016-07-28 11:44:27 | Автор: BurgasINFO
Дългогодишният директор на СОУ „Никола Йонков Вапцаров” в Приморско – Стоян Налбантов, сдаде поста си. Той се е оттеглил сам от длъжността. На негово място е назначена Марияна Казларова – досегашен преподавател в училището. Налбантов остава на работа като учител по история, научи BurgasINFO от свои отлично информирани източници.
Името на Налбантов през последните години се свързваше както със серия скандали, така и с постижения в дейността си. По неофициална информация, той трудно се е разделил с поста си, въпреки че е почувствал умора от дългогодишната си работа като директор.
„Въпреки, че вече не е на този пост, той продължава почти всеки ден да бъде в сградата”, казаха местни жители.
В Приморско се носят легенди около личността на Налбантов, говори се, че е станал толкова самолюбив, че дори имал икона с изографисан собствения му лик.