Подпис на чиновник блокира чистенето на 280 000 тона нефтени отпадъци в "ЛУКОЙЛ Нефтохим - Бургас"

Заводът финансира пречистващата инсталация, въпреки че това бе ангажимент на държавата, каза кметът Димитър Николов
Ключови думи:
бургас, обгазяване, лукойл нефтохим бургас, сергей андронов, председател на ус, димитър николов, кмет, проблем, нефтени отпадъци
21 Юни 2016, Вторник, 12:58 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимки АвторътЗа нас това е екобомба, а за Агенция "Митници" - суровина, каза кметът Димитър Николов
Тромави институции и липсата на подпис от експерт бавят почистването на нефтените отпадъци, които обгазяват Бургас. По настояване на кмета Димитър Николов „ЛУКОЙЛ Нефтохим – Бургас” е поел ангажимент да финансира изграждането технология, чрез която да преработят тези стари нефтоотпадъци, за да може там да се посее райграс и да не мирише.
Инсталацията е изградена, но все още не е пусната в действие поради липсата на експертно мнение, изразено пред Агенция „Митници” - дали тези тонове нефтопродукти са отпадъци, или са суровина.
Проблемът бе поставен на дискусия „Да! На българските региони-Бургас“, организирана от вестник Стандарт“ с подкрепата на Конфедерацията на работодателите в България", Община Бургас и с медийната подкрепа на Информационния портал "Флагман.Бг".
„280 хиляди тона въглеводороди стоят на атмосферно въздействие от 30 години на територията на „ЛУКОЙЛ Нефтохим - Бургас”. Особено лятото вследствие на изпаренията това идва към Бургас и носи миризма на въглеводороди. Това са стари нефтени отпадъци, които се намират на нефтената площадка на завода. По силата на приватизационния договор, когато се е продал НХК, пречистването им е оставено като ангажимент на българската държава. Въпреки това „ЛУКОЙЛ Нефтохим – Бургас” пое ангажимент да го финансира”, обясни кметът на Бургас Димитър Николов.
„От няколко месеца спорим с Агенция „Митници” дали това са нефтени отпадъци, или суровина. Ако са суровина, те трябва да ги обложат с акцизи и такси. Специалист трябва да дойде на място, да вземе проби, да каже какво трябва да се направи, да подпише писмо и инсталацията на следващия ден ще започне да работи и да ги пречиства. Така честите летни обгазявания ще престанат”, добави градоначалникът.
„Преговорите се водят между мен и Министерството на финансите в лицето на Агенция „Митници”, каза Николов.
" От една страна това са действително суровини, които може да се преработят, а от друга страна това е една екологична бомба. Месеци стоим и чакаме един чиновник да сложи подпис, за да заработи инсталацията на Лукойл Нефтохим Бургас, да се пречистят нефтопродуктите и после да засеем райграс", обясни Димитър Николов.
Министърът на икономиката Божидар Лукарски прие въпроса присърце и се ангажира лично да разговаря с колегите си и да се преодолеят пречките.
"Дайте ми само името на човека, който не подписва, и ще решим въпроса веднага", каза министър Лукарски.
В категории:
Бургас






Мощна полицейска акция, има много арестувани
30/04/2025, Сряда 10:21
0

Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език
30/04/2025, Сряда 10:00
1



Айтозлия погази закона
30/04/2025, Сряда 09:33
0





Отиде си голям рокаджия
30/04/2025, Сряда 08:00
1

Топло време в София, по Черноморието не чак толкова
30/04/2025, Сряда 07:24
0





Медведев отсече: Русия и САЩ са...
29/04/2025, Вторник 21:33
6

Световен шампион пристига в Бургас
29/04/2025, Вторник 21:24
0
Защо Лукойл не плаща данъци и няма още предложения за други западни рафинерии да стъпят на нашия пазар за да има повече конкуренция и по ниски цени на бензина???? Защо нямаме още никакви големи инвеститори да отварят компании и заводи!!!!!!!!
Защо учителките получават заплати които са 70% по ниски от тези на Американките??????
Бургас се обгазява съвсем съзнателно от производството а не от утайниците.
И кмете долежен лъжец, най-горещо е през деня, според твоята теория тогава трябва да мирише най-много.
И кмете долен лъжец ,ти позволи Кроношпан да разшири производството два пъти и да ни трови двойно. Там какво оправдание имаш?