Масово работодателите уволняват бременните си служителки

8 са постъпилите жалби от уволнени бременни служителки, но три пъти е по-голям броят на тези, които не са сигнализирали, коментират специалисти
Ключови думи:
бременна служителка, бременна жена, работодател, уволнение, права, задължения, кодекс на труда, флагман
23 Май 2016, Понеделник, 17:04 ч.
Вижте какви са правата на бъдещите майки
От началото на годината до момента са постъпили около 8 жалби за уволнение поради бременност. Това коментира за Радио „Фокус”– Бургас Златина Дукова, член на Комисията за защита от дискриминация. „Не са много, но през годините винаги Комисията е била сезирана с подобен проблем. Въпросът, за който си говорим, е твърде актуален“, допълни Дукова.По думите й, периодично в Комисията за защита от дискриминация постъпват жалби от такива служителки, които поради факта, че са бременни, са били различно третирани от страна на техните работодатели.
„Хубаво е да се знае, че Кодексът на труда е регламентирал специална защита на бременните жени, която е много сериозна и може би поради това обстоятелство, работодателите гледат да не си създават неприятности и при първа възможност да се освободят от работници и служители, които ползват такава защита. Това вече пък предпоставя такива от тях, които са уволнени или различно третирани, да си търсят правата в Комисията за защита от дискриминация или в съд“, допълва Дукова.
Специалистът съветва бъдещите майки при бременност да входират необходимите документи, удостоверяващи това, с цел работодателят да им осигури регламентираната в Кодекса на труда защита.
„В момента, в който констатират бременността, не само че е добре, а и са длъжни, съобразно Кодекса на труда, да уведомят своя работодател и да го направят по безспорен начин. Това става с връчването на медицински документ, който удостоверява бременността им и с входящ номер на това връчване, за да не може в един по-късен момент работодателят, който е бил уведомен устно, да каже, че просто не е знаел. Ще бъде абсолютна неистина, но няма как да се докаже“, обясни тя.
По думите на Дукова, съгласно Кодекса на труда работодателят няма право да изисква от бременната служителка да полага нощен и извънреден труд, тя не може да бъде командирована без изричното й писмено съгласие, както и не може да й възлага работа, която е потенциално опасна и застрашава здравето на нея и на плода й.
„Също така, длъжен е да я освобождава винаги, когато се налага тя да ходи на медицински прегледи, дори когато това е в работно време. Не може да я уволнява, без да изисква изрично разрешението на Инспекцията по труда за това. Защитата е много сериозна и за бременните жени е хубаво да я ползват“, каза още Златина Дукова.
В категории:
Бизнес






Какви заплати ще плащат на тийнейджърите през лято 25
30/04/2025, Сряда 11:41
0





Животът на тези зодии се обръща на 180 градуса до дни
30/04/2025, Сряда 11:00
0

Стана на 60 години. Ще се върне ли в България?
30/04/2025, Сряда 10:41
2

Мощна полицейска акция, има много арестувани
30/04/2025, Сряда 10:21
0

Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език
30/04/2025, Сряда 10:00
2



Айтозлия погази закона
30/04/2025, Сряда 09:33
0





Отиде си голям рокаджия
30/04/2025, Сряда 08:00
1