×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Строят 9 многоетажни паркинга в София
  • 5,14% е безработицата през ноември
  • КЗП и НАП проверяват малките магазини за необосновано повишаване на цените
  • Възраждане иска избори през март
  • Страната се намира в началото на грипна епидемия, каза доц. Ангел Кунчев
  • Китайци възраждат марката Santana
  • Разкриват директни полети от София до Варшава
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мистерия! Парите на дядо Добри изчезнали безследно


Мистерия! Парите на дядо Добри изчезнали безследно
Снимка: Булфото, архив
19 Май 2016, Четвъртък, 15:53 ч.

„Светецът от Байлово", както го наричат мнозина, е най-големият дарител на църквата


Стотиците хиляди левове, които добрият дядо Добри дари на храма „Свети Александър Невски" са изчезнали безследно, пише Всеки ден. „Светецът от Байлово", както го наричат мнозина, е най-големият дарител на църквата с пари, събрани от милостиня, като само през 2009 г. той дари на патриаршеската катедрала над 35 000 лв. В следващите пет години стогодишният дядо даде общо около 200 000 лв.

Източници от Светия Синод обаче твърдят, че за огромна част от дарението няма никакви официални документи и никой не знае къде са се дянали тези близо 200 бона. Софиянци знаят дядо Добри като просяка пред „Св. Александър Невски", който събира милостиня в метално канче. Поздравява с поклон всеки, който пусне монета и банкнота. Той обаче не слага нищо в джоба си, а всичко дарява на храмове из цяла България. Твърди се, че за близо 20 години само от изпросените стотинки от нашенци и от чужди туристи старецът е събрал 1 милион. Запознати обаче смятат, че той бил много доверчив човек и давал даренията на всеки, който бил облечен в расо.

Те казват, че първото дарение на дядо Добри преди 7 години било дадено на тогавашния предстоятел на катедралата епископ Тихон и парите били усвоени за козметичен ремонт и за текущи нужди - като плащане на сметки и др. След това следите на даренията се губят и никой от служителите на „Св. Александър Невски" не е виждал с очите си огромната сума от 200 000 лева въпреки публичните твърдения за подобно дарение от страна на светеца от Байлово.

Духовници подозират, че дядо Добри може да е станал жертва на изпечени измамници. Твърде вероятно е мними свещеници да са ограбили добрия старец, като са се представили за попове от катедралата или за служители на синода, допускат източниците на столичен ежедневник.

Измамата обаче трудно ще се разплете, тъй като старецът вероятно не помни лицата им, а и не е подавал никакъв сигнал нито в църквата, нито пък е подавал жалба в полицията.

Запознати твърдят, че след назначаването на скандалния архимандрит Дионисий за председател на църковното настоятелство на „Св. Ал. Невски" приведеният старец с дълга бяла коса и брада не е дарявал пари за катедралата. Добри Димитров Добрев, известен като дядо Добри, е роден на 20 юли 1914 г. в село Байлово.

Преди двадесетина години решава да дари всичките си имоти на църквата и днес живее много скромно в малка пристройка към църквата „Св. Св. Кирил и Методий" в родното си село. Добрият старец има пенсия от 160 лева. Помагал е и на Калоферския манастир, дал е 57 000 лева на манастира в Елешница.

Дарявал е и на Бесарбовския манастир край Русе. Със свои пари е направил доста църкви и параклиси, като „Света Троица" в родното му Байлово. Дядо Добри се обръща към вярата на 38 години. Имал е 5 деца, а шестото е осиновено от жена му сираче.

Хората в Байлово коментират, че старецът си остава загадка. Според тях заради добрините, които е направил през живота си, Бог му е дал правото да живее вече 101 години. Последните месеци дядо Добри живя в Кремиковския манастир край София, а след Великден е отишъл да живее при една от дъщерите си. Напоследък здравословното му състояние не е добро.

В категории: Животът


2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
р
19.05.2016 20:47:52
0
0
Дядо Добри е бил благороден човек, но си направете сметката колко изкарват просяците!
1.
ZapoznAt
19.05.2016 13:25:26
1
8
Ми поповете в Ес класа и седма серия се возят ко да говорим или да ни учудва
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
3 евро такса върху вноса на пратки до 150 евро 3 евро такса върху вноса на пратки до 150 евро Мярката е част от реформата на Митническия съюз и ще действа до 2028 г., когато всички стоки, внасяни в ЕС, ще подлежат на митнически такси Иван Алексиев: Взехме трудното решение да актуализираме данъците в Поморие, защото това е правилното Иван Алексиев: Взехме трудното решение да актуализираме данъците в Поморие, защото това е правилното По повод протеста, който се проведе по-рано пред сградата на Общината той бе категоричен: „Това беше предизборен митинг” Мандариново тирамису - перфектният десерт за зимните празници Мандариново тирамису - перфектният десерт за зимните празници Приготвя се само за 10 минути Четирима отмъкнаха над 370 хил. лева от тузарска къща в Банско Четирима отмъкнаха над 370 хил. лева от тузарска къща в Банско Крадците действали по предварителен план и с разпределени роли Анализ показа, че софиянци и варненци живеят най-охолно Анализ показа, че софиянци и варненци живеят най-охолно Смолян води в образованието, Плевен в здравеопазването "Алфа Рисърч": ГЕРБ първи с 21,4%, ПП-ДБ - 17,8%, "Възраждане" с 11,6%, ДПС - 9,4% "Алфа Рисърч": ГЕРБ първи с 21,4%, ПП-ДБ - 17,8%, "Възраждане" с 11,6%, ДПС - 9,4% Ако изборите бяха днес, ГЕРБ биха получили подкрепата на 21,4% от твърдо решилите да гласуват - спад от малко над 4 процентни пункта спрямо предходни измервания НАП уличи 65 магазина в необосновано повишение на цените, глоби ги общи с 45 000 лв. НАП уличи 65 магазина в необосновано повишение на цените, глоби ги общи с 45 000 лв. НАП и КЗП провериха над 560 търговски обекта, в над 300 от тях инспекциите продължават, следят се и нарушения при въвеждането на еврото Мария Табакова събра 22 танцови школи и 560 участници на сцената на "Бургас танцува" Мария Табакова събра 22 танцови школи и 560 участници на сцената на "Бургас танцува" Събитието се утвърди като платформа за среща между артисти, преподаватели и публика, и като пространство за обмен на опит и вдъхновение Депутатите обсъждат удължителния бюджет: Минималната заплата става 620 евро от 2026 г. Депутатите обсъждат удължителния бюджет: Минималната заплата става 620 евро от 2026 г. Замразяват се обаче редица други увеличения на заплатите в публичния сектор, синдикатите недоволстват  "ДПС-Ново начало" пред Радев: Избори с машинен вот, но не с тези "мадуровки" (ВИДЕО) "ДПС-Ново начало" пред Радев: Избори с машинен вот, но не с тези "мадуровки" (ВИДЕО)  ДПС настоява машините да са преброяващи, сканиращи, за да се избегнат грешките в комисиите, уточни Цонев
Джеймс Камерън влезе в клуба на режисьорите милиардери Джеймс Камерън влезе в клуба на режисьорите милиардери Създателят на „Аватар“ заема пето място сред най-богатите режисьори в Холивуд след Стивън Спилбърг, Джордж Лукас, Питър Джаксън и Тайлър Пери Анджелина Джоли показа белезите от мастектомията, призова за достъпна превенция на рака за жените Анджелина Джоли показа белезите от мастектомията, призова за достъпна превенция на рака за жените В интервю за TIME France актрисата говори открито за личния си здравен избор, майка си, битката с генетичния риск от рак и новия си филм, вдъхновен от преживяванията ѝ Почина Антъни Гиъри - актьорът, който промени дефинира дневните сериали Почина Антъни Гиъри - актьорът, който промени дефинира дневните сериали . Гиъри е починал в неделя в Амстердам, неговият дом през последните години, вследствие на усложнения след хирургична интервенция България №1 в ЕС по пушачи сред деца - момичетата пушат повече от момчетата България №1 в ЕС по пушачи сред деца - момичетата пушат повече от момчетата Всеки четвъртък българското дете на възраст 13–15 години посяга към цигарите, показва новото глобално проучване Доналд Тръмп-младши се сгоди за модел с впечатляващо минало Доналд Тръмп-младши се сгоди за модел с впечатляващо минало Доналд и Бетина започват връзката си през 2024 г., като двамата бързо привличат вниманието с публичните си появи ЕЦБ обяви, когато България влиза в еврозоната и какъв ще е точният курс лев-евро ЕЦБ обяви, когато България влиза в еврозоната и какъв ще е точният курс лев-евро На 1 януари 2026 г. левът отива в историята – вижте какво още трябва да знаете МВнР предупреждава, че стачка в Италия може да блокира полети на 17 декември МВнР предупреждава, че стачка в Италия може да блокира полети на 17 декември Поради обявена национална стачка във въздушния транспорт са възможни закъснения и отмяна на полети Унищожи ли Украйна руска подводница за 400 милиона долара? Москва и Киев с официални позиции Унищожи ли Украйна руска подводница за 400 милиона долара? Москва и Киев с официални позиции Командването на Черноморския флот на РФ заяви, че информацията не отговяря на действителността Русия узаконява изземането на жилища в окупирана Украйна Русия узаконява изземането на жилища в окупирана Украйна Новият нормативен акт засяга милиони украинци, напуснали домовете си заради войната, и отваря пътя за масова преразпределителна собственост Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Бермудският триъгълник може да е една от най-големите мистерии в света, но учените току-що откриха нещо още по-озадачаващо в района
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между умната и опитната жена?
- Умната непременно ще каже на мъжа си сутринта нещо приятно, а опитната ще го направи...
Виц на деня Виц на деня - Вие как се оженихте - по любов или заради друго?
- По любов естествено, то другото, вече е на две годинки!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Възрастните птици Колибри, достигат дължина 10-13 см. Или както обичат да казват мъжете... около 21 санта
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори