Обсъждат ро-ро и пасажерски пътувания между Бургас и Одеса

Посланикът каза, че се очаква официално посещение на президента на Украйна Петро Порошенко в България
25 Април 2016, Понеделник, 13:44 ч.
15% от товарооборота на пристанище Бургас е с направление от и за Украйна
„Чест е за мен да идвам във вашия град”, с тези думи се обърна посланикът на Украйна в България Н.Пр. Микола Балтажи към изпълнителния директор на „Пристанище Бургас” ЕАД Диян Димов. Срещата в бе организирана по инициатива на посолството. Гостът бе придружаван от почетния консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов. Целта на визитата бе да се обсъдят възможности за сътрудничеството в областта на икономиката, транспорта и инфраструктурата.Н.Пр. Микола Балтажи посочи, че въпреки тревожната ситуация в Донбас и Крим Украйна твърдо продължава курса на европейска ориентация. От началото на годината в страната работи „Зона за свободна търговия с Европейския съюз”, а очакванията са в близко време да отпаднат визите за украинците в Европа. По думите му това би стимулирало бизнес отношенията между страните ни.
Посланикът посочи в аванс, че се очаква официално посещение на президента на Украйна Петро Порошенко в България, като през третото тримесечие на годината е планиран и бизнес форум в Бургас.

Стойчо Димов, ръководител звено „Маркетинг, СУК и евроинтеграция” представи на гостите капацитета на бургаския пристанищен оператор по отношение обработка на товари и обслужването на пасажери. Гостите имаха възможност да се запознаят и с плана за развитие на пристанището. Изпълнителният директор на порта Диян Димов посочи, че за 2015 г. 15% от товарооборота на пристанище Бургас е с направление от и за Украйна. Внасят се предимно въглища, чугун, метали, феросплави.
Димов допълни, че бургаското пристанище има традиционно добри отношения с пристанище Одеса и припомни, че тези добри връзки са в основата на създаването на круизния бранд „Black Sea Cruises”. Една от реалистичните възможности за сътрудничество е осъществяването на ро-ро и пасажерски пътувания между пристанищата на Украйна и България. За тази цел пристанището се ангажира съвместно с колегите си от Одеса да анализира нормативната база и финансово-икономическите условия за реализация на такъв проект.
Посланикът на Украйна в България Н.Пр. Микола Балтажи благодари за срещата и допълни, че ще се радва ако сътрудничеството между двете държави намери нови измерения.






Ученикът се е превърнал в своеобразен роб на своя телефон, смята Диан Стаматов
15/09/2025, Понеделник 15:00
1

Обрат! Прокурорският син от Перник вече не е издирван от полицията
15/09/2025, Понеделник 14:44
1

20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол
15/09/2025, Понеделник 14:41
0

Българските туристи най-после осъзнаха, че нашето море е супер
15/09/2025, Понеделник 14:21
4

ДГ "Звездица Зорница" в Бургас откри учебната година с обновления и усмивки
15/09/2025, Понеделник 14:16
0



Може ли да повярвате, че тази жена едва не удари 100 кг
15/09/2025, Понеделник 13:41
0

Есента ни връхлита с пълна сила, идват дъжд и мъгли на тези дати
15/09/2025, Понеделник 13:20
0

Този българин е в топ 3 на най-богатите в света
15/09/2025, Понеделник 13:00
0

Неочаквано! Тервел Пулев удари репортер в корема
15/09/2025, Понеделник 13:00
3

Месечната инфлация у нас през август спада до 0,1%
15/09/2025, Понеделник 12:51
4

Първият учебен звънец удари тържествено в Ахтопол
15/09/2025, Понеделник 12:43
1