×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Изваждането на „Олга Джи” предотвратило екологична катастрофа в Бургас


03 Ноември 2015, Вторник, 13:55 ч.
Автор: Петър ПЕТРОВ, снимки: авторът

В продължение на 14 години корабът създаваше изключителна трудност за отичането на езерото към морето


Точно след 14 години успешно приключи изваждането на потъналия кораб „Олга Джи” в канала, свързващ бургаското пристанище с езерото „Вая”. Операцията е предотвратила екологична катастрофа в региона. Натрупаните с годините наноси около корпуса на потъналия плавателен съд затлачваха свободното оттичане на езерото към морето. Това била и една от причините за наводненията при силни дъждове на пътя към бургаския комплекс „Меден Рудник” и в кварталите „Победа” и „Акациите”.


Общо останките на "Олга джи" тежали над 300 т.

„С изваждането на кораба бе разрешен един от сериозните екологичен проблеми на община Бургас. Това наистина беше една от язвите на Пристанище „Бургас”. Премахването на кораба и прочистването на канала беше повече от наложително. Радваме се, че въпреки изключителните трудности ангажираната фирма успя да се справи. Десетките часове, прекарани от водолазите в студените и мътни води, постигнаха ефекта да бъде облекчен корпусът и с помощта на предоставения от страна на БМФ Порт Бургас 100 тонен кран „Фантуци” четирите огромни парчета да се извадят на кея! С изваждането на „Олга Джи” и почистването на канала може в пълен мащаб да се реализира проектът на община Бургас за създаването на екологични рекреационни зони, които да направят достъпни уникалните езерни територии около града”, каза изпълнителният директор на пристанището Диян Димов.


Корабът е бил разрязан на отделни части, преди да бъде изваден от морето

Той добави, че първите 70 тона останки са извадени още през 2013 г. Многократните опити за цялостното изтегляне на кораба обаче се провалят. Предпоследната фирма, която се наела да извърши сложната операция, не успяла дори да помръдне металните късове, въпреки че използвала 500 тонен кран.

Операцията приключила успешно едва преди броени дни, когато служители на видинската фирма „Водолаз 1” нарязали под вода на 4 части останките на плавателния съд.

„Корабът е потънал обърнат с кила, като всички палуби и надстройки са били на дъното. С течение на годините около него се трупат наноси и тиня, която действа като лепило и създава огромен вакуум и по този начин тежестта на кораба се увеличава многократно. Изчислихме, че на един кубик метал има натиск от около 1,5 тона тиня.  Представете си какъв е натискът от тинята на около 400 кубика! Единственото решение бе корабът да бъде нарязан на части. Първо го разрязахме на две, а след това всяка половина на още две части. Така всяко едно от четирите парчета, които са изчистени от наносите е тежко между 18 - 50 тона, което позволява изваждането му с кран и подходящи сапани /метални въжета/, без те да се скъсат. Задачата бе изключително трудна, защото нашите екипи трябваше предварително да изчистят наносите и тинята, за да се пристъпи към същинското рязане на метала”, заяви управителят на фирмата Ивайло Душков.


Каналът между морето и езерото "Вая" ще стане свободна зона за отдих

Най-голямото парче, което извадили, било с дължина над 20 метра. Шестима водолази са се гмуркали на дъното на морето ежедневно в продължение на 58 дни – от 3-ти септември до 31 октомври. Те са прекарали на дъното повече от 500 часа.

В категории: Бургас


Висши сили закрилят 5 зодии
Висши сили закрилят 5 зодии 15/06/2025, Неделя 11:00 0
4
Коментара по темата
4.
Георги
05.11.2015 11:34:41
0
0
Е, пак навреме го извадихте,14 г.Аз се чудех защо при всеки дъжд района около пристанището се наводняваше пък то къде била истината.d
3.
D.E.A
04.11.2015 13:19:51
2
3
Ами сигурно е пречел на паркирането на ферибота на Цветелина Борислaвова.А ферибота е много важен НОСИ много скъпи и екзотични УПОЙВАЙАЩИ прахчета от братска Грузия Турция и Иран
2.
друг гражданин
03.11.2015 21:08:00
1
24
Браво - най - после нещо разумно в тази посока. Стига държавно - мафиотски кражби.
1.
гражданин на Бургас
03.11.2015 19:51:39
4
39
Благодаря Ви, че с изваждането на останките от коритото, спасихте Бургас и региона от бедствия.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето Боцка се от 24-годишна Боцка се от 24-годишна Това решение е продиктувано от желанието й да поддържа свеж и младежки вид Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Арестувани са били представители на сръбското вътрешно министерство и пенсиониран полицай Страни от ЕС обмислят забрана на социалните мрежи за подрастващи Страни от ЕС обмислят забрана на социалните мрежи за подрастващи Засега Брюксел не е проявил инициатива за законодателни промени, но няколко държави вече са пред консенсус по темата Ще спечели половин милион това лято Ще спечели половин милион това лято Хитовата певица ще реализира над 50 участия през месеците юни, юли и август и трябва да събере енергия
Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино Стрелба по щатски депутати в Минесота – един е убит, друг е ранен Стрелба по щатски депутати в Минесота – един е убит, друг е ранен Простреляни са в домовете си, вероятно от представящ се за полицай човек Откриха мъртъв българин в каравана в Гърция, разследват убийство Откриха мъртъв българин в каравана в Гърция, разследват убийство Според неофициалната информация е убит с огнестрелно оръжие
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори