Нова далавера: Маскират джипове като баничарки
31 Май 2015, Неделя, 16:49 ч.
Измамата ощетява общините с хиляди левове
Скъпи джипове се оказаха автомобилите с най-ниски местни данъци, разкри шефът на общинската данъчна служба във Велико Търново Вежен Пенев. Той изрази недоволство, че собствениците на десетки луксозни возила от елитни марки, които струват поне по 100 000 лв., плащат едва 20-30 лв. местен данък вместо по 400 лв.и нагоре, съобщава „Преса”.Пенев обясни, че проблемът идва регистрацията на автомобила в КАТ, където джипът е записан като товарно возило. Оттам идва и огромната разлика в данъчното облагане. Общинарите се оказват с вързани ръце, тъй като ползват официалните данни от регистрацията. Кметството губи десетки хиляди левове на година заради порочната схема.
Преди регистрацията в КАТ джиповете минават през майстор. Зад предните две седалки се монтира метална решетка. Задните места временно се премахват и се образува товарно помещение. В този вид возилото се закарва до „Пътна полиция”, където получава желаната категоризация.
Според наредбите за товарните автомобили се плаща данък от 13 лв. на тон независимо от мощността им. Щом баровското возило се води товарно, данъкът става приблизително 40 лв. Ако двигателят му е „Евро 5”, има отстъпка от 50% и крайната стойност на налога излиза 20 лв.
В Дупница, която през последните години си спечели славата на автомобилното депо на България заради многото автокъщи на внесено от ЕС коли втора употреба, са регистрирани 18 418 леки автомобила, а тежкотоварните са 2148 на брой. От началото на годината до момента са регистрирани 1170 МПС.
Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни
Дневен хороскоп за 24 юни 2026: Kъсмет за Раците и Рибите, важни решения пред Водолея
Слагам този продукт от кухнята във водата и подът блести от чистота
Пухкав блат, сочни череши и невероятен аромат – този сладкиш е истинска наслада за сетивата
Ричард Алибегов скочи срещу черния пиар за родното Черноморие
Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone
СДВР подхваща ромите с ножове в подлез „Плиска“
Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“
Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов
Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция
Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско
ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“

А това, което "бизнесмените" спестяват от местни данъци е нищо, в сравнение с пропуснатите ползи на държавата от несъбрано ДДС, ама и затова трябва време, да го стоплите...
KATO E TOVARNO, TREBA DA MINAVA PREGLED PREZ 6 MESEZA.KATO PLATI, I SI ZAGUBI DVA DNI, DOLU GORE IDVA SASHTIA HARCH.