Близо 70 опасни язовира у нас могат да прелеят, ако паднат силни пролетни дъждове
Наводнението в с. Бисер бе причинено от опасен язовир, сега проверка на МОСВ откри близо 70 такива у нас
13 Април 2014, Неделя, 12:16 ч.
Автор: ФлагманТе са в "предаварийно състояние", но няма пари за спешни ремонти
Броят на опасните водоеми се увеличава, а пари за спешни ремонти няма. Близо 70 язовира са в предаварийно състояние, но няма пари за спешни ремонти. Повечето от опасните язовири са общинска собственост, съобщи бТВ.Най-много такива има в Плевенско и Добричко. След опустошителното наводнение в Бисер, държавата започна оглед на всички язовири в страната. Общинските се оказаха най-слабото звено.
"Самото наименование на обекта в "предаварийно състояние" означава, че ако дойде пролетното пълноводие или силни дъждове, те могат да аварират и да се случат надолу катастрофи, на които ние сме били свидетели", обясни експертът от екоминистерството Асен Личев.
Язовир Завала в община Брезник е сред водоемите, които имат статут на опасни. Заради счупен кран не може да бъде изпуснат и е пълен догоре. От общината са категорични, че опасност от наводнения няма, защото язовирът е твърде малък.
При преливане водата стига до близкото село Ярославци, но местните не се страхуват. Дори в предаварийно състояние, язовир Завала ще бъде отдаден на концесия.
"Ако съм на местото на кмета, не бих го дал на концесия. Ако съм на местото на концесионера, не бих го взел", коментира Асен Личев от МОСВ.
До два месеца ще бъдат въведени нови критерии за оценки. Всички язовири с неизвестен собственик ще бъдат проверени и от прокуратурата.
В категории:
Животът
Храната, от която ухаем добре. И тази, която ни прави отблъскващи
Биохимик посочи 3 рецепти за закуска, които...
Как се меси обредният хляб за Бъдни вечер?
Кога мухлясалата храна става смъртоносна и трябва да я изхвърлите
Предстои зрелищен метеоритен дъжд
Ето кои хора не трябва да ядат киви
Вода с чесън - неочаквано добра комбинация
След стотици видеа с непълнолетни: Шарл-Теодор Жиро остава в ареста
Васил Найденов призна за любопитни авантюри...
Японски учени - може да живеем до 250 години, ето как
Храните продължават да поскъпват цялостно
Изненадайте всички вкъщи с най-ароматните и вкусни коледни лимонки
